Lidovky.cz

Uhranutý Sarajevem

Ekonomika

  7:25
PRAHA - Tak Kalouska se panu prezidentovi zachtělo? To je od něj velice hezké, že důvěřuje ministru financí v tom, že by udržel českou ekonomiku v pořádku. Ale nevšiml si prezident trochu pozdě, že o něco takového při bourání vlády vůbec nešlo?

Václav Klaus foto: AFP

Vláda nemusí opustit úřad proto, že by její ministři dostali od nějaké odborné poroty špatné známky. Jediným důvodem, který se počítá, byla ztráta důvěry ve sněmovně. A ta je nedělitelná, ztratil ji Kalousek úplně stejně jako kterýkoli jiný ministr.
 
Však taky prezident vždy zdůrazňoval, že mu vadí, jak kabinet vznikl, a požadoval vládu založenou na dohodě politických stran, ne na přeběhlících. Jeho výhrady vůči konkrétním ministrům („Bursíkům“) byly vždy sekundární. Aspoň se zdálo, že tohle prezident chápe líp než většina lidí. Ale teď je nějaký zmatený.
 
Nejdřív se podílel nepodílel na shození vlády, teď zas jako by nepochopil, co se stalo. A stalo se to, že se všichni dohodli, že jedinou cestou, jak dospět k té většině opřené o dohodu stran, jsou předčasné volby. Dospět k nim je raison d’étre Fischerovy úřednické vlády. Kdyby šlo o ekonomiku, pak by bylo nejlepší Topolánkovu vládu neshazovat. Klausovi asi nedochází, jak pozoruhodně sklouzává k roli svého předchůdce při sarajevském atentátu. Tehdy také Tošovského vláda mohla vzniknout jen pod tou podmínkou, že se omezí na dovedení země k předčasným volbám. Ale kde se vzali, tu se vzali, přešli do ní ministři Lux, Pilip, Skalický a další. Havel se spojenci využili mimořádné situace k tomu, aby uskutečnili svou představu, jak by se mělo vládnout lépe, kdyby do toho nevstupovala pořád nějaká politika a volby.
 
Ale zdá se, že Topolánek s Paroubkem se ze Sarajeva poučili lépe než Sarajevem uhranutý Klaus a promptně mu vzkázali, že Kalousek jeho Luxem nebude.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.