Lidovky.cz

Česko získá Pandury. Za 14,4 miliardy

Ekonomika

  14:20
PRAHA - Náměstek ministryně obrany Martin Barták dnes podepsal se zástupci koncernu General Dynamics smlouvu na dodání 107 obrněných transportérů pro českou armádu. Cena zakázky včetně logistiky a výcviku je i s daní 14,4 miliardy korun.

Transporter Pandur v akci. foto:  František Vlček, Lidové noviny

První transportéry Pandur II rakouské firmy Steyr vojáci získají letos, poslední v roce 2013.  Steyr je součástí koncernu General Dynamics, v ČR ho zastupuje společnost Defendia CZ.

Navigation

13. dubna 2005 - Vláda schválila záměr nakoupit transportéry, výběrové řízení vypsala o dva týdny později.

17. srpna 2005 - Do druhého kola tendru postoupily americký BAE Systems, finská Patria, rakouský Steyr-Daimler-Puch a německý Rheinmetall. Nabídku předložilo celkem sedm firem.

25. ledna 2006 - Vláda rozhodla, že transportéry koupí od firmy Steyr za 23,6 miliardy korun. Proti kroku protestovala Patria i další neúspěšný účastník tendru italská Iveco Fiat.

9. června 2006 - Ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) podepsal se Steyrem smlouvu o nákupu 199 transportérů s opcí na dalších 35.

7. prosince 2007 - Vláda na tajném zasedání rozhodla, že k 10. prosinci vypoví smlouvu se Steyrem  

12. prosince 2007 - Premiér Mirek Topolánek (ODS) řekl, že česká armáda sice potřebuje nové transportéry, naznačil ale, že jich nemusí být dohodnutých 199 a může to být i jiný typ.

5. března 2008 - Ministryně Parkanová řekla, že armáda zřejmě nakoupí 107 transportérů Pandur; podmínkou jsou úspěšně zkoušky.

24. června 2008 - Armáda převzala Pandury k testům; v září oznámilo MO, že transportéry nezávislými zkouškami prošly.

2. března 2009 - Vláda schválila pořízení transportérů Pandur II rakouské firmy Steyr.

Za koncern smlouvu podepsal její jednatel Juraj Urban, přítomen byl i prezident General Dynamics European Land Systems John
Ulrich. "Obě strany pracovaly velmi tvrdě, byla to dobrá spolupráce a je to dobrá smlouva," řekl po podpisu Ulrich před novináři.

Vláda obchod schválila počátkem března. Premiér Mirek Topolánek tehdy zdůraznil, že na výrobě se bude podílet řada českých firem. Celková hodnota offsetového programu podle ministerstva obrany přesáhne 18 miliard korun. Přibližně 40 procent z nich budou přímé offsety, tedy zakázky spojené se samotnou zbrojní výrobou. Na kontrakt, jehož součástí je i platba předem, jsou vyhrazeny prostředky ve státním rozpočtu.  "V rámci přímých offsetů budou vyrábět především pro naše dodávky," poznamenal Barták. Nyní je podle něj prostor také pro to, aby si české firmy v rámci možností vyjednaly zakázky, které jim vyhovují.

Prvních 17 vozidel už je hotových. Poté, co projdou vojskovými zkouškami, by měly být pandury nasazeny do misí v zahraničí, v první řadě do Afghánistánu. Vojáci chtějí celkem 72 "obyčejných" vozidel, 11 vozidel ve velitelské verzi, celkem 16 pandurů ve dvou variantách verze průzkumné a po čtyřech vozidlech ve zdravotnické a ženijní úpravě.

O nákupu se hovoří už od roku 2003. Tehdejší vláda v roce 2003 souhlasila s nákupem původně 240 transportérů, pak se jejich počet snížil na 199. Společnost Steyr v tendru zvítězila v roce 2006, dohodnutá cena tehdy přesahovala 23,5 miliardy korun. V prosinci 2007 se ale vláda rozhodla smlouvu vypovědět poté, co Steyr nedokázal dodržet smluvní podmínky. V lednu následujícího roku ale společnost dostala ještě jednu šanci, na dodání nižšího počtu transportérů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.