Lidovky.cz

Kraj kývl na Temelín, Matkám navzdory

Ekonomika

  13:38
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jihočeští zastupitelé dnes zrušili usnesení z roku 2004, ve kterém jejich předchůdci odmítli dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Tím nyní kraj schválil výstavbu dalších dvou bloků. ČEZ za to vloží do regionu v následujících deseti letech kompenzace ve výši čtyři miliardy korun. Ekologické sdružení Jihočeské matky rozhodnutí zastupitelů ostře zkritizovalo. Důležité hlasování prý bylo na schůzi zařazeno mimořádně a sdružení se tak nestihlo vyjádřit.

Temelín. foto: Veis David ČTK

Kompenzace půjdou na opravy silnic a na další investice související s výstavbou Temelína i na rozvoj regionu.

Rozhodnutí však neznamená, že dostavba začne už nyní. ČEZ předpokládá zahájení stavby dalších dvou bloků v roce 2013, první by měl být dokončen v roce 2020.
 
Rozhodnutím zastupitelů kraj dnes revokoval část usnesení jihočeského zastupitelstva z roku 2004, která odmítlo dostavbu třetího a čtvrtého bloku i budování hlubinného úložiště jaderného odpadu v Temelíně. S budováním úložiště ale kraj nadále nesouhlasí.

"Po dnešním rozhodnutí zastupitelstva platí, že Jihočeský kraj se staví za dostavbu třetího a čtvrtého bloku, ale nadále trvá nesouhlas s hlubinným úložištěm," řekl novinářům po jednání hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD).

Cílem je přinést významné kompenzace za to, že v něm Temelín stojí. Hejtman zdůraznil, že Jihočeši z toho zatím neměli vůbec nic. "Teprve nyní se na základě schválené rámcové smlouvy do jižních Čech přinesou peníze, které budou dosahovat až čtyř miliard korun," zdůraznil Zimola. Upřesnil, že to budou peníze, které nesouvisí s vlastní výstavbou Temelína, ale půjdou například na opravy silnic, případný lobbing pro stavbu dálnice a další akce.

Matky se nestihly vyjádřit
Ekologické sdružení Jihočeské matky rozhodnutí zastupitelů ostře
zkritizovalo. Mimořádné zařazení tak závažného bodu na dnešní schůzi označilo za alarmující. Původně se měl prý materiál objevit až na květnovém jednání. Postup krajských zastupitelů lze podle sdružení považovat dokonce za porušení demokratických zásad.

"Zastupitelé rozhodují o projektu, který bude Jihočeský kraj a jeho
obyvatele ovlivňovat celá desetiletí, aniž by umožnili veřejnosti se k celé záležitosti vyjádřit. Jednání zastupitelstva je veřejné a tím, že byl tento bod zařazen do programu dodatečně, neměla veřejnost a občanská sdružení vůbec možnost se k věci vyjádřit," stojí ve stanovisku zaslaném ČTK.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.