Lidovky.cz

Ekonomika

Covid dopadne i na lyžaře. Na hory se letos bude jezdit hlavně na otočku, parkoviště u sjezdovek čeká nápor

ilustrační snímek | foto: ČTK

Premium Doporučujeme
PRAHA - Za normálních okolností vyráží řada českých lyžařů do Alp. Zda to bude možné i letos, není zatím jasné. Výrazně více vyznavačů tohoto zimního sportu proto letos uvažuje o lyžování v tuzemsku.

Výše zmíněné potvrzuje i průzkum Equa bank z konce října. Vyplývá z něj, že 90 procent z těch, kdo o zimní dovolené za současné situace přemýšlí, ji plánuje strávit v Česku. Rakousko zvažují jen tři procenta dotázaných, dvě procenta doufají v pobyt na Slovensku. Jenže ani u nás není dovolená na horách vzhledem k současným opatřením zcela jistá. Ubytovací zařízení jsou už měsíc zavřená.

Letošním trendem proto bude lyžovačka na otočku. Tedy ráno na hory a večer zase zpátky domů. Jenže tady může být limitem počet parkovacích míst v lyžařských střediscích a množství skibusů, kterými se dá z případných vzdálenějších míst ke sjezdovkám přiblížit.

„Kapacity parkovišť, včetně navazující přepravy skibusy, jsou dimenzovány na standardní provoz,“ říká ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot. „Dále by to střediska řešila podle konkrétní situace.“

Lyžařka se rozcvičuje sjezdovce Ovčárna v Jeseníkách.
Lyžování s celou rodinou v Alpbachtalu, Wildschönau.

Je ale otázkou, jaké možnosti v tomto směru provozovatelé skiareálů mají. Pozemky, na kterých se dá parkovat, zkrátka nafouknout nejdou. A zajistit další v mnoha případech není reálné, nebo v lokalitě ani žádné volné nejsou. Takže i přes sebevětší snahu moc dalších parkovišť nejspíš nepřibude.

Například na parkovišti na Tanvaldském Špičáku 1 se provozovatelům podařilo přidat jen několik dalších míst. Vzhledem k tomu, že i za standardní situace bývají zvláště o víkendech parkoviště v lyžařských střediscích plná velmi rychle, nezbude těm, kteří se chtějí vyhnout komplikacím, si prostě přivstat.

Čaj a svačinu raději s sebou

Omezení se pravděpodobně nevyhnou lyžaři ani v gastroprovozech. Dá se předpokládat, že uvnitř bude nutné mít roušku. Situaci by mohlo komplikovat i případné opatření, které umožňuje konzumovat jenom vsedě a v omezeném počtu lidí u stolu. „Může se tedy stát, že takto omezená kapacita stravovacích zařízení určitým způsobem sníží komfort poskytovaných služeb,“ uvedl Knot.

Vládní opatření ale nejsou to jediné, co může provoz restaurací a bufetů ovlivnit. Velký vliv má nezávisle na covidu počasí. „Ani jedno se neptá, my musíme operativně reagovat,“ konstatuje Petr Toman ze Skiparku Červená Voda.

Nejistá sezona v Dolomitech, lyžařské dovolené se budou prodávat jako last minute zájezdy

Kdo by se chtěl proti případným komplikacím „pojistit“, může se inspirovat tím, jak se jezdilo lyžovat dříve. Tedy uvařit doma do velké termosky čaj a přibalit velkou svačinu.

I když dnes už to může být klidně i plnohodnotný oběd. Za cenu 500 až 1000 korun (podle velikosti) se dá koupit elektrický ohřívací box na jídlo vybavený adaptérem do auta. V poledne tak stačí zajít na parkoviště a zapnout „krabičku s jídlem“ do autozásuvky a oběd si ohřát.

Zoufat nemusí ani milovníci dobré kávy. K dostání jsou cestovní espressovače – handpresso. Nejlevnější se dají sehnat za cenu kolem 1400 korun, dokonalejší přístroje vyjdou i na pět tisíc korun.

Přeshraniční lyžovačka

Vyrazit lyžovat jen na jeden den se dá i do zahraničí. Například na Velký Javor (Grosser Arber), který je jen pár kilometrů od hranic v Železné Rudě. Na Klínovci lze zase využít lyžování u nás i v Německu na jeden skipas. Z oblasti kolem Lipna je pak dostupné rakouské středisko Hochficht. Samozřejmě za předpokladu, že bude možné cestovat přes hranice bez testu na covid alespoň v rámci malého příhraničního styku do 24 hodin. To je vždy potřeba si ověřit na stránkách ministerstva zahraničí (záložka Cestujeme).

Pokud byste na takovou lyžovačku chtěli vyrazit, nezapomeňte na cestovní pojištění. „V zahraničních střediscích, ačkoliv mohou být blízko hranic s Českou republikou, je velmi pravděpodobné, že v případě zranění bude lyžař transportován do zdravotního zařízení v dané zemi,“ upozorňuje Vlastimil Divoký, mluvčí ERV Evropské pojišťovny.

Lyžařská sezona v Rakousku bude kvůli covidu jiná. Zalyžují si i zahraniční turisté, ale bez après-ski

Pak je nutné počítat s obecně dražší lékařskou péčí, přičemž jen na EHIC kartu (modrá kartička zdravotní pojišťovny) se vždy spoléhat nedá. „Cestovní pojištění by platilo i v případě, že by například Rakousko nebo Německo bylo na cestovatelském semaforu červené,“ ubezpečuje Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny. „Tedy přesněji, vždy by se plnilo za ošetření, kdyby si klient například zlomil nohu,“ dodává.

V případě červené barvy na semaforu by se ale pojištění nevztahovalo na záležitosti spojené s covidem. Vhodné je připojistit si i odpovědnost. Hlavně pro případ, že byste na sjezdovce zavinili zranění jiného lyžaře.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.