Lidovky.cz

Mladým lidem mohou cestu k bydlení otevřít úspory. Pro hypotéku jsou klíčové

Ekonomika

  7:00 – ADVERTORIAL
Jak jsou na tom mladí lidé s úsporami? Moc dobře ne. Podle průzkumu Hypoteční banky má až polovina Čechů naspořeno méně než sto tisíc korun. Mnohdy se jim tak vzdaluje sen o vlastním bydlení, což ještě zhoršuje současná situace rostoucích cen i nedostatek nemovitostí na trhu bydlení.

Třicátníci nejraději investují do bydlení foto: Shutterstock

Začít nový život ve svém je pro mladé lidí čím dál tím složitější. Bydlení se stává nedostupné a není divu. Během posledních pěti let stouply ceny nemovitostí o 38,5 procenta, kdo tak chce bydlet ve vlastním, musí si půjčit víc a mít i víc našetřeno. O tom, že si v příštích deseti letech vezmou hypotéku přitom uvažují až tři pětiny mladých Čechů. To ale není jen tak, většina z nich totiž na hypotéku ani nedosáhne, protože dostatečně nespoří.

Generální ředitel Hypoteční banky (HB) Jiří Feix proto poukazuje že by pro mladé lidi, kteří si plánují vzít hypotéku, mělo být klíčové spoření. Průzkum HB totiž ukázal, že pouze polovina lidí mezi 20 a 36 lety má našetřenou částku vyšší než 100 tisíc korun. Úspory nad 300 tisíc pak má pětina mladých. Přes 500 tisíc korun má pouze 10 procent z nich. Polovina z nich si přitom přeje hypotéku od 1,5 do 3 milionů korun.

Cesta k zelenému bydlení

Bydlet v domě, který využívá obnovitelné zdroje a šetří životní prostředí i finance, si přeje stále více lidí. Mnohdy s takovou představou, ale i obavami, míří do banky s žádostí o hypotéku. V Hypoteční bance však lidé naleznou produkt, který jim s jejich zeleným snem o bydlení pomůže. Zelená hypotéka totiž přináší lepší podmínky pro všechny stavby, rekonstrukce a koupě domu či bytu v energetické třídě A nebo B. Více čtěte ZDE.

„V souladu s naším očekáváním obecně platí, že čím nižší má daný člověk úspory, tím vyšší LTV (pozn. red. - poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti) by chtěl získat. Většina respondentů z této skupiny, celkem 81 %, by si ale zároveň přála, aby jejich měsíční splátky nepřesahovaly 12,5 tisíce,“ popsal možná úskalí Vlastimil Nigrin, místopředseda představenstva Hypoteční banky

Pomoci mohou i rodiče a jejich nemovitost

Předpoklad je takový, že by mladí lidé, kteří si chtějí pořídit nemovitost ve velkém městě nebo jeho blízkém okolí, měli mít na účtu alespoň 300 tisíc, ideálně však milion korun. Pokud totiž například mladí lidé plánují koupit si byt v hodnotě 3,5 milionu korun, musí mít k zažádání o hypotéku alespoň 350 tisíc, v lepším případě potom 700 tisíc korun.

„Kvůli obtížné situaci na trhu je zásadní, aby si mladí lidé začali spořit na budoucí bydlení co nejdříve. Hypoteční banka už je následně schopná jim vyjít vstříc. Už samotné sjednání hypotéky je jednoduché a jde vyřídit i online. Třeba v době rodičovské dovolené navíc splátky můžeme snížit až o 30 %, abychom odlehčili zatíženému rodinnému rozpočtu,“ uvedl Vlastimil Nigrin.

Hypoteční banka zároveň nabízí možnost zastavit při sjednávání hypotéky i nemovitost rodičů. Ti tak pomohou svým dětem na úvěr dosáhnout. Jakmile je splacená dostatečná část úvěru, nemovitost rodičů je z hypotéky vyvázána.

Výhodnou hypotéku mohou mladí lidé získat také v případě, že uvažují o ekologickém bydlení. Právě i těmto lidem může Hypoteční banka rovněž pomoci. „Ekologicky smýšlející lidi chceme podpořit. Těm, kteří staví v nízkoenergetickém standardu, proto nabízíme takzvanou Zelenou hypotéku. Mezi její výhody patří mimo jiné i sleva na úrokové sazbě hypotéky a sleva na pojištění,“ sdělil Vladimír Vojtíšek, člen představenstva Hypoteční banky.

Myslete dopředu, zařiďte si „stavebko“

Jednou z možností, jak se vysněnému vlastnímu bydlení přiblížit, může být pro mladé lidi stavební spoření. Díky němu mohou dát během pár let dohromady požadovaných dvacet procent hodnoty pořizované nemovitosti, případně její část. Podle nového doporučení České národní banky, kterým se nyní banky v Česku mohou řídit, však mohou lidé v odůvodněných důvodech zažádat také o 90% hypotéku.

Stavební spoření má oproti jiným spořicím finančním produktům výhody, je dotované státem. Podle odborníků je to i jedním z důvodů, proč volit stavební spoření jako nástroj pro vytváření finanční rezervy. Za předpokladu, že ročně naspoříte nejméně dvacet tisíc korun, činí státní podpora dva tisíce. Je ovšem také potřeba dodržet minimální šestiletou délku spoření.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.