Lidovky.cz

Kdo povede EU? Možná i euroskeptik Klaus

PRAHA - Politické strany se bojí, aby euroskeptik prezident Klaus nepřevzal otěže EU. A tak novému premiérovi Fischerovi hledají vhodného „euroasistenta“.

Nový premiér Jan Fischer převzal z rukou prezidenta ČR Václava Klause pověření sestavit vládu. Kdo ale povede EU není zatím jasné. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Česko má po včerejšku nového premiéra a Evropa se ptá, kdo jí bude vlastně oficiálně řídit.

Pavel TeličkaČeští politici v tom mají jasno: Jan Fischer. Jenže fakticky může otěže převzít prezident Václav Klaus. A toho se čeští politici bojí.

Ústava je totiž nejasná. Na jedné straně říká, že zemi řídí vláda. Na straně druhé ale dodává, že „prezident republiku zastupuje navenek“.

Politici se nejvíce bojí toho, že by euroskeptický prezident mohl převzít řízení tří důležitých eurosummitů: pražského setkání EU a Číny, summitu EU a Rusko a především červnové závěrečné konference českého předsednictví v Bruselu. „Konferenci s Ruskem měl prezident řídit stejně, na tom byla shoda,“ popisuje sociální demokrat Lubomír Zaorálek. „Co se týče dvou zbývajících akcí, tam se kloním k tomu, že by to měl spíše řídit nový premiér,“ dodává Zaorálek.

„Nebezpečné“ je hlavně červnové setkání. Zde by se měla EU dohodnout sMilena Vicenová - stálá představitelka ČR při EU Irskem, jak napodruhé ratifikovat Lisabonskou smlouvu. Nikdo z politiků si nedovede představit, že by právě tuto debatu měl moderovat odpůrce smlouvy Klaus.

Otazníkům nad tím, kdo bude řídit EU, navíc nahrála i včerejší vyhýbavá odpověď prezidenta a nového premiéra. Ti se vyhnuli otázce, kdo vystřídá odstupujícího premiéra Mirka Topolánka v čele Rady EU. Podle Klause ani Fischera to zatím není jasné. „Tuto věc jsme zatím neřešili,“ řekl doslova Klaus. Zaorálek si ale nemyslí, že by to Klaus měl dělat. „Prezident na to nemá ani aparát, takový, jaký má premiér,“ dodal Zaorálek.

Hledá se „europarťák“
Politici proto v těchto dnech narychlo hledají ideálního kandidáta na pozici nového ministra pro evropské záležitosti. Právě tento člověk by měl nejen pokračovat v českém předsednictví, ale především „vést“ nového ministerského předsedu Jana Fischera během jeho řízení EU. Mluví se zatím o čtyřech kandidátech: bývalý český komisař Pavel Telička, současná velvyslankyně Česka při EU Milena Vicenová, současný náměstek vicepremiéra Vondry Marek Mora nebo velvyslanec ČR při NATO Štefan Füle.

Nad kandidátem se budou ale politici scházet krátce po Velikonocích.
„Musíme hledat kompromis, sám si dovedu představit člověka, který by to zvládnul, který má zkušenosti z Bruselu i z Prahy,“ řekl Zaorálek.
 
Zatím totiž nepanuje shoda na konkrétní osobě.

Bude to ale člověk, který bude muset pomáhat nejen Fischerovi, ale také budoucímu ministrovi zahraničních věcí Janu Kohoutovi. Právě jeho jméno už včera potvrdil v ČRo odcházející premiér Mirek Topolánek. „Jan Kohout je jediné politické jméno v tom smyslu, že má nějakou stranickou legitimaci. Určitě pozastaví své členství v sociální demokracii a je to člověk, který byl dlouhou dobu na naší misi u Evropské unie v Bruselu,“ dodal Topolánek.


Další informace
o novém premiérovi Fischerovi a jeho letní vládě
si přečtěte v pátečním vydání deníku


zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.