Lidovky.cz

Poslanci Čunka nerespektují, vládu podpoří

Ekonomika

  14:13
PRAHA - Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) podepsal proti vůli předsednictva lidovců dohodu o cestě k předčasným volbám a úřednické vládě Jana Fischera. Stejně se zachovali i předseda poslaneckého klubu Pavel Severa, ministryně obrany Vlasta Parkanová a poslanci Ladislav Šustr a Jiří Hanuš. Zelení zatím vyčkávají.

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Kalousek řekl novinářům, že nepřísahal věrnost předsedovi KDU-ČSL Jiřímu Čunkovi, ale České republice. Dohoda podle něj není ideální, ale řeší situaci, kdy každý den vládní krize znamená ztráty.

Severa žádného ministra navrhovat nebude
"Pokud bylo dosaženo nějaké dohody na úrovni předsedů všech koaličních stran, tak ta dohoda musí být dodržena. Proto jsem již podepsal podporu vládě Jana Fischera, která je založena na dohodě, kterou podepsal můj předseda strany," uvedl Kalousek. Dokument o podpoře Fischerovy vlády podle něj kopíruje nedělní dohodu. "Takže už jsou vlastně pod ním podepsáni dva lidovci - můj předseda v Kramářově vile a já na dnešním seznamu," uvedl Kalousek, který před novináře předstoupil jako první.

Prezident Václav Klaus  na svém webu oznámil, že dosavadního předsedu Českého statistického úřadu Fischera jmenuje ve čtvrtek do funkce premiéra.

"Můj formální podpis znamená, že chci konstruktivně hledat řešení, neznamená to dopředu absolutní souhlas k vyslovení důvěry vládě," uvedl poté Severa s tím, že o podpoře budoucí vlády se rozhodne až podle jejího složení a programu. Proti překlenovací vládě hlasovat nebude. "Není to rozpor, nějak se začít musí," uvedl. Podle něj to není ani v rozporu s pondělním usnesením Celostátní konference KDU-ČSL. V souladu s ním Severa nenavrhne žádného ministra.

Šustr novinářům řekl, že dokument podepsal kvůli tomu, že bez dohody by Václav Klaus měl možnost dělat cokoli, byť ho volil hlavou státu. Možných sankcí se neobává. "Naopak, na ty se těším. Jsem tady skoro nejstarší, prožil jsem skoro celý komunismus a nepodařilo se jim se mnou udělat vůbec nic. A nepodaří se to ani žádnému kovbojovi," uvedl. Původně nechtěl už kandidovat, ale nyní ho to prý začíná zajímat a bavit. Hanuš, o jehož podpisu pod dokument informoval server Týden.cz, tvrdí, že už v dalších volbách kandidovat nechce.

Čunek po ranním jednání předsednictva strany uvedl, že chování poslanců ohodnotí krajské konference; je podle něj možné, že se nedostanou na volební kandidátky. Pro Kalouska jsou tyto výhružky spíš informací o Čunkovi než o KDU-ČSL. Zopakoval, že nebude kandidovat ani na stranické funkce, ani za KDU-ČSL v příštích volbách. Odmítá být považován za frontmana vnitrostranické opozice, o svém dalším působení ve straně rozhodne po jejím sjezdu KDU-ČSL, stranu nechce štěpit. S tím, že není rozhodnut, odmítl komentovat spekulace o tom, že by založil stranu novou.

Severa věří, že výrok o případném vyloučení z kandidátek jsou jen slova Čunka, nikoli KDU-ČSL, která za názor netrestala. Myslí si, že dokáže své postoje před stranickými kolegy obhájit, a tvrdí, že je připraven nést následky svých rozhodnutí. Prý na předsednictvu už zaslechl, že by mohl přijít o místo šéfa klubu.

Zelení čekají
"Nepodepsal jsem a nepodepíšu, netroufám si říct, zda se dá tvrdit, že ti, kdo podepsali, porušili usnesení. Chce to ale kus odvahy vystavit bianko šek pánům Paroubkovi a Topolánkovi," komentoval kroky svých kolegů místopředseda sněmovny Jan Kasal.

Podpisy pod dohodu začal mezi poslanci sbírat premiér v demisi a šéf ODS Mirek Topolánek. Zelení podle svého místopředsedy Ondřeje Lišky zatím čekají. "Jsme připraveni podpořit dohodu čtyř stran o konání předčasných voleb, o sestavení nové vlády, ale myslíme si, že strana lidová zřejmě potřebuje ještě Velikonoce a zmrtvýchvstání na to, aby se sjednotila na názoru na tuto dohodu, a pevně věříme, že se podaří skutečně někdy po Velikonocích dospět ke shodě tak, abychom mohly skutečně všechny čtyři strany tuto dohodu podpořit," řekl.

Kalousek podrobil kritice Čunka za to, že v neděli dohodu podepsal, ale hned v pondělí nedodržel. "Takovému člověku není možné věřit jedno jediné slovo. Porušení daného slova přes noc musí poškodit úplně každého," uvedl Kalousek.

Hlavně neškodit!
Také podle místopředsedkyně klubu KDU-ČSL Michaely Šojdrové, jež kandiduje na předsedkyni strany, Čunek chyboval, když podepsal dohodu, za kterou nebyl ochoten stát. Za "projev nedostatečného sebevědomí" označila jeho pohrůžku postihem neposlušným poslancům. Sama se ale pod dohodu nepodepíše, vyjádření důvěry Fischerově vládě ale nevyloučila z podobných důvodů jako Severa. Novinářům řekla, že ctí pondělní usnesení celostátní konference.

Stejně reagoval poslanec Ludvík Hovorka. Proti dohodě měl už v pondělí zásadní výhrady i ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda.

Fischerova vláda by se podle Severy měla podílet na opatřeních proti ekonomické krizi, měla by prosadit změny volebního zákona a snížení počtu poslanců na 199. Hlavním krédem překlenovacího kabinetu by podle Kalouska mělo být: "Hlavně neškodit." Totéž se týká i politické scény, politici by v předvolební době mohli ekonomice spíše uškodit než pomoci. "Nepředlužovat, nepřeregulovávat a nedělat žádná revoluční opatření," dodal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.