Lidovky.cz

Praha nám slíbila privatizace, teď chce slib porušit, stěžují si nájemníci

Ekonomika

  14:33
Praha - Dlouholetí nájemníci městských bytů na sídlišti Černý Most kritizují pražskou koalici za to, že zvažuje zrušení již přislíbených privatizací. Jak řekl zástupce nájemníků Miroslav Jungwirth, o plánu je informoval radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). Zastavení privatizace, které by se dotklo asi tisícovky lidí, je podle nájemníků nemorální a z pohledu města navíc ekonomicky kontraproduktivní.
Panelák - ilustrační foto

Panelák - ilustrační foto foto: Archiv

Na postupu v koalici však nepanuje shoda. Zatímco Piráti a Praha Sobě chtějí privatizace zastavit úplně, Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) žádají dokončení těch již schválených.

„Jako Pražané jsme věřili, že s Piráty a Prahou Sobě přijde změna a začnou se dělat podložená rozhodnutí, ale opak je pravdou,“ řekl Jungwirth. Dodal, že pokud by město privatizace skutečně zrušilo, může ze strany družstev i jednotlivých nájemníků očekávat právní kroky.

Zájem Čechů o nájemní bydlení roste a s ním i ceny. Za posledních šest měsíců až o desetinu

Město schválilo záměr privatizace zbylých bytů v panelových domech na Černém Mostě v roce 2008, většina byla nájemníkům rozprodána již v 90. letech. V roce 2012 zastupitelé o prodeji definitivně rozhodli. Nyní měla přijít na řadu třetí vlna prodeje těchto bytů, která se má týkat asi 420 jednotek, jejichž nájemníci splnili podmínky magistrátu.

Nejpodstatnější z těchto podmínek je založení bytových družstev, protože odprodej není možný po jednotlivých bytech do osobního vlastnictví. Nájemníci zároveň nesmí vlastnit na území ČR jinou nemovitost určenou k bydlení. Podle Jungwirtha kvůli tomu někteří odmítli dědictví nebo se zbavili majetku.

Všechny kroky dané magistrátními pravidly nájemníci v dobré víře a se značnými náklady již učinili a k privatizaci je nyní připraveno pět družstev. Současná koalice však chce řešit krizi bydlení mimo jiné i rozšiřováním městského bytového fondu. Právě to má být hlavním důvodem k zastavení všech privatizací - byty by měly sloužit pro lidi v sociální nouzi či pro příslušníky pro chod města nezbytných zaměstnání.

Podíl Čechů ohrožených chudobou loni stoupl, v rámci Evropské unie je ale nízký

Podle zástupců družstev by však zrušení již kompletně připravených odprodejů bylo pro Prahu naopak kontraproduktivní. Drtivá většina nájemníků má smlouvy na neurčito, a město by tak téměř žádné volné byty nezískalo. Naopak by magistrát musel do domů výrazně investovat, což v minulosti nečinil. Město tak může byty buď za posudkovou tržní cenu privatizovat a vydělat na tom stovky milionů na rozšiřování bytového fondu, nebo prodeje zrušit a fakticky se tím zavázat ke stamilionovým investicím, které ve výsledku počet městských bytů nijak významně nezvýší.

Klub Spojených sil minulý týden schválil usnesení, podle kterého by se měla dokončit privatizace u těch bytů, kde to bylo přislíbeno a kde už byly ze strany nájemců učiněny kroky nutné k uskutečnění odkupu. Proti plánu úplného ukončení privatizací je i opozice. Podle šéfa klubu ANO Patrika Nachera nelze retrospektivně zrušit již schválené odprodeje, pro dokončení slíbených privatizací je i šéf pražské ODS Tomáš Portlík. Pokud by se již schválené odprodeje měly skutečně zrušit, bylo by nutné rozhodnutí zastupitelstva o revokaci původního usnesení o jejich schválení.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.