Lidovky.cz

Zrušit burzu? Nezákonný nesmysl

Ekonomika

  10:48
PRAHA - Česku může hrozit další arbitráž. Alespoň v případě, že politici po volbách realizují některá ze současných předvolebních prohlášení namířených proti pražské energetické burze. Jakékoliv politické zásahy do jejího obchodování by hrozily arbitráží ze strany jejích zahraničních majitelů.

Petr Koblic, šéf burzovní komory foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

„Burza je soukromá společnost a zrušit ji na základě politického rozhodnutí prostě nejde,“ říká předseda burzovní komory Petr Koblic. „Úvahy o zrušení energetické burzy jsou fantasmagorické nesmysly.“

Energetická burza se stala spolu s energetickou společností ČEZ terčem kritiky zejména levicových politiků. Ti vytrvale uvažují o možnostech zlevnit elektřinu - téma, které v zemi nechává chladným jen málokoho.

Milan UrbanMožné zrušení burzy, popřípadě administrativní zásahy do systému jejího obchodování, nedávno připustil například stínový ministr průmyslu za ČSSD Milan Urban či předseda lidovců Jiří Čunek. „Burza je jen zástěrka ČEZ pro stanovování vysokých cen za elektřinu,“ říká Urban.

 „Cenotvorba na burze je taková, že ČEZ generuje cenu a zároveň ji zpětně využívá a prohlašuje, že ji nemůže změnit,“ doplnil Čunek v rozhovoru pro LN minulý týden.

Tvrzení o manipulaci burzovní cenotvorby ČEZ Koblic odmítá. „Pozice ČEZ na burze není tak dominantní. Na burze jsou čtyři market makeři (největší obchodníci, kteří stanovují ceny - pozn. red.), v posledním období ČEZ ani nebyl největším obchodníkem,“ řekl Koblic.

Šéf burzy navíc upozorňuje, že většinu obchodování, která determinují cenu elektrické energie, obstarávají zahraniční brokeři. Například v průběhu minulého týdne se pražská energetická burza podílela na celkovém obchodování s „českou“ elektřinou zhruba čtyřiceti procenty.

Zbytek realizovala šestice zahraničních společností. „Je zřejmé, že většina obchodů se uskutečňuje přes brokery v Londýně či Frankfurtu. A ti obchodují bez ohledu na to, jestli v Praze energetická burza funguje, či nikoliv,“ vysvětlil Koblic. Dodal také, že na pražském trhu se v hojné míře obchodovala i elektřina z Maďarska a Slovenska.

 Pozice ČEZ při cenotvorbě je podle Koblice limitována i liberálním trhem s elektřinou. Kritici ČEZ tvrdí, že energetická společnost manipuluje s cenou elektřiny i tím, že v době vysoké poptávky uměle snižuje její produkci a tím „šponuje“ její cenu. Koblic uvedl, že taková taktika by mohla být efektivní pouze krátce.

 „Takové opatření by mohlo fungovat pouze několik hodin, než by trh zareagoval a začala by se dovážet energie z Německa,“ zdůraznil Koblic. Šéf burzy připustil, že lze diskutovat o změně fixace elektřiny tak, aby okamžitá cena lépe reflektovala stávající ekonomickou situaci.

 Avšak zrušení burzy, což by podle Urbana připadalo v úvahu, kdyby se nepodařilo změnit dobu fixace či rozšířit burzu o více obchodníků, je pro Koblice nemyslitelné. „Finanční licenci lze burze zabavit tehdy, kdyby se jí zhroutil systém správy rizik nebo byla jinak funkčně neschopná, avšak ne z důvodu růstu či poklesu cen,“ řekl Koblic.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.