Lidovky.cz

Česko se ve vnímání korupce propadlo o deset míst. Je na úrovni Kypru

Ekonomika

  7:39
LONDÝN - Česká republika si v celosvětovém žebříčku vnímání korupce pohoršila o deset míst a spolu s Kyprem a Maltou se umístila na 47. příčce. Vyplývá to z středeční zveřejněné zprávy organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci v 176 zemích a územích světa. O první příčku se dělí Dánsko a Nový Zéland, za nimi skončily další dvě severské země Finsko a Švédsko. Na opačné straně žebříčku skončilo Somálsko.

korupce (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V hodnocení za rok 2015 Česko obsadilo s 56 body 37. pozici. Ve středu zveřejněném indexu za loňský rok ztratilo oproti předchozí zprávě sice jen jeden bod, to ale znamenalo propad o deset míst. Ze zveřejněných výsledků tak vyplývá, že ČR přerušila dosavadní vzestupnou tendenci, kterou zahájila v hodnocení za rok 2014, kdy postoupila z předchozího 57. na 53. místo. Stejně jako nyní sdílelo Česko v hodnocení za rok 2015 příčku s Maltou a tehdy ještě Jižní Koreou, kterou nyní vystřídal Kypr.

Česko se v boji proti korupci zlepšilo, přesto v EU zaostává

Ve srovnání s ostatními sedmadvaceti členskými zeměmi Evropské unie si Česko mírně polepšilo: Z 22. místa se posunulo na sdílené 19. místo. Lépe je na tom s 62 body například Polsko (13.), naopak Slovensko v indexu skončilo s 51 body až na 22. místě. Nejhorší situace v EU panuje v oblasti korupce v Bulharsku (41 bodů), těsně před ním se umístilo Řecko (44 bodů) a Itálie (47 bodů). Průměrné evropské skóre je 65 bodů ze sta, Česko se tak s 55 body řadí k podprůměru.

Celosvětově si nejlépe vedou ve vnímání korupce Nový Zéland a severské země Dánsko, Finsko a Švédsko. První pětici uzavírá Švýcarsko. Na opačné straně žebříčku naopak skončily Somálsko, Jižní Súdán a Severní Korea. Nejvíce si loni oproti roku 2015 pohoršil Katar, který přišel o deset bodů, naopak mezi pozitivní skokany roku patří Surinam, Bělorusko a Východní Timor.

Pod hranicí padesáti bodů se umístilo 69 procent všech hodnocených zemí a území, které tak podle TI mají vážný problém s korupcí. V loňském roce si přitom pohoršilo více zemí, než kolik jich svou pozici zlepšilo.

TI v indexu hodnotí země podle míry vnímané korupce za použití stobodové stupnice, ve které hodnota sto bodů označuje zemi téměř bez korupce. Žebříček zveřejňuje od roku 1995.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.