Lidovky.cz

OECD: Česká ekonomika poroste nejdříve v roce 2010

Slovensko

  11:55
PAŘÍŽ - Česká republika se významnějšího růstu ekonomiky nedočká dříve než v roce 2010. Nejvíce by tomu měla napomoci vyšší spotřeba domácností a vývoz. Hospodářský růst v Česku zpomalil v první polovině letošního roku. Prognózu ve své předběžné zprávě o hospodářských výhledech členských a některých dalších zemí zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Česká ekonomika je závislá především na exportu výrobků z automobilového průmyslu. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Právě spotřebu domácností utlumila na začátku tohoto roku kulminující inflace. Český export se kvůli světové finanční krizi v současné době potýká s nižším odbytem na zahraničních trzích.

Jestliže letošní hospodářský růst České republiky bude dosahovat ještě 4,4 procenta, v roce 2009 by měl mít hodnotu 2,5 procenta. Ale již v roce 2010 by se růst české ekonomiky opět mohl dotknout hranice 4,4 procenta. Tento odhad může ale ohrozit výkon zemí eurozóny, pokud by byl ještě horší, než se nyní předvídá. Česká ekonomika je na vývozu do těchto států velmi závislá.

V roce 2009 by měla v Česku citelně klesnout inflace na dvě procenta díky propadajícím se cenám surovin a energií a také opatřením západních vlád proti finanční krizi. Růst platů však může zmírňování inflace zarazit.

Počátkem letošního roku dosáhla inflace 7,5 procenta vlivem vysokých světových cen energií a potravin a uvolňováním regulovaného nájemného. Nezaměstnanost klesla na desetileté minimum.

Reformy nám pomáhají i chybí
Česká koruna získávala v první polovině letošního roku na hodnotě nominálně i reálně, čímž částečně kompenzovala inflační tlaky a snižovala ceny dováženého zboží. Konkurenceschopnost země ale zbrzdil nárůst mezd a mzdových nákladů. Od srpna koruna v poměru k euru ale ztrácí.

Překážkou pro vyšší hospodářský růst je v Česku nedostatek pracovních sil a odborníků. OECD doporučuje snížení daňového zatížení mezd a zvýšení počtu absolventů vysokých škol. Nedávné daňové reformy přenášející daňové zatížení z přímých na nepřímé daně by mělo stimulovat globální nabídku pracovní síly a podnikatelských aktivit.

Zvyšování věku pro odchod do důchodu na 65 let je dalším prostředkem k zajištění pracovních sil, naopak snaha o lákání cizinců na pobytové karty by nedostatek sil mělo pokrýt jen částečně. Nezbytné jsou dodatečné reformy ve zdravotnictví a v důchodovém systému k zajištění životnosti státního rozpočtu a ke zlepšení efektivity veřejných výdajů.

Vyspělý svět utrpí ekonomický pokles
Ekonomika vyspělého světa se v důsledku globální finanční krize zřejmě ponoří do nejhlubší recese od počátku 80. let a hospodářský pokles příští rok utrpí Spojené státy, eurozóna i Japonsko. I tuto nepříznivou předpověď dnes zveřejnila OECD. Organizace vyzvala vlády a centrální banky, aby podpořily své ekonomiky dalšími stimulačními kroky.

Pro celé 30-ti členné seskupení vyspělých zemí, k nimž patří i Česká republika nebo Slovensko, čeká OECD v roce 2009 pokles o 0,4 procenta. Ze tří největších mocností utrpí nejhlubší pokles Spojené státy, které již zřejmě sklouzly do recese. Hrubý domácí produkt zde zřejmě příští rok klesne o 0,9 procenta po letošním růstu o 1,4 procenta. Ještě v červnu přitom OECD předpovídala největší světové ekonomice napřesrok růst o 1,1 procenta.

Pro země eura OECD čeká v roce 2009 sestup HDP o 0,6 procenta, který vystřídá letošní jednoprocentní růst. Před půl rokem OECD čekala v eurozóně růst o 1,4 procenta. U Japonska odhaduje OECD pokles o 0,1 procenta.

Ze členů OECD nejhlubší propad utrpěl Island, jehož ekonomika má příští rok spadnout o 9,3 procenta. Špatně na tom bude i Británie s poklesem o 1,1 procenta. Pro Českou republiku OECD čeká zpomalení na 2,5 procenta z letošních 4,4 procenta a na Slovensku odhaduje oslabení na 4,0 procenta ze 7,3 procenta.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.