Lidovky.cz

Klaus: Výhled rozpočtu je děsivý, musíme začít škrtat

Ekonomika

  14:22aktualizováno  18:05
PRAHA - Prezident Václav Klaus míní, že zhoršený makroekonomický výhled je důvodem k plošným rozpočtovým škrtům na všech ministerstvech. Klaus, ekonom, bývalý premiér a ministr financí, to dnes řekl novinářům po schůzce s premiérem Janem Fischerem.

Prezident Václav Klaus (vlevo) přijal 28. července v Praze na pracovní schůzce předsedu vlády Jana Fischera. foto: ČTK

Nové údaje ministerstva financí, které spočetlo, že bez zásahů by byl schodek asi 209 miliard korun, označil prezident za hrozivé.
"Já myslím, že nezbývá v dnešní době než volit něco jako - použiji
neoficiální termín - paušální řešení," zdůraznil prezident.

Všechna ministerstva by měla podle něj své výdaje snížit o několik procent. "Nevím o kolik, o tom ať si rozhodne vláda. Ale myslím, že tahle mimořádná situace k něčemu takovému volá," poznamenal.

Ministerstvo financí nyní předpokládá, že česká ekonomika letos klesne o 4,3 procenta a příští rok poroste jen o 0,3 procenta. V dubnové předpovědi přitom odhadovalo MF pokles o 2,3 procenta letos a růst o 0,8 procenta příští rok.

Ministerstvo financí již v předchozích návrzích rozpočtu navrhlo, že budou zmraženy příští rok platy státních úředníků, sníží se provozní výdaje ministerstev o pět až 20 procent a zruší se přes 13.000 neobsazených tabulkových míst. Ministerstva by měla mít rovněž určené výdajové limity a MF nechá na nich, kde si vytvoří úspory.

"Hlavním tématem, které nás všechny dohromady děsí, je krize prohlubující deficit našich rozpočtů," uvedl také Klaus. Velmi prý podporuje Fischerovy kroky ve snaze o co největší stlačení výdajů rozpočtu. Snažil se prý na dnešní společné schůzce předsedu úřednické vlády motivovat, aby společně s ministrem financí Eduardem Janotou k takovým opatřením přistoupili. "I když
samozřejmě resortní ministři budou určitě dost proti," poznamenal prezident.

Základem je reforma mandatorních výdajů
Krátkodobě lze podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka rozpočtu ulevit seškrtáním státních investic a provozních výdajů jednotlivých rezortů. "Nicméně touto cestou nelze jít donekonečna. Základem dlouhodobé stability je ale důkladná reforma mandatorních výdajů," uvedl.

Jednou z možností je podle Marka doplnit škrty ve výdajích také zvýšením daní. "Nicméně v takovém případě by nemělo jít o zásahy, které sníží konkurenceschopnost české ekonomiky," upozornil. Zároveň ale dodal, že vysoké schodky již ohrožují stabilitu české ekonomiky a že příznivý čas na reformy a snížení rozpočtového schodku vlády promarnily. "Naposledy byly české státní finance v přiměřeně zdravém stavu v roce 1997," dodal.

Fischer: Rady mi prezident nedával
S Fischerem si prý prezident rozuměl v názoru, že nyní už nejsou zásadní cestou zásahy v jednotlivostech. "Rady mi nedával, dotkli jsme se praxe, kterou on užíval. Nebylo to formou rad," řekl o rozhovoru s hlavou státu novinářům předseda vlády Fischer.

Ministr financí má podle pondělního rozhodnutí vlády do 17. srpna připravit kvůli zhoršenému ekonomickému výhledu nové varianty státního rozpočtu pro příští rok. Vláda by materiál měla následně projednat 24. srpna.

Vláda má podle pondělního vyjádření podle premiéra Fischera přitom jen velmi malý manévrovací prostor pro úspory, protože 80 procent všech výdajů rozpočtu je daných zákonem. Výdaje rozpočtu činí více než jeden bilion korun.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.