Lidovky.cz

Vylévání mléka zabralo, zemědělci dostanou z Evropy 150 milionů

Ekonomika

  15:26
BRUSEL - Čeští producenti mléka dostanou 150 milionů korun jako mimořádnou pomoc kvůli krizi na trhu s mlékem. Schválili ji ministři zemědělství EU. Evropská unie evropským zemědělcům rozdělí celkem 300 milionů eur, tedy 3,8 miliardy korun. Podporu již schválil i Evropský parlament.

Zemědělci vylévají mléko do polí, protestují tak proti jeho výkupním cenám. foto: ČTK

"Je to další nástroj jak ulevit producentům mléka v jejich nelehké situaci," uvedl český ministr zemědělství Jakub Šebesta. Ministerstvo zemědělství původně odhadovalo, že každý český producent mléka by měl dostat zhruba 50.000 korun, nakonec to však bude více. Podporu totiž získají jen farmy, u nichž se výroba mléka podílí velkou částí na celkovém hospodaření.

Evropský mlékárenský sektor se již několik měsíců potácí v krizi, kterou zapříčinil pokles výkupních cen. S problémy musí bojovat i čeští zemědělci, podle Šebesty se však jejich situace začíná mírně lepšit. Zatímco minulý měsíc se výkupní cena litru mléka pohybovala pod šesti korunami, nyní je to 6,20 koruny a 6,50 koruny.

Finanční pomoc není jediným opatřením, které má producentům mléka v unii ulehčit život. EU se již před časem dohodla na prodloužení intervenčních nákupů či podpory soukromého skladování. Členské státy navíc nově budou moci od jednotlivých zemědělců kvóty vykupovat. Právě toto opatření však situaci v Česku zdaleka neřeší i kvůli tomu, že Češi nejsou schopni vyčerpat ani současné kvóty a v současnosti jim k jejich vyčerpání chybí zhruba 4,5 procenta.

Evropská unie v současnosti každému ze států pomocí kvót stanoví, kolik mohou jeho zemědělci za rok vyrobit mléka. Kvóty se každým rokem zvyšují, a to až do roku 2015, kdy by měly být úplně zrušeny. Zemědělci však v současnosti nárůst kvót viní z propadu výkupních cen a již delší dobu usilují o jejich snížení. Členské státy tento krok dlouho odmítaly, ale Evropská komise nakonec našla řešení, které sice není snížením kvót, ale mohlo by trh částečně zbavit přebytečného mléka.

To však není jediné opatření, které Evropská komise navrhla a ministři schválili. Brusel bude moci v mimořádných situacích, jako je například současná krize v mlékárenském průmyslu, rozhodovat bez posvěcení členských států. Zatímco dosud museli všechna "záchranná" opatření, jako například prodloužení intervenčních nákupů či podporu soukromého skladování, schvalovat ministři zemědělství, napříště by mělo stačit jen rozhodnutí EK.

Celý proces rozhodování by se tak výrazně zrychlil. Odpadly by totiž zdlouhavé politické debaty, které často nekončí žádným výsledkem.

Ministři zemědělství dnes po dlouhé době nejednali pod tlakem protestujících zemědělců. Zatímco při zasedáních v uplynulých měsících protestovaly za dohledu policie tisíce farmářů, dnes se před budovou Rady EU objevilo jen několik traktorů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.