Lidovky.cz

Topolánek šokoval evropské diplomaty

USA

  12:46
LONDÝN - Dnešní titulní stranu prestižního britského listu Finacial Times zdobí velká fotografie premiéra Mirka Topolánka. A doplňuje jí palcový titulek: Lídr EU odsoudil americkou "cestu do pekel". List cituje nejmenované diplomaty, podle nichž šlo o mimořádný výlev, jaký EU nezažila od roku 2003, kdy italský premiér Silvio Berlusconi přirovnal německého poslance Martina Schulze ke kápovi z koncentračního tábora.

Premiéra Topolánka přirovnal britský list k Berlusconimu. foto: Reprofoto

Brusel žije středeční  Topolánkovou kritikou USA i dnes.  Vyjádření "šéfa" EU, že americká opatření pro boj s hospodářskou krizí jsou cestou do pekel dominovalo tiskové konferenci v Evropské komisi. K Topolánkovým slovům, která se okamžitě dostala na přední stránky respektovaných deníků či do hlavního vysílacího času CNN, se
dnes vyjadřovali i různí unijní analytici.

Dnešní snaha novinářů "dotlačit" mluvčí Evropské komise, aby výkonný orgán unie zaujal konkrétní postoj k Topolánkovým vyjádřením, však vyzněla nadarmo. Mluvčí Pia Hansenová novinářům pouze zopakovala obecné vyjádření šéfa výkonného orgánu komise Josého Barrosa.

"Mám za to, že předseda (EK José) Barroso jasně uvedl, že americké a evropské postoje k ekonomické a finanční krizi, a samozřejmě k odpovědím na tuto krizi, se stále sbližují," řekla Hansenová na dotaz ČTK, zda Topolánkovo vyjádření neohrozí novou éru transatlantických vztahů.

Myslíme si totéž
Po Bruselu je také slyšet názor, že Topolánkova slova v mnohém odrážejí názory některých členských států, nikdo je takto naplno neřekne. "I když s (Topolánkem) hodně členských států může v principu souhlasit, nikdo z nich by to neřekl těmito slovy," uzavírá na svém blogu na zpravodajském webu EUObserver editorka Honor Mahonyová.

List Financial Times připomíná, že vztahy Topolánkovy vlády s americkou administrativou Baracka Obamy jsou v posledních týdnech křehké kvůli signálům z Washingtonu, podle nichž by USA mohly přehodnotit plány na protiraketovou obranu.

Ale vedoucí představitelé EU jsou podle deníku nadšeni představou začít novou kapitolu ve vztazích se Spojenými státy po osmi letech, kdy si vláda George Bushe znepřátelila mnoho evropských vlád a evropské veřejné mínění.

V redakčním komentáři pak respektovaný ekonomický list napsal, že kolaps české vlády nejen kriticky poškodil české předsednictví, ale také jasně ukazuje na potřebu stálého předsedy EU, což předpokládá lisabonská smlouva.

Podle listu se nyní zdá, že nejméně špatným řešením by byla přechodná vláda, v níž by byla většina ministrů dosud předsedajících unijním schůzkám.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.