Lidovky.cz

Zlodějům nevadí ani vaše přítomnost. Kde mají domy a byty slabá místa?

Ekonomika

  14:00
PRAHA - Drzost a sebevědomí zlodějů stále roste. A přednost dávají domácnostem, které nemají mechanické ani elektronické zabezpečení. Nevadí jim dokonce ani vaše přítomnost.

Zabezpečovací prvky pro domy. foto: Lidové noviny

Řeknete si, že pravděpodobnost vykradení je malá a že toho u vás k ukradení stejně moc není. Přesto je dobré si svoje soukromí chránit. Vypáčené okno se dá sice opravit a věci koupit nové. Horší je to ale s psychikou. Takové vloupání je v podstatě znásilněním osobního prostoru.

Není tedy od věci si svůj domov zabezpečit. Mechanické zabezpečení ztíží přístup, to elektronické vám dá ihned vědět, že se něco děje. Zloděje zdrží tím déle, čím kvalitnější bude. V nejednom případě ho odradí úplně.

Statistiky vloupání v Česku.

Začít je třeba s dveřmi. Ty jsou totiž hlavním vstupním místem většiny zlodějů. „Jestliže máte na běžných dveřích zámkové vložky starší více než 10 let, je vysoce pravděpodobné, že je zloděj snadno překová,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti Next.

Dodává, že u starších dveří vám nepomůže ani dílčí výměna vložky za kvalitnější. Zloději odolají pouze certifikované dveře minimálně ve 3. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejném standardu jako dveře samotné.

Slabým místem jsou i okna

Řešením je proto pořízení bezpečnostních dveří. Prosklení se ale vzdát nemusíte. „I do bezpečnostních dveří lze zabudovat bezpečností sklo v mnoha tvarových i designových variantách,“ vysvětluje Milan Kavan ze společnosti Kavan.

Trendem poslední doby jsou také různé dveřní doplňky, které zajištění ještě zvýší. Tak třeba místo klíčů můžete dveře odemykat přes čtečku otisku prstů. A hodit se může i kamerové kukátko.

Co Čech, to chalupář. Ceny chat a chalup rostou, čeká se rekordní zájem

Také klasické okno překonají zloději během pár vteřin. Základem je proto bezpečnostní kování odolné proti snadnému vypáčení. Pokud ho doplníte kličkou se zámkem, případně blokovacím tlačítkem, pak se – samozřejmě pokud bude okno zamčené – nedostane zloděj ani k obvodovému kování. Rozbití zase zabrání bezpečnostní sklo nebo instalace bezpečností fólie.

K zabezpečení skleněných ploch mohou posloužit i předokenní rolety, u nichž jsou jednotlivé lamely vyztužené. Ty pak nejdou prokopnout ani prorazit, ovšem musí být stažené. U sklepů, garáží či technických místností ale účel splní i klasické mříže.

Bezpečnost posílí elektronika

Doba moderních technologií ale nahrává tomu, abychom prvky pasivní ochrany propojili s aktivními elektronickými prvky. Stejně jako v případě mechanického zabezpečení je i zde stěžejní chránit slabá místa. Tedy na vstupní dveře a důležitá okna je dobré umístit detektor otevření (magnety).

Velká okna lze doplnit ještě detektory tříštění skla. Ty slyší, když někdo vytluče skleněnou tabuli. Kdyby ale spadla třeba váza, detektory reagovat nebudou.

Nezapomeňte také na čidla, tedy detektory pohybu reagující na teplo vyzařované člověkem. To je vhodné umístit do spojovací chodby a například do obývacího pokoje, pracovny či garáže, kde máme uložené jak zahradnímechanizaci, tak třeba i sportovní vybavení. Existují i čidla s kamerkou nebo speciální pro ty, kdo mají doma nějaké zvíře.K systému je možné připojit i požární detektory. Všechny prvky zabezpečovacího systému jsou konstruovány tak, aby rozpoznaly pokusy o demontáž, o prolomení přístupového kódu a podobně.

Kromě samotných detektorů je dobré nechat si systém nastavit tak, aby bylo možné i částečné hlídání objektu. Zloději totiž chodí velmi často v noci, a to i do domů a bytů, kde lidé doma v klidu spí. Nebo během dne.

Samotné ovládání alarmu je velice jednoduché. Nejčastěji k tomu slouží klávesnice. Vše ale můžete kontrolovat a ovládat také přes webové rozhraní nebo aplikaci pro chytré telefony.

„Například na dovolené si ověříte, pokud dostanete alarmové hlášení na svůj smartphone, zda se jedná o planý poplach, či nikoliv, a zda je tím pádem nutný zásah policie,“ uvádí jeden z příkladů využití Radim Hendl, odborník na inteligentní domy ze Schneider Electric. Ideální je celý systém připojit na pult centrální ochrany u některé z bezpečnostních agentur.

Speciál věnovaný zabezpečení domů a bytů si přečtěte ve středečních LN.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.