Lidovky.cz

Tvrzením o milionech vytvořených míst věří už jen Bílý dům

Ekonomika

  12:38
NEW YORK - Posledními lidmi v Americe, kteří věří, že program ekonomické stimulace v sumě 862 miliard dolarů z loňského února vytvořil miliony pracovních míst, jsou možná už jen viceprezident Joe Biden a ekonomové Bílého domu, napsal dnes v redakčním komentáři list The Wall Street Journal.

Washington - Bílý dům. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Odhad, s nímž ve středu přišla hlavní ekonomka prezidenta Baracka Obamy Christine Romerová, je podle listu založen na stále zdiskreditovanějším keynesiánském modelu a s realitou nemá nic společného.

Romerová sdělila, že stimulační plán ve Spojených státech od svého uplatňování do konce prvního pololetí "vytvořil nebo zachránil" 2,5 až 3,6 milionu pracovních míst a zvýšil hrubý domácí produkt o 2,7 až 3,2 procenta. Řekla také, že plán funguje nad očekávání skvěle a že cílové úrovně 3,5 milionu nových míst dosáhne o dvě čtvrtletí dříve, než se čekalo.

Čtěte více:

"Je nám paní Romerové skoro líto, že musí něco takového tvrdit," reagoval WSJ na její zprávu. Od února 2009 totiž v USA zaniklo v čistém vyjádření 2,35 milionu pracovních míst. I pokud by v Americe zbyly poslední tři miliony míst, mohl by Bílý dům říkat, že je všechny zachránil Obamův plán, uvádí list.

Bílý dům samozřejmě trvá na tom, že bez vládního utrácení miliard dolarů na ekonomicky tak účinné věci jako zdravotní výdaje pro chudé, příspěvky v nezaměstnanosti nebo větrné elektrárny by byla situace mnohem horší a míra nezaměstnanosti by místo dnešních 9,5 procenta byla až 15procentní. To je samozřejmě "kdyby", které se nedá dokázat, ani vyvrátit, konstatuje WSJ.

Zdiskreditovaný Keynes
Víme však, co ekonomové Bílého domu tvrdili v době, kdy se podpůrný balík prosazoval. Míra nezaměstnanosti prý dosáhne bez stimulace devíti procent (to znamená, že bude nižší než dnes), zatímco díky přijetí programu zůstane do osmi procent. Jinými slovy, dnes je v USA o 700.000 míst méně, než kolik jich Romerová předpokládala v případě, že se nic neudělá. "Pokud je toto úspěch při vytváření pracovních míst, jak asi vypadá nezdar?" ptá se list.

Všechny tyto výpočty Bílého domu jsou podle WSJ založeny na stále zdiskreditovanějším keynesiánském "multiplikátoru", který podle interpretace předního Obamova ekonomického poradce Larryho Summerse při jednom dolaru vládních výdajů vynáší na HDP 1,5 dolaru.

Romerová tak jenom natáhla příslušnou sumu výdajů do počítačového modelu, z něhož už jen vypadl počet vytvořených pracovních míst - i když ve skutečnosti ekonomika místa naopak ztratila. "Komu chcete věřit, počítačovým modelům Bílého domu, nebo vlastním očím? " řekl by podle WSJ klasický komik Groucho Marx.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.