Lidovky.cz

Ekonomika

Voda v lednu zdraží, poté má zlevnit. Praha potřebuje na obnovu zastaralé sítě miliardy korun

Porucha vodovodního potrubí (ilustrační). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium
Praha - Leden bude v Česku ve znamení dražší vody. Pro rodinu řádově o několik desítek korun měsíčně. Na mnoha místech si tak lidé připlatí za vodné a stočné v průměru výrazně víc než o inflaci. Konkrétně o čtyři až šest, někde dokonce téměř o 12 procent. Největší zdražení za poslední roky však nevydrží dlouho.

Pražská teplárenská zdraží v průměru o 4,5 procenta, odběratelům ale pomůže nižší DPH

Od května stát u vody snižuje sazbu DPH z 15 na 10 procent. Některé vodárenské společnosti a obce si tak během prvních čtyř měsíců přilepší na opravu zastaralých trubek nebo čističky, ale pak výslednou cenu o něco sníží. Někde dokonce i pod letošní úroveň, jinde však jen trochu.

Autor:

K letošní ceně se už ani po květnu nevrátí například lidé v Plzni, kde lednové zdražení patří k nejvyšším – vodné a stočné tam vzroste o téměř 12 procent na 98,81 koruny za kubík. To znamená, že například čtyřčlenné rodině naroste měsíční platba za vodu v průměru z 950 o zhruba 110 korun. Od května pak klesne o necelou padesátikorunu.

Cena za vodu

Obce a vodárny tím vyhoví požadavku ministerstva financí na snížení ceny, ale ve výsledku většina domácností zaplatí oproti dnešku víc.

Plzeň poslední roky zvyšovala vodné a stočné pouze zhruba o inflaci na úrovni kolem dvou procent. Po květnu příštího roku bude navýšení ceny proti letošku činit 6,9 procenta. „Peníze ze zvýšeného vodného a stočného použije Vodárna Plzeň na obnovu stávající vodovodní a kanalizační sítě,“ vysvětlil technický náměstek primátora a předseda představenstva vodárny Pavel Šindelář.

Chybí miliardy na obnovu

Podobně mluví i v dalších městech. Praha v lednu zvýší cenu z letošních 89,66 koruny (mírně nad republikovým průměrem) o 4,9 procenta. O tom, zda se to po květnovém snížení sazby DPH změní, metropole ještě nerozhodla. Mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek připomíná, že hlavní město potřebuje v následujících čtyřech letech na obnovu zastaralé vodárenské infrastruktury miliardy korun. „Tento dluh se projevuje velkými haváriemi na majetku, velmi často starším než sto let,“ uvedl Mrázek.

Voda v Praze příští rok podraží o téměř pět procent. Kvůli plánovaným investicím

Podle Oldřicha Vlasáka, ředitele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, neplatí obecně, že voda nejprve hodně zdraží a na jaře zlevní jen zčásti. „Některé vodárenské společnosti, jako třeba v Hradci Králové, od ledna zdraží, ale po květnu cena klesne až pod hranici letošního roku,“ uvedl.

Praha chce do voleb získat vodu zpátky (ilustrační foto).
Pro vodu k cisternám si budou obyvatelé Dejvic chodit minimálně do pondělí.

Voda je, například vedle elektřiny, cigaret, zemního plynu či taxislužby, jednou z komodit a služeb, jejichž ceny stát reguluje. V tomto případě to však neznamená, že ministerstvo může diktovat koncovou cenu jako u cigaret. Dohlíží jen, aby si firma nevytvářela nepřiměřeně vysoký zisk.Předpokládá ale, že vzhledem k nárůstu dalších nákladů jako energie nebo mzdy průměrná cena vodného a stočného bude v příštím roce vyšší než letošních necelých 90 korun za kubický metr.

Vláda chce zlevnit vodu. Daňovou úsporu však hodlá řada vodáren využít raději na obnovu zastaralých sítí

O tom, že v Česku na tom nejsme s kvalitou vodárenských a kanalizačních sítí úplně nejlépe, svědčí i statistika ministerstva zemědělství. V přepočtu na obyvatele je 1,3 milionu Čechů napojeno na vodovod, který vyžaduje modernizaci, a 1,6 milionu lidí na nevyhovující kanalizaci. Zejména v menších obcích a v rámci menších vodárenských společností.

Češi si celkovou platbu za vodné a stočné dlouhé roky výrazně snižovali úsporou spotřebované vody – její spotřeba klesla proti roku 1989 na méně než polovinu. Přitom připojených domácností, a tedy i kilometrů trubek, rapidně přibylo a přibývá dál. Ty stávající je zase třeba opravovat a udržovat. Což ve výsledku vede k tomu, že příjmy provozovatelů infrastruktury, většinou v majetku obcí a měst, nestačí na nutné investice.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.