Lidovky.cz

Ekonomika

Ceny nemovitostí ženou lidi do nájmů. Na jeden inzerát se ozve kolem čtyřiceti zájemců


ilustrační snímek | foto: Natland Real Estate

Premium
PRAHA - Objeví-li se inzerát na pronájem bytu v Praze, během osmačtyřiceti hodin se ozve v průměru patnáct zájemců, loni to nebyla ani polovina, pozoruje největší česká realitní kancelář M&M Reality. Portál Bezrealitky.cz zase hlásí, že byty na pronájem se na nejžádanějších místech udají během několika dnů a na jeden inzerát se ozve v průměru čtyřicet zájemců. Obdobné je to i v dalších městech. Zájem o nájemní byty stoupá a na mnoha místech jich je nedostatek.

„Nejhorší situaci zažívají větší města a pak specificky města, ve kterých sídlí vysoké školy,“ říká Pavel Hassman z kanceláře RE/MAX 4YOU. Vedle Prahy se jeho slova týkají Brna, Ostravy, Olomouce či Plzně.

Zájem o nájemní bydlení přitom zřejmě ještě poroste. Rozšiřuje se totiž skupina lidí, kteří nemají dostatek finančních prostředků na pořízení vlastního bytu, nesplňují podmínky pro udělení hypotéky nebo prostě chtějí být flexibilní a nevázat se dlouhodobým úvěrem. 

Pojišťovny chtějí investovat 10 miliard do bydlení, reagují tak na návrh zdanění rezerv pojišťoven

Právě pro takové lidi představuje nájemní bydlení alternativu k pořízení vlastního bytu. Sílící poptávku dokládají i statistická data. Ve třetím čtvrtletí se podle portálu Bezrealitky.cz pronajalo v Česku ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o osmnáct procent nemovitostí více.

Zatímco Praha zaznamenala pětinový meziroční nárůst, Moravskoslezský a Středočeský kraj dokonce třetinový. Naopak Jihomoravský kraj rostl meziročně jen o dvě procenta.

Ceny nemovitostí ženou lidi do nájmů. Na jeden inzerát se ozve kolem čtyřicet...

„Nejpoptávanější jsou (z 56 procent) středně velké byty 2+kk až 3+kk,“ říká Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.cz. Zmíněné byty podle něj nejlépe pokryjí potřeby mladých párů i rodin. Zájem je ale i o menší bydlení, které zase vyhledávají senioři, singles nebo studenti.

Družstevní byty nabírají „druhý dech“. Krizi bydlení ale nevyléčí

Statistická data ukazují, že jsou k pronájmu nabízeny stále menší byty. V Praze byla loni jejich průměrná rozloha podle společnosti Trigema 77 metrů čtverečních, nyní je to o#deset metrů méně. Republikový průměr je ještě menší, a to jen 57 metrů čtverečních.

„Sehnat dostupnou garsoniéru je dnes ve velkých městech často větší problém než střední a velký byt,“ říká Hendrik Meyer.

Ze statistických údajů společnosti Trigema vyplývá, že ke konci září bylo po celé republice nabízeno k pronájmu 26 tisíc bytů. Nejvíce jich připadalo na Prahu, a to přes 6800. V polovině roku 2016 jich přitom v metropoli bylo v nabídce 12,5 tisíce.

Více lidí pod jednou střechou

V Jihomoravském kraji mohli zájemci ve třetím čtvrtletí vybírat z více než 3700 bytů na pronájem, přes 3100 bytů se nabízelo v Moravskoslezském kraji, ve Středočeském kraji pak přes 2400 bytů.

Realitní odborníci se shodují, že na mnoha místech republiky poptávka po nájemních bytech výrazně převyšuje nabídku. Vyčíslit, kolik jich na trhu chybí, si ale netroufají. „V podstatě to neví ani stát,“ říká Meyer. Domácnosti se podle něj snaží situaci na trhu přizpůsobit. Nedostatek bytů a stále rostoucí ceny řeší tím, že pod jednou střechou bydlí více lidí.

Jednočlenných domácností v Česku přibývá. ,Singles’ jsou hlavními zájemci o malé byty

A nejde jen o vícegenerační rodiny, ale také například o spolubydlení singles. Své plány musí přehodnotit i lidé, kteří sice nechtějí odcházet z velkých měst, ale kvůli bydlení nakonec musí, anebo naopak chtějí do města přijít, ale nejsou schopni si za své příjmy byt zajistit.

S rostoucím zájmem o nájemní byty se zvedají i ceny. Podle portálu Bezrealitky.cz se nájemné v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně zvedlo o téměř čtyři procenta. Dle Trigemy se dnes v Praze platí v průměru měsíční nájemné ve výši 324 korun za metr čtvereční. Samozřejmě, že konkrétní částka se odvíjí od lokality, stavu budovy, vybavení bytu a jeho rozlohy.

Deset procent u malých bytů

„Podívejme se na typický příklad, panelový byt 2+kk o rozloze okolo 45 metrů čtverečních, který se nachází třeba na pražském Chodově. Je-li byt v pěkném stavu, pohybuje se v něm dnes nájemné okolo 15 tisíc korun bez poplatků za měsíc. V roce 2015 by přitom zájemce sehnal srovnatelný byt za zhruba 9500 korun měsíčně,“ přibližuje Jan Martina, oblastní ředitel pro Prahu společnosti M&M Reality.

Mimo metropoli se měsíční nájemné dle Trigemy pohybuje v průměru kolem 200 korun za metr čtvereční. „Poměrně rychle rostou ceny v Brně, Olomouci a ve Středočeském kraji,“ dodává mluvčí uvedené společnosti Radek Polák.

Brněnská developerská společnost Trikaya uvádí, že za jednopokojový byt v Brně zaplatí nyní nájemci necelých 11 tisíc korun měsíčně, za dvoupokojový 13 500 korun a za třípokojový téměř 17 tisíc. Největší nárůst cen od začátku roku, a to více než desetiprocentní, byl zaznamenán u malých bytů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.