Lidovky.cz

Fischer se ptá politiků, proč sami nešetřili, když byli u moci

Ekonomika

  18:10
PRAHA - Premiér Jan Fischer dnes položil politikům "zdvořilý dotaz", proč sami před šesti či dvěma lety, když byli u moci, nešetřili ve vládních výdajích. Premiér, který v minulých dnech absolvoval kolečko rozhovorů s šéfy významných českých stran, tak na tiskové konferenci reagoval na tvrzení některých stran, že vláda by na svém provozu mohla ušetřit další desítky miliard korun.

Premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota. foto: ČTK

Kabinet podle Fischera skutečně o dalších možných krocích, které by v krizi šetřily státní kasu, hodlá diskutovat.

"Jestliže dnes politici říkají, jak je to všecko snadné, 'sáhněte tam, zredukujte' a podobně, zpětná otázka zní: proč to nebylo možné udělat před pěti, šesti, třemi, dvěma lety," prohlásil předseda úřednické vlády.

"Státní správa nebyla ani levnější ani dražší," dodal.

Hlasování o prohloubení státního rozpočtu
V úterý začíná lednová schůze Poslanecké sněmovny, na níž budou zákonodárci rozhodovat o několika návrzích, jejichž přijetí by výrazně prohloubilo schodek rozpočtu. Největší naději na přijetí má lidovecký návrh, aby se příspěvek v mateřství vrátil na úroveň loňského roku.

Čtěte také

Hlasovat se bude také o zrušení poplatků u lékaře, takzvaném 13. důchodu a opětovném proplácení prvních tří dnů nemocenské. Pokud některé návrhy projdou, je pravděpodobné, že o nich budou poslanci muset hlasovat znovu poté, co je prezident Václav Klaus odmítne podepsat.

Podle ČSSD, která část návrhů předložila a ostatní podporuje, by měla vláda zvýšené výdaje kompenzovat šetřením na vlastním provozu a z dividend energetického gigantu ČEZ.

Fischer připomněl, že jeho vláda už na výdajích resortů ušetřila 25 miliard korun. Podle premiéra jsou další úspory v jednotlivých kapitolách rozpočtu nepochybně možné, dotknou se však už nejen provozních výdajů resortů, ale také investic. "Ten program je potřeba nastartovat okamžitě. Nemůžeme říct, budeme šetřit na resortech, ale nic ministrům nezadat, žádné povinnosti," podotkl. Pasivní přístup, kdy by úřednická vláda protikrizová opatření nechala na svých politických nástupcích po parlamentních volbách, Fischer označil za chybný. Vláda podle něj nebyla pasivní ani při přípravě státního rozpočtu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.