Lidovky.cz

Ekonomika

‚Hotovosti se bát nemusíte.‘ Odborníci tvrdí, že k dezinfekci není důvod, nakažení z peněz nehrozí

Bankovky. foto: Reuters

Praha - Viry dokážou na bankovkách přežít i několik dní. V Česku se ale žádné opatření ohledně hotových peněz v souvislosti s šířením nového koronaviru nechystá. Riziko, že by se lidé nakazili tímto způsobem, je příliš malé. Třeba Čína nebo Jižní Korea ale možné stopy virů na bankovkách řeší.
  5:00

„Česká národní banka v této chvíli neprovádí a ani neplánuje žádná speciální opatření v oblasti nakládání s hotovostními penězi. Bankovky a mince zpracováváme standardním způsobem jako jiné centrální banky,“ říká Petra Vodstrčilová, mluvčí ČNB.

Stačí mýt si často ruce

Centrální banka se odvolává na výzkumy, podle kterých lidé, kteří denně pracují s hotovostí, nemají vyšší nemocnost než ostatní. Pokud by se takto nákaza snadno šířila, bylo by to znát. Není tak ani důvod doporučovat lidem bezkontaktní placení.

Stát zřejmě kvůli koronaviru poskytne podnikatelům čtyři miliardy korun z evropských programů

„Důvod k obavám není, obecně je ale velmi důležité dodržovat základní hygienická pravidla, zejména si pravidelně umývat ruce,“ řekla ještě před svým odvoláním hlavní hygienička Eva Gottwaldová. Virus se šíří hlavně kontaktem s nakaženým člověkem.

Světová zdravotnická organizace také doporučuje, aby si lidé po manipulaci s bankovkami umyli ruce, to je ale obecná rada po kontaktu se všemi věcmi, kterých se mohl dotknout i někdo další. Tedy například klikami na dveřích nebo madly v hromadné dopravě.

České banky zmiňují, že na to, aby dezinfikovaly hotovost samy, ani nemají prostředky. Zpravidla jde o náročné technologické procesy a jednoduché způsoby by prakticky nebyly účinné. Lidí, kteří s penězi pracují, ale nějakou formu ochrany používají. „Na všech pobočkách jsou pro naše zaměstnance k dispozici dezinfekční prostředky,“ říká například mluvčí Moneta Money Bank Zuzana Filipová.

Peníze, které lidé vyberou například z bankomatu, tedy žádnou zvláštní péčí neprošly. Obecně platí, že se virus musí dostat k ústům, nosu nebo očím. Z bankovky v peněžence na člověka nepřeskočí. Do těla se dostane přes ruce, riziko tedy roste s tím, jak dlouho zůstávají ruce nemyté a jak často se lidé dotýkají svého obličeje nebo jídla špinavýma rukama. K jisté opatrnosti vyzývá Česká spořitelna. „Naše klienty nabádáme, aby upřednostňovali bezkontaktní formy placení skrze platební karty či mobilní telefony,“ řekl její mluvčí Filip Hrubý.

Haló? Hovory vypadávají. Češi si volají jako o Vánocích a na kvalitě spojení je to často znát

V Číně i v Koreji se v oblastech zasažených epidemií koronaviru přistoupilo i k boji s hotovostí. V obou případech jde o součást rozsáhlých a velmi razantních opatření ve snaze zpomalit další šíření viru. Čínská centrální banka peníze z nemocnic, dopravních prostředků či trhů se zvířaty v zasažených oblastech rovnou ničila a nahrazovala nově vytištěnými. Zbytek peněz se dezinfikuje, zpravidla vysokými teplotami. I ty ale musí zůstávat v karanténě, aby byla jistota, že viry nepřežily. Čínská média zmiňovala i žádosti, aby obchodníci nechávali bankovky na suchém místě a ideálně je na několik dnů dali stranou.

Americká lékařka Kate Ganyorová z nemocnice v čínském Kantonu uváděla, že nový koronavirus může na bankovce přežít i několik dní. U chřipky vědci došli k závěru, že je schopna na penězích vydržet až dvanáct dní.

Bakterie i kokain

Bankovky jsou po detailním průzkumu plné nečekaných látek. Ve Spojeném království je na nich často stopové množství kokainu, všude po světě pak viry a bakterie a odkaz prakticky na vše, na co lidé sahali před manipulací s hotovostí. Zdrojem nákazy jsou ale peníze podle vědců jen velmi zřídka.

V britských denících se minulý týden objevila zpráva, že Mezinárodní zdravotnická organizace před hotovostí varuje a doporučuje používat platební karty. Mluvčí to vzápětí dementovala. Žádné takové doporučení nevydávali. „Neřekli jsme, že hotovost přenáší koronavirus,“ uvedla mluvčí WHO Fadela Chaibová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.