Lidovky.cz

Jednání o bankovním dohledu mezi státy a europoslanci zkrachovala

Ekonomika

  12:28
BRUSEL - Evropská unie se vzdálila od nalezení kompromisu nad novou podobou finančního dohledu v evropské sedmadvacítce. Ve Štrasburku totiž zkrachovala jednání mezi Evropským parlamentem a členskými státy. Šance, že nové dohledové instituce začnou fungovat již od začátku příštího roku, jak původně zamýšlela Evropská komise, tak znatelně poklesly.

Evropská unie. foto: Reprofoto

Brusel chce vytvořením nových institucí, které by měly značný přehled o fungování bank, pojišťoven a finančních trhů, zabránit opakování finanční krize, kterou v září 2008 odstartoval pád americké investiční banky Lehman Brothers a nakonec se přelila i do největší hospodářské krize od 30. let minulého století. Podle některých ekonomů a politiků přitom za těmito problémy stojí především nedostatečná regulace finančního sektoru.

Čtěte také:

Členské státy EU již s novou podobou finančního dohledu souhlasily, ale především kvůli námitkám Velké Británie nedaly novým dohledovým institucím téměř neomezené pravomoci, jak původně navrhovala Evropská komise, a národní vlády vybavily vetem. Pokud by tak nová instituce rozhodla, že členský stát by měl navýšit kapitál v některé z problémových institucí, vláda by mohla rozhodnutí podle představ členských států EU zablokovat.

Takový postup se ovšem nelíbí europoslancům, kteří chtějí, aby rozhodnutí nových dohledových orgánů byla pro členské země závazná. Unijní regulátoři by tak mohli přímo instruovat národní dohledové orgány, v českém případě Českou národní banku, či dokonce samotné finanční ústavy. "Někteří lidé v parlamentu si myslí, že jsou ignorováni, a chtějí tak bojovat," citovala před časem agentura Reuters nejmenovaný diplomatický zdroj.

Jednání se zřejmě ještě zkomplikují
Rozpory mezi Evropským parlamentem a státy by mohly vzrůst ještě ve středu. Europoslanci se totiž chystají hlasovat o návrhu reformy finančního dohledu, který odráží jejich názory. Pokud by se hlasování uskutečnilo a zákonodárci návrh schválili, další jednání by se ještě zkomplikovala.

"Musíme dělat naši práci, a ne jen slepě hlasovat pro text, který vypracovaly národní vlády. Byla to velmi vážná krize a my se jen chceme ujistit, že nové instituce svoji roli zvládnou," uvedla francouzská europoslankyně Sylvie Goulardová.

Odpor členských států k názorům Evropského parlamentu ale postupně roste. Zatímco na počátku se do opozice stavěla především Velká Británie, nově se k ní přidává i Německo. Belgie, která začátkem července převzala od Španělska předsednictví EU, naopak obě země tlačí, aby souhlasily s většími pravomocemi nových dohledových orgánů a vzdaly se veta.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.