Lidovky.cz

Deficit snížit nestihnete, ale krizi jste zvládli, řekl premiérovi šéf OECD

Ekonomika

  12:45
PRAHA - Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je nepravděpodobné, že by Česko snížilo svůj deficit veřejných financí pod tříprocentní hranici dříve než v roce 2013.

Předseda vlády Jan Fischer ukazuje Ekonomický přehled pro Česko na tiskové konferenci, na níž vystoupil společně s generálním tajemníkem OECD Ángelem Gurríou. foto: Reuters

Hlavní výzvou pro novou vládu bude stabilizace veřejných financí a omezení zadlužování země, uvedl na dnešní tiskové konferenci v Praze generální tajemník OECD Ángel Gurría. Termín přijetí eura pak bude záviset především na udržitelnosti plnění tohoto kritéria.

Rozhovor s Ángelem Gurríou čtěte ZDE


Gurría ovšem pochválil Česko, že udrželo dluh vůči HDP na přijatelné úrovni. "Je to velice zodpovědné, je to čin velké politické odvahy," hodnotil kroky krizových vlád po setkání s premiérem Janem Fischerem.

Podle agentury Reuters OECD předpovídá české ekonomice v letošním roce růst hrubého domácího produktu o dvě procenta a v příštím roce o 2,8 procenta.

"Snížení deficitu na tři procenta ovšem není dostatečné," řekl Gurría. Vláda by dlouhodobě podle něj měla usilovat o strukturálně vyrovnaný rozpočet, aby byla připravena na případné budoucí otřesy nebo stárnutí populace. Plány na následující léta by podle OECD měly klást větší důraz na výdajovou stranu rozpočtu.

"Jsem rád, že závěry ze zprávy OECD potvrzují kroky, které jsem se snažil realizovat při svých rozpočtových úvahách jak na letošní rok, tak i na příští rok... Ta situace se musí řešit," uvedl ministr financí Eduard Janota.

Deficit veřejných financí loni stoupl na 5,93 procenta hrubého domácího produktu z předloňských 2,72 procenta. Vláda přitom v Konvergenčním programu nastínila případná opatření na sníženích deficitu. Dlouhodobá udržitelnost českých veřejných financí totiž vzbuzuje obavy i v Evropské unii.

Úspory by měly vést ke snížení deficitu veřejných financí pod tři procenta HDP v roce 2013. Letos by měl být deficit 5,3 procenta, v roce 2011 pak 4,8 procenta HDP a o rok později 4,2 procenta HDP.

Konkrétní kroky ke snižování deficitu bude muset ovšem určit a uplatnit až vláda, která vzejde z květnových parlamentních voleb. "Vláda se bude muset věnovat jak straně příjmů, tak i výdajů. Je iluzorní řešit jen jednu stranu bilance," řekl dnes premiér Jan Fischer.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.