Lidovky.cz

Na 30 000 odborářů pískalo proti minulé vládě.

Ekonomika

  12:12aktualizováno  15:03
PRAHA - Na zaplněném Hradčanském náměstí se dnes v Praze konala demonstrace proti dopadům krize, které se podle odborů zúčastnilo až 30.000 lidí. Účast prý byla vyšší, než odboráři očekávali. Proti chudobe a nezamestnanosti se demonstrovalo i v Berlíně. Tam přišlo dokonce 100.000 lidí.

Odboráři protestují v Praze foto: ČTK

Protest uspořádala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) ve spolupráci s Evropskou odborovou konfederací (EOK). Je součástí několikadenní mezinárodní série podobných akcí. Dnes se tak demonstrovalo i v Berlíně.

Odboráři na demonstraci, která trvala více než hodinu a skončila kolem 14:30, vyzvali poslance, senátory, prezidenta i současnou a budoucí vládu ke zvýšení veřejných zakázek, k přijetí zákona proti lichvě či vytvoření kombinace zkrácených pracovních úvazků se sociálními dávkami. Zároveň jsou odbory například proti částečné privatizaci penzijního spoření.

Odboráři protestují v Praze

Předseda ČMKOS Milan Štěch ve svém projevu mimo jiné řekl, že odboráři odmítají, aby firmy přenášely důsledky hospodářské krize jen na zaměstnance. Někteří zaměstnavatelé se podle něj například budou i po odeznění krize snažit ponechat mzdy na úrovni, na něž je snížili kvůli krizi. "Některé firmy přenáší důsledky krize jen na zaměstnance. To je pro nás nepřijatelné a musíme to odmítnout," řekl Štěch. Na demonstraci vedle něj promluvili i řečníci ze zahraničí.

Na shromaždiště na pražském Strahově odboráře celé dopoledne přivážely autobusy, odboráře z Ostravy přivezl zvláštní vlak. Mezi účastníky byla i řada cizinců, nejvíce zřejmě Poláků, své české kolegy ale přijeli podpořit i lidé z Německa, Rakouska, Bulharska, Francie, Chorvatska či Slovinska. Na Hradčanském náměstí se k nim přidaly školské odbory, které předtím demonstrovaly u budovy ministerstva školství na Maltézském náměstí.

Odboráři protestují v Praze

Odboráři protestují bojovat proti údajným snahám zneužívání důsledků krize v neprospěch zaměstnanců. Tímto způsobem podle nich chtěl postupovat bývalý kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS). Vadí jim zejména připravované návrhy novely zákoníku práce a záměry bývalé vlády na pokračování důchodové reformy.

Nová úprava by měla nahradit dosavadní zákoník práce, který i přes prezidentovo veto v parlamentu prosadila těsně před volbami v roce 2006 ČSSD spolu s komunisty. Začal platit v roce 2007 lednu, Ústavní soud však loni celkem 11 jeho ustanovení zrušil.

Týkala se například pravomocí odborů či vazby pracovního kodexu na občanský zákoník. Nový ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka novelu hodlá předložit vládě. Proti současné překlenovací vládě premiéra Jana Fischera však demonstrace podle odborářů namířena není.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.