Lidovky.cz

ČSSD chce vyšší daň pro bohaté

Ekonomika

  15:21
PRAHA - ČSSD představila vlastní návrh protikrizových opatření. Podle jejího šéfa Jiřího Paroubka si totiž vláda neuvědomuje závažnost situace a krizi naopak svými kroky ještě prohlubuje.

Jiří Paroubek. foto: ČTK

Sociální demokracie chce kvůli krizi zavést například třicetiprocentní daň ze superhrubé mzdy pro lidi, kteří vydělávají více než 1,2 milionu korun ročně. Řekl to stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. Získané peníze mají sloužit spolu s dalšími zdroji na protikrizová opatření ČSSD a zavedení této sazby by mělo být trvalé.

Podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové je zdanění lidí s vysokými příjmy čirý populismus, ale nikoli lék na krizi. "Je to jako léčit bolavý zub vitamínem C," řekla.

Sobotka představil i další opatření, která jeho strana navrhuje. ČSSD je chce v podobě legislativních návrhů předložit sněmovně nejdéle do konce února.

ČSSD chce například zvýšit základní slevu na dani o 3600 korun ročně nebo letos jednorázově vyplatit 13. důchod starobním i invalidním důchodcům. Na důchody chce vzít část peněz státu z loňské dividendy ČEZ, kterou stát získá letos. Podle Sobotky je možné takto získat pět miliard až sedm miliard korun.

Podporu by lidé mohli dostávat až devět měsíců
Strana také například chce zvýšit podporu v nezaměstnanosti ze současných pěti na šest měsíců a zvýšit ji na 80 procent měsíčního čistého výdělku.

Nezaměstnaní na rekvalifikačních nebo vzdělávacích kurzech by mohli podporu dostávat až devět měsíců. Toto opatření by mělo platit od poloviny letošního roku do konce roku 2011. Stát by měl také pomáhat zaměstnancům firem, které nemají peníze na výplaty.

Zvýšit se mají sociální příspěvky
Chce také, aby nemocní dostávali v prvních třech dnech nemocenskou ve výši 25 procent výdělku. Toto ČSSD navrhuje jako trvalé opatření. Dalším z návrhů je i zpomalení tempa deregulace až do roku 2012. Do konce roku 2011 navrhuje i navýšení příspěvku na bydlení o 300 korun měsíčně. Příspěvky na dítě ve všech třech věkových kategoriích navrhuje zvýšit natrvalo o 100 korun měsíčně.

Další návrh se vztahuje k zeleným kartám pro cizince. Tam chce sociální demokracie prodloužit dobu, dokdy úřad práce nabízí volné místo tuzemským uchazečům, z nynějších 30 na 60 dní. Teprve pak by ho mohl nabídnout zahraničním dělníkům.

Součástí plánu je i změna daní
Dalšími daňovými návrhy je pokles snížené sazby daně z přidané hodnoty ze současných devíti na šest procent. Mělo by to platit do konce roku 2010. Na zisky firem by se měla natrvalo vztahovat loňská sazba 21 procent a nikoli letošních 20 procent. Proti tomu se ale dnes v České televizi postavil ministr financí Miroslav Kalousek. Jak řekl, zvyšovat daně v období krize je jako léčit angínu studenou sprchou.

Ani Šichtařová se zvyšováním daní nesouhlasí. "Pokud chtějí ještě více zpomalit ekonomiku, tak je to dobrý recept, ale určitě to není recept na to, jak se dostat z krize," řekla.

V příštích dnech chtějí sociální demokraté představit plán na posílení veřejných investic a podpory automobilového průmyslu.

Peníze na svá opatření chce ČSSD vzít například z vyššího zdanění. Sobotka předpokládá, že trvalá opatření budou mít dopad na státní rozpočet do 20 miliard korun. Na druhé straně očekává, že zvýšení daní přinese i víc peněz. Ekonomický odborník ČSSD Jiří Havel varoval, že v příštích letech nebudou firmy platit žádné daně, protože budou přesouvat své daňové ztráty z předchozích let. "Slib, že mu (podniku) tu daň snížíme, je naprosto bláznivý," řekl.

Podle Paroubka vláda krizi příliš neřeší
Ministr financí ani vláda nemají podle Jiřího Paroubka na řešení hospodářské situace celistvý program. Kalousek navíc prý ještě nedávno tvrdil, že krize Česku nehrozí.  Situaci podle ČSSD také zhoršily reformy, které vláda realizovala v minulém roce.

Opozici se rovněž nelíbí vládní přístup ke státnímu rozpočtu a to, že Česká republika nekoordinuje postup řešení krize v rámci evropského předsednictví.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.