Lidovky.cz

Souznění Fischera s Topolánkem: do tří let splníme podmínky eura

Ekonomika

  11:41
PRAHA - Vláda chce snížit deficit veřejných rozpočtů pod tři procenta hrubého domácího produktu nejpozději do roku 2014. Premiér Jan Fischer to řekl novinářům po dnešním jednání s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Tato hranice je nutná pro přijetí eura. Podle Topolánka má vláda v tomto záměru absolutní podporu ODS.

Premiér Jan Fischer (vpravo) a předseda ODS Mirek Topolánek foto: ČTK

Vláda v pondělí přerušila projednávání aktualizované verze tzv. Konvergenčního programu, který je jakýmsi plánem země na přijetí eura.

Kabinet by jej měl podle Fischera schválit 8. února. Podle programu by měl deficit veřejných financí postupně klesat pod tři procenta HDP v roce 2014. To by podle ministra financí Eduarda Janoty umožnilo přijetí eura v roce 2017.

"Od přijetí společné měny jsme se loňským schodkem i tím plánovaným letošním výrazně vzdálili. Konvergenční program je něco, co by nás tam zase mělo vracet a dávat veřejné finance natolik na trať, abychom o euru vůbec mohli potenciálně přemýšlet," řekl Fischer.

Je si prý vědom toho, že další osud veřejných financí i plnění kritérií pro přijetí eura bude v rukou politické vlády, která přijde po květnových volbách. Úřednický kabinet se ale podle něj při psaní Konvergenčního programu, který musí Česko odeslat Evropské komisi do poloviny února, nechtěl chovat pasivně.

Loni podíl deficitu veřejných financí na HDP kvůli rekordnímu schodku rozpočtu stoupl podle odhadů MF na 6,6 až 6,9 procenta. Předloni byl deficit veřejných financí 2,1 procenta. Rozpočet České republiky na letošní rok sestavila vláda se schodkem zhruba 5,3 procenta HDP.

Plány ohrožuje levice
Navýšení schodku ale hrozí kvůli úpravám, které v rozpočtu při jeho schvalování udělala levice. Další návrhy, které by zatížily státní finance, jsou na programu nynější schůze sněmovny.

Podle Topolánka má konvergenční plán Fischerovy vlády podporu ODS. Je podle něj povinností vůči EU, ale důležitý je i jako návod pro ozdravení veřejných financí. V tomto ohledu jsou plány ODS ještě ambicióznější, poznamenal. "Není možné, abychom neposlali do Bruselu hodnověrný plán.

Pokud nebude hodnověrný, tak nám bude vrácen a hrozí nám samozřejmě i sankce," dodal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.