Lidovky.cz

Ekonomika

Zájem o refinancování úvěrů na bydlení je značný. Atraktivní úrokové sazby vydrží jen pár měsíců

Zájem o refinancování úvěrů na bydlení je značný. | foto: Shutterstock

Premium
PRAHA - Jestli je nyní na něco ten správný čas, pak na refinancování hypotéky. Komu nyní končí fixace – a jde o velmi početnou skupinu těch, kteří si pořídili bydlení na úvěr v roce 2016 –, má šanci využít atraktivní úrokové sazby. Ty se nejspíš ještě nějaký čas udrží, poté ale začnou postupně růst. I proto někteří makléři označují letošní rok za rok ve znamení refinancování.

Banky v Česku loni poskytly hypotéky za rekordních zhruba 250 miliard, hypoteční trh tak stoupl o 38 procent

Dlouhodobě platí, že zhruba desetina z nově sjednaných úvěrů na bydlení připadá na refinancované úvěry. Podstatou refinancování je splacení stávajícího úvěru novou hypotékou se zpravidla výhodnějšími podmínkami a nižší úrokovou sazbou.

„V závěru loňského roku se podíl (refinancovaných hypoték – pozn. red.) zvýšil až na 15 procent,“ říká Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank.

Důvodem je, že část klientů chtěla využít nízkých úrokových sazeb, aniž by jim končila fixace. Ti ale nehráli a ani nebudou hrát hlavní roli. „Zejména kvůli postoji bank a opětovnému zavádění vysokých poplatků za předčasné doplacení mimo fixaci,“ vysvětluje Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Zájem je vysoký, úroky nízké

Řady refinancujících značně rozšiřují ti, kteří si brali úvěry na bydlení v rekordním roce 2016 a letos jim skončí pětiletá fixace, která byla tehdy hojně využívaná. Čeká je vyjednávání o nových podmínkách a nových sazbách. V roce 2016 banky poskytly hypotéky v objemu přes 225 miliard korun a i tehdy, podobně jako během uplynulého roku, byly velmi atraktivní sazby, které se dostaly pod dvě procenta. Konkrétně v prosinci 2016 dosáhla průměrná úroková sazba 1,77 procenta.

„O refinancování je obecně velký zájem,“ tvrdí Lenka Kalivodová. Veronika Hegrová z Hyponamíru.cz tento trend zdůvodňuje: „Spousta lidí bude chtít stihnout ještě výhodné sazby, než dojde k razantnímu zdražení.“

Listopad byl rekordní měsíc pro hypotéky. Objem úvěrů přesáhl 22 miliard korun

Loni v listopadu průměrná úroková sazba hypoték dle ukazatele Fincentrum Hypoindex pokořila po více než třech letech dvouprocentní hranici a dostala se na 1,98 procenta. V prosinci se dostala ještě níž, a to na 1,96 procenta. Předpokládá se, že takto atraktivní sazby i letos ještě po nějakou dobu vydrží.

„Začínat rok budou sazby na velmi zajímavých hodnotách a dá se očekávat, že na jaře, kdy hypoteční trh ožívá, ho banky ještě podpoří akčními nabídkami. Další výrazný pokles sazeb se ale očekávat nedá,“ tvrdí Jan Sýkora.

Levněji už nejspíš nebude

Naopak je pravděpodobné, že zamíří nahoru. Na to bude mít vliv mimo jiné zvyšující se nezaměstnanost a počet jedinců, kteří nejsou s to svou hypotéku splácet. „Tato rostoucí míra rizikovosti a nesplácených úvěrů zapříčiní nárůst sazeb,“ je přesvědčena Veronika Hegrová.

Tím se budou samozřejmě řídit všichni zájemci o refinancování hypotéky. „Je pravděpodobné, že vyšší podíl refinancovaných hypoték uvidíme i v první polovině roku 2021,“ tvrdí Lenka Kalivodová.

Zájem o refinancování úvěrů na bydlení je značný.
Zájem o refinancování úvěrů na bydlení je značný.

To, že s rostoucími sazbami již počítají i sami klienti hypotečních bank, dokládá průzkum banky Creditas, který vypracovala společnost Ipsos. Z průzkumu vyplývá, že téměř dvě třetiny Čechů čekají za pět let sazby hypoték vyšší ve srovnání s těmi současnými, pouze čtyři procenta dotázaných sází na jejich pokles. Na 30 procent dotázaných by si dnes domluvilo s bankou fixaci na deset a více let, téměř pětina by volila fixaci mezi sedmi a devíti lety.

Výhody delší fixace

Ti, kteří již hypotéku splácejí, jsou prověřenými klienty a pro banku tak znamenají menší riziko. A navíc pro novou banku představují efektivní nástroj konkurenčního boje o klienta. „Refinancované hypoteční úvěry mají stabilně nižší úrokovou sazbu než úvěry zcela nové, zhruba o dvě desetiny procentního bodu,“ upřesňuje Kalivodová. Protože se očekává, že sazby porostou, pro klienty je nejvýhodnější sjednat si víceletou fixaci.

„Nebojíme se doporučit i fixaci na sedm nebo deset let, a to z důvodu, že tam může být jen nepatrný rozdíl v sazbách a klient má jistotu, že ať se na trhu stane cokoliv, má garantovanou úrokovou sazbu a také splátku, kterou zvládne hradit,“ tvrdí Veronika Hegrová. U Hypoteční banky, která je největším poskytovatelem hypoték v Česku, je aktuálně nejpreferovanější fixace na pět let.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.