Lidovky.cz

Koupit dárky hned, platit později. Mezi Čechy roste zájem o odložené platby, jde ale jen o jinou formu půjčky

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Čím dražší dárek, tím více nám na obdarovaném záleží. Této myšlence podléhá velké procento lidí. A přestože většina si před Vánoci našetří a nakupuje ze svého, najde se stále dost těch, kteří sáhnou po půjčce. Podle průzkumu České bankovní asociace (ČBA) si letos plánuje půjčit na vánoční dárky asi sedm procent lidí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Wikimedia/Kelvin Kay/CC BY-SA 3.0

Dárkům na dluh nahrává fenomén takzvaných odložených plateb, kdy zákazník vezme zboží a zaplatí jen část, případně vůbec nic, a zbytek doplatí až za několik týdnů. Odborníci ale varují – odložené placení není ničím jiným než typem půjčky a upadnout do dluhové pasti je stejně snadné jako v případě klasického spotřebitelského úvěru.

Alza rozšíří některé služby. Obrat firmy by letos mohl dosáhnout až 30 miliard korun

Typickým příkladem je služba Třetinka internetového prodejce Alza. Ta umožňuje zákazníkům koupit zboží za třetinu ceny a zbytek splátek si rozložit v průběhu následujících tří měsíců bez jakéhokoli úroku navíc. „Alza prodala svým zákazníkům na Třetinku již přes 50 tisíc objednávek. Před Vánocemi zájem ještě stoupá. Průměrná hodnota objednávky se pohybuje mírně nad deseti tisíci korun,“ potvrzuje mluvčí společnosti Patricie Šedivá.

Příbuznou službu Mall Pay nabízí i další velký online hráč, společnost Mall ve spolupráci s ČSOB. Lze s ní platit ve vícero vybraných e-shopech. Přímo na Mall tvoří podíl odložených plateb na předvánočních nákupech asi tři procenta.

„Předpokládáme, že odloženou platbu by mohlo o letošních svátcích využít až třikrát více zákazníků než loni,“ říká Adam Kolesa, šéf platební služby Mall Pay s dovětkem, že za rok od jejího spuštění ji využilo asi 70 tisíc zákazníků.

Pomíjivá radost

Další společnosti se na podobné služby chystají. Podle informací LN by v příštím roce s nabídkou odložených plateb ráda přišla například Česká spořitelna.

Odborníkům na dluhové poradenství odložené platby, které se v Česku v posledních letech rozmáhají, velkou radost nedělají. „Již loni jsem postup Alzy kritizoval. Zvyšuje riziko, že si člověk úvěr vezme, i když o něm při vstupu na web vůbec nepřemýšlel. Obecně úvěry na dárky jsou jedny z nejšílenějších dluhů. V radosti pomíjivé, v důsledcích fatální,“ říká Daniel Hůle, dluhový expert neziskové organizace Člověk v tísni.

„Mnoho lidí využívá nabídku odložené platby za zboží, ne každý si však uvědomuje, že si touto variantou úhrady vlastně pořizuje speciální typ půjčky,“ říká ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová. „Před Vánoci více než kdy jindy marketingové kampaně tlačí nakupující ke zbytečnému utrácení a snaží se z jejich kapes vytáhnout i to, co v nich nemají,“ dodává.

Kolesa však tvrdí, že služba Mall Pay půjčkou není, že jde jen o jinou formu platby, vyvinutou speciálně pro oblast internetového prodeje. „Není koncipována jako spotřebitelská půjčka, a nemá tedy například určený úrok. Klasickým využitím je například nákup zboží v akci ve chvíli, kdy víte, že vám přijde výplata, mateřská či rodičovská, a vy kvůli výhodné ceně nechcete pár dnů čekat. Služba tak vychází vstříc především těm, kdo se nechtějí na Vánoce zatěžovat spotřebitelskou půjčkou, než jim přijde výplata, nebo chtějí úhradu dárků nechat na dobu, kdy bude zcela jasné, že se s jejich výběrem strefili,“ tvrdí Kolesa.

Dvě třetiny by si nepůjčily

Na rozdíl od nákupů z vlastní kapsy tady však hrozí, že klienti dlužnou částku neuhradí. Obě společnosti však tvrdí, že takových příliš nebývá. „Naší prioritou není vydělávat na pokutách, proto se vždy snažíme se zákazníkem spojit a dohodnout se na uhrazení nebo na vrácení zboží. Podíl vráceného zboží z důvodu neschopnosti doplatit zbytek ceny je minimální,“ říká Patricie Šedivá.

Podobně mluví i Kolesa. „I z toho minima, které včas nezaplatí, lidé naprostou většinu zboží zaplatí po první zpoplatněné upomínce, která se rozhodně neodesílá ihned po uběhnutí čtrnáctidenní lhůty,“ říká šéf Mall Pay. Pokud však nezaplatí ani poté, přistupuje společnost k neuhrazené částce jako k běžné pohledávce a stejně ji i vymáhá.

Kolesa však tvrdí, že systém zachytí nespolehlivé zákazníky a ti si zboží na dluh ani nenakoupí. „Naše vstupní síto je velice přísné. Neprojde jím asi třetina zájemců. Službu navíc zpočátku odemkneme jen na nižší částku, kterou postupně zvedáme,“ doplňuje.

Rostoucí zájem o půjčky před Vánoci potvrzují i úvěrové a bankovní společnosti. „Evidujeme nárůst v objemu poskytnutých půjček o 15 procent oproti jiným částem roku,“ říká Pavel Klema, generální ředitel společnosti Profi Credit. Podle mluvčí Equa Bank Markéty Dvořáčkové roste v říjnu a listopadu zájem půjčovat si oproti celému roku o 30 procent.

Přesto by si podle průzkumu ČBA dvě třetiny oslovených lidí na dárky nikdy nepůjčily. „V rámci celé populace to bude skutečně spíše marginální záležitost, ale mezi chudšími lidmi jde naopak o jev rozšířený, protože dnešní konzumní doba může snadno vést k hodnocení levných dárků jako projevu nedostatečného citu,“ uzavírá dluhový expert Hůle.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.