Lidovky.cz

Podzimní prázdniny ,v tahu´. Na co mají hosté hotelů při rušení pobytu nárok?

PRAHA - Podzimní prázdniny strávené v přírodě mimo město. Podobné plány měla nejedna česká rodina, některé hotely a penziony čekaly až 70procentní obsazenost. Překazilo je středeční nařízení vlády, podle kterého musela ubytovací zařízení určená pro rekreaci zavřít. Nařízení platí od čtvrtka minimálně do 3. listopadu. Hotely a chaty se teď musí vypořádat s klienty, kteří si svůj pobyt předem zaplatili.

ilustrační foto foto: Reprofoto

Třeba šumavský rekreační areál Landal Marina Lipno na nadcházející prázdninový týden počítal se zhruba deseti- až patnáctiprocentní obsazeností. „Lidé s ohledem na současnou situaci s rezervací vyčkávali na poslední chvíli, takže ani na nadcházející podzimní prázdniny nešlo o výrazné množství lidí,“ řekla serveru Lidovky.cz manažerka lipenského střediska Anna Švehlová.

Rušení rezervací tak proběhne v souladu se storno podmínkami. Hosté si pak budou moci nechat vystavit roční voucher anebo si rovnou zarezervovat jiný termín. „Většinou se zákazníci přiklání k voucheru, nikdo v tuhle chvíli nechce vyslovit další konkrétní termín. Řešíme i jednotky žádostí o vrácení peněz, ale s ohledem na storno podmínky nemůžeme vyjít vstříc,“ dodala.

Voucher nemusíte přijmout

PŘEHLEDNĚ: Průvodce ‚lockdownem‘. Ověřte si, že znáte všechna nová omezení

Zákazníci ale ze zákona nemusejí voucher akceptovat a mohou požadovat, aby jim hotel peníze vrátil. „V případě, že hosté zaplatili rezervační poplatek na období, po nějž jim zákon znemožňuje hotel navštívit, mají nárok na to, aby jim storno poplatky nebyly účtovány,“ řekl serveru Lidovky.cz Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací. Ale pro hotely bude podle Stárka určitě výhodné zákazníkům nabídnout přesunutí termínu na jindy. Je to na dohodě mezi zákazníkem a hotelem.

„Zavíráme, není to samozřejmě příjemné. I když říjen není žádný top měsíc, měli jsme před sebou prodloužený víkend. Rezervací bylo poměrně dost, obsazenost hotelu byla asi 75procentní. Na druhou stranu chápeme, jaká je pandemická situace, je to asi nezbytnost,“ řekl Ondřej Leplt, ředitel hotelu Central 1920 ve Špindlerově Mlýně. Vedení hotelu doufalo, že hosté budou moci přijet na víkend, který si protáhnou až do volné středy 28. října.

„Pro všechny by to bylo určitě zajímavé období. Rezervace na nadcházející podzimní prázdniny se mohly pohybovat až kolem 70 procent. Ale nic z toho nebude. Tam, kde to půjde, budou ubytovací zařízení nabízet svým zákazníkům jiný termín,“ řekl serveru Lidovky.cz Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Zároveň ale připustil, že už hosté možná nebudou vůči hoteliérům tolik vstřícní jako na jaře. Podstatně více lidí se teď kvůli koronaviru potýká s finančními problémy.

Podobně je na tom také generální ředitel EuroAgentur Hotels & Travel Josef Bára. Pod síť patří v Česku více než tři desítky hotelů. Ty v přírodě byly podle Báry o víkendech obsazené z 90 procent, přes týden kolem 30 procent.

Horské boudě pomoc nestačí

Také horské chaty musely ze dne na den zavřít a vypořádat se s nasmlouvanými rezervacemi. „Vláda plácá o čtrnácti dnech uzavření, ale to je nesmysl,“ říká spolumajitel Luční boudy v Krkonoších Stanislav Beneš. Obnovení provozu kolem Vánoc by považoval za úspěch.

Lidovky.cz: Kolik jste měli rezervací na nadcházející prázdniny?

Obsazenost by v tomto období byla asi dvě třetiny. Zájem o ubytování jsme určitě měli. Navíc jak se komplikuje cestování za hranice, zaznamenali jsme větší počet hostů. Ještě než se zhoršila atmosféra, tak k nám hodně jezdili i Poláci. To už je tradiční skupina. V létě jsme třeba měli o 20 procent více hostů než loni.

Lidovky.cz: Vracíte zákazníkům peníze, nebo nabízíte jiný termín?

Je to na jejich rozhodnutí. Samozřejmě se snažíme o přesunutí termínu, akorát teď opravdu nevím, na kdy to bude. Vláda plácá o nějakých čtrnácti dnech uzavření, ale to je samozřejmě nesmysl. Myslím si, že pokud to dopadne dobře, budeme mít zavřeno do Vánoc.

Lidovky.cz: Kterou variantu hosté volí častěji?

V případě podzimní sezony u nás převažuje klientela, která je tady na teambuildingu. Řekl bych, že asi čtvrtina z nich byla ochotná přesunout termíny. Zbytek to ale zrušil. Je to pro nás významná část, protože nám vyplňují prázdné pracovní dny. U běžných hostů jsme měli většinou takové rezervace, které bylo možné zrušit bez nějakých nákladů. Nepředplatili si to, jsou teď opatrnější.

Lidovky.cz: S jakými ztrátami nyní počítáte?

Provozní náklady se u nás pohybují kolem dvou milionů měsíčně. U nás je opravdu složité udržet provoz hotelu a restaurace. Dominují pobyty na jednu až dvě noci, takže pátek až sobota je úplně obsazeno. A jak už jsem říkal, od pondělí do středy tady skoro nikdo není.

Lidovky.cz: Je podle vás pomoc státu pro ubytovací zařízení dostatečná?

Rozhodně není. My jsme navíc výjimečný typ hotelu, který je vysoko a odříznutý od světa. Máme všechny možné kombinace pracovních poměrů, takže nám ta pomoc v žádném případě nemůže stačit. A Luční bouda bude za tři roky slavit 400 let. Rekonstrukce proběhla na přelomu 19. a 20. století, což znamená, že budova není zaizolovaná. Už jen vytopit to je náročné.

Lidovky.cz: Jak by podle vás měla pomoc vypadat?

To je jednoduché: zavedli nám EET, takže by teď měli poskytovat pomoc podle obratu.

Pohřbené konference

A není možné odcestovat ani na pronajatou chatu. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Kláry Dolákové lze od čtvrtka trávit tuzemskou dovolenou pouze ve vlastních rekreačních objektech, tedy například na chatě či chalupě. „Za účelem rekreace není v České republice možné využít žádných ubytovacích služeb,“ potvrdila serveru Lidovky.cz. Pobyty a dovolené, které si turisté zakoupili na nadcházející týdny, je tedy třeba v každém případě zrušit.

Dalších kroků proti šíření covidu už není mnoho, připouští Prymula. Omezení průmyslu podle něj nepřipadá v úvahu

Kromě rekreací poskytují hotely i prostory pro kongresy a konference. Jejich konání bylo znemožněno již na začátku měsíce s vyhlášením nouzového stavu, kdy byl počet účastníků hromadných akcí ve vnitřních prostorech omezen na deset. „Konference byly již na denní pořádku, byť v menším počtu osob oproti loňskému roku, nyní je konferenční trh opět zcela pohřbený,“ dodal Bára.

Situace je ale paradoxní v tom, že ač pro Českou republiku platí omezení pohybu, za rekreací do zahraničí turisté odletět smí. „S ohledem na nejnovější rozhodnutí vlády k rušení zájezdů nepřistupujeme. Aktuálně nabízíme zahraniční letecké zájezdy na Kanárské ostrovy a Madeiru,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Čedoku Eva Němečková.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.