Lidovky.cz

Ekonomika

Co je a není pro exekutora tabu. Porodné exekucí postihnout nelze, jiné dávky ano


Exekuce - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Premium
PRAHA - Exekuce rozhodně nejsou důvodem k chlubení, ale v žádném případě ani k odsouzení „hříšníka“ k trestu smrti hladem. Dokonce ani v zásadě nijak neomezují možnost požádat si o sociální dávky. Je ale třeba počítat s tím, že i z některých z nich si takříkajíc „ukousnou“...

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ DÍLY PREMIOVÉHO SERIÁLU PENÍZE OD STÁTU

Dlužník a neplatič jsou dva zcela odlišné pojmy. Někdy je mícháme dohromady jako jablka a hrušky, přitom je mezi nimi rozdíl, který zásadně mění naše životní osudy.

Dlužníkem jsme v podstatě někdy byli všichni. Stáváme se jimi v momentě, kdy si koupíme ledničku, auto nebo tryskáč na splátky, vezmeme si hypotéku na byt nebo zámek, půjčíme si, abychom mohli jet na dovolenou, nebo si děláme na splátky řidičák. „Ale až ve chvíli, kdy z nějakého důvodu nedodržíme podmínky spojené s tímto druhem nákupů, se měníme v neplatiče,“ vysvětluje Daniela Balajková, která má bohatou praxi z oddělení prevence podvodů v bance i pojišťovně.

Autor:

Daniela v současnosti v organizaci Patron dětí, zřízené Nadací Sirius, pracuje v oddělení risku a prověřuje všechny žádosti o pomoc.

Pod pojmem „prověřuje“ si ale nepředstavujte nějaký striptýz rodinných příjmů, který předvádíme při žádostech o hypotéku, ale i o sociální dávky na pracovním úřadě.

V exekucích jsou klíčoví advokáti, říká Daniel Hůle

Nejde totiž vůbec o to, hodnotit něčí život či vychovávat nebo trestat, protože i bible praví, „cestičky osudu jsou nevyzpytatelné, a kdo jsi bez viny, hoď kamenem“.

Nezabavitelné minimum při exekuci na sociální dávky

■ Bez ohledu, zda si vás exekutor našel u zaměstnavatele nebo na úřadě práce, pravidla pro výpočet exekučních srážek a nezabavitelného minima jsou stejná.

Karolína pobírá rodičovský příspěvek na syna Matouše. Musí jí zůstat určitá nezabavitelná částka, která zahrnuje:

7771,50 Kč = základní nezabavitelná částka, která je Karolíny;

2590,50 Kč = zvýšení nezabavitelné částky za manžela Karolíny;

2590,50 Kč = zvýšení nezabavitelné částky za Matouše (případně za každé další dítě, které je v rodině a k němuž má rodič dlužník vyživovací povinnost).

Kromě výše uvedeného nezabavitelného minima vám exekutor případně nechá ještě jednu třetinu ze zbytku příjmu (přednostní pohledávky) nebo dvě třetiny (nepřednostní pohledávky).

Údaje jsou za rok 2020

Pštrosí taktika nefunguje

Daniela se u žadatelů o pomoc setkává s exekucemi poměrně často. Potřebuje o nich vědět vše nikoliv ze zvědavosti, ale aby právě naopak mohla s touto informací pracovat v jejich prospěch.

„Exekutoři si neplatiče nenajdou jen v zaměstnání nebo na úřadu práce. Jejich nároky by se mohly vztahovat i na naši pomoc, což by by bylo velmi nefér vůči našim velkorysým dárcům. Exekuce se například nevztahují na pomoc s potravinovými balíky. Dítě rodiče v exekuci by totiž nemělo být trestáno tím, že se nenají. Potřebujeme to všechno o nich ale vědět,“ uzavírá svůj příspěvek na dané téma Daniela Balajková.

Na tomto příkladu je patrné, že pštrosí taktika nefunguje vůči svým závazkům vůbec nikde.

Žádné zvláštní výjimky

„Každá exekuce má svůj příběh, a jako nevidíme nikomu do manželství, anabázi kromě věřitele a dotyčného hříšníka nemá úředník právo soudit,“ podotýká zaměstnankyně Úřadu práce v Ostravě. Přeje si zůstat v anonymitě, což redakce respektuje, a proto paní úřednice vystupuje v tomto materiálu pod jménem Jana Svobodová.

Někteří lidé se ocitli v koloběhu exekucí z hlouposti či naivity a jiní ze zoufalství. Přestože ve finále dopadli stejně, neopravňuje to nikoho je soudit, pro nikoho neexistují výjimky z přesně stanovených pravidel daných zákonem.

To se může stát každému

Z průzkumu, který v roce 2019 pro Českou asociaci věřitelů prováděla agentura Stem/Mark, vyplývá, že míru tolerance tuzemské společnosti vůči neplatičům ovlivňují zcela zásadně následující faktory:

1. Žádné celoplošné odpouštění

Češi se více méně shodují v tom, že dlužníci mají morální odpovědnost za splacení dluhu.

Celých 82 procent občanů České republiky se domnívá, že by dlužník měl svým věřitelům splatit minimálně 40 procent dlužné částky. Více než polovina dotazovaných občanů by dokonce požadovala, aby dlužník splatil alespoň 60 procent dluhu.

2. Za nemoc nikdo nemůže

Podporu ze strany státu by lidé poskytli dlužníkům, kteří se do problémů dostali kvůli dlouhodobé nemoci či ztrátě zaměstnání. 

3. Soucit s dětmi, na které rodiče neplatí alimenty

Velkou podporu veřejnosti mají také samoživitelé, většina dotázaných v průzkumu by souhlasila se zavedením zálohového výživného.

4. To se může stát každému

Zákonnou i finanční podporu by lidé poskytli drobným věřitelům, jako jsou zaměstnanci, kteří nedostali výplatu, či firmy, které se ocitly v problémech kvůli nezaplaceným fakturám.

Určitě je rozdíl mezi žadatelkou, která se chtěla chlubit před kamarádkami a půjčila si na dovolenou u moře, i když dopředu věděla, že to nebude mít z čeho zaplatit, a mezi paní, které otec dítěte nezaplatil několik měsíců alimenty s argumentem: „přišel jsem o práci, nic si na mně nevezmeš“.

Když pak ona sama přišla o zaměstnání, nemohla dítěti jednoduše říct: „miláčku, čtrnáct dní nejíme, protože tatínek ani my jaksi nemáme“. Vzala tedy peníze na jídlo z částky určené na nájem…

A někde tady začne její sešup do pozdějších velkých dluhů a do popotahování se s exekučním úřadem. I mamince, které chybí výživné od bývalého partnera, musí úředník sdělit, že žádné speciální dávky pro lidi s exekucemi, jež by braly ohled na původ jejich problémů, nejsou a že ani pláč v tomto případě určitě nepomůže.

I když jste se zadlužili kvůli dětem nebo vás do průšvihu vtáhl partner nebo vám firma neposlala výplatu, pořád nesete zodpovědnost za svoji situaci vy. U většiny sociálních dávek se rozhoduje podle výše příjmu. Ten se nevypočítává z toho, co vám po exekucích zbude, ale z čistého příjmu, který máte před nimi. „Z pohledu posuzování výše vašeho příjmu při žádosti o sociální dávky se k probíhající exekuci, u některých žadatelů i k více exekucím najednou, nepřihlíží,“ uzavírá úřednice Jana Svobodová.

Sečteno a podtrženo: fakt, že vám exekutor „sebral“ většinu peněz, se nijak nezohledňuje.

Ne všechna esa trumfují

Rozhodně ale u exekucí neplatí jako u karet: „vyšší bere vše“. Exekutor sice drží v rukou hodně es, ale exekuční nařízení srážky ze sociálních dávek se dotknou pouze některých z těchto dávek.

Především těch, které se pravidelně opakují. Takže jednorázové dávky, jako je například porodné, mamince zůstane nedotčeno.

Jaké dávky lze postihnout?

Pojďme si tedy vysvětlit, co není a co je pro exekutora tabu.

Srážky zpravidla postihnou:

–rodičovský příspěvek;

–přídavky na dítě (zde je ale omezení, když dlužníkem je dítě. Případ: jako nezletilý školák jezdilo v MHD načerno. Pokuty neplatilo, někdy o nich doma ani neřeklo. Než dosáhlo plnoletosti, dluh bobtnal o úroky z prodlení);

–dávky pěstounské péče (například odměna pěstouna).

V některých případech se exekutor dostane i k dávkám pomoci ve hmotné nouzi nebo k peněžitým dávkám sociální péče. To se děje tehdy, když žadatel úřad práce podvede uváděním nepravdivých údajů, porušením nastavených pravidel – například se ukáže, že si „načerno“ přivydělává. Exekutor pak vymáhá neoprávněné přeplatky těchto dávek.

Exekuci nepodléhají:

–dávky pomoci ve hmotné nouzi, jako je příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc;

–jednorázové sociální dávky, jako je třeba porodné či pohřebné;

–příspěvek na bydlení;

–příspěvek na péči;

–sociální dávky pro zdravotně postižené. Sem patří jednorázové příspěvky na opatření zvláštních pomůcek, příspěvek na úpravu bytu, příspěvky na zakoupení, celkovou opravu a zvláštní úpravu motorového vozidla, příspěvek na provoz motorového vozidla, příspěvek na individuální dopravu...

Autorka pracuje v organizaci Patron dětí a je spolupracovnicí LN.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.