Lidovky.cz

Úložiště jaderného odpadu by mohlo být v Boleticích nebo Hradišti

Ekonomika

  16:39
PRAHA - Budoucí úložiště jaderného odpadu by mohlo být ve vojenských újezdech (VÚ) Boletice nebo Hradiště. Vyplývá to z předběžných výsledků geologické analýzy vojenských újezdů. Podle dokumentu by v daných lokalitách mohly existovat vhodné geologické podmínky.

Správa už dříve vybrala šest lokalit, kde by vybudování hlubinného úložiště bylo díky geologickým podmínkám vhodné. foto: ORF

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) nyní ještě provede podrobnější výzkum, který by to potvrdil. ČTK o tom dnes informovala mluvčí SÚRAO Lucie Steinerová.

"Zařazení některého vojenského újezdu mezi vhodné lokality pro hlubinné úložiště a jejich další posuzování připadá v úvahu v roce 2010 či 2011, tedy po provedení všech průzkumů, které by odpovídaly pracím již dokončeným v dříve prověřovaných lokalitách," uvedl ředitel SÚRAO Vítězslav Duda.

Analýzu geologických informací o vojenských újezdech Hradiště, Brdy, Boletice, Březina a Libavá zahájila SÚRAO na žádost vlády koncem loňského roku. Potenciálně vhodné geologické podmínky se našly ve střední a severní části VÚ Boletice v Jihočeském kraji a při východním okraji VÚ Hradiště v Karlovarském kraji.

Nyní se podle Steinerové bude provádět podrobnější výzkum pomocí družicových a leteckých snímků, na nějž by navázala geofyzikální a geochemická měření v terénu.

Starostové nesouhlasí
Správa už dříve vybrala šest lokalit, kde by vybudování hlubinného úložiště bylo díky geologickým podmínkám vhodné. Až do konce letošního roku je v nich ale kvůli nesouhlasu obcí další průzkum pozastaven. Osmnáct samospráv z okolí těchto lokalit se v dubnu ohradilo proti dosavadnímu postupu státu.

Obce podle starostů nejsou už šestým rokem, co se o úložišti jedná, rovnocennými partnery a odmítají údajný diktát státních orgánů.

SÚRAO se snaží komunikaci s obcemi zlepšit. Navrhuje například finanční motivaci pro obce už ve fázi průzkumů. Starostové ale požadují upravit zákony, atomový nebo stavební, aby mohli účinně spolurozhodovat.

Vyhořelé palivo je tak zatím na 60 let umisťováno do meziskladů u jaderných elektráren. Po zchlazení a snížení záření má být přemísťováno do trvalého úložiště, kde bude radioaktivní materiál zhruba 100.000 let. Právě otázka kam s vyhořelým palivem je také jednou z hlavních výhrad ekologických aktivistů vůči jaderným elektrárnám.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.