Lidovky.cz

Španělé o L-159 ztratili zájem, Česko však miliardový nákup uskuteční

Ekonomika

  16:01aktualizováno  17:25
PRAHA - Smlouva na pořízení čtyř španělských dopravních letounů Casa C-295M pro českou armádu stále platí, přestože Španělsko nemá zájem vyměnit jedno z letadel za pět českých bitevníků L-159. Novinářům to na tiskové konferenci řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Alexandr Vondra foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Španělé tento měsíc Česku vzkázali, že nemají o L-159 zájem, informoval deník E15 s odvoláním na svůj nejmenovaný zdroj obeznámený s plánovaným obchodem. Podle původních zpráv ministerstva obrany přitom Španělsko stálo o výcvik svých pilotů na českých bitevnících.

Casa C-295M
Casa C-295M

Vondra podotkl, že Španělský nezájem o L-159 neznamená konec obchodu. Podle něj nyní závisí na smluvním partnerovi - evropském konsorciu EADS, aby pro bitevníky našlo odbyt v jiné členské zemi NATO.

"My jsme s EADS uzavřeli smlouvu, že tři letouny koupíme a jeden vyměníme za pět letadel L-159. EADS proto podle smlouvy musí naše stroje odebrat. Kam je prodá, nebo co s nimi dále udělá, je už na nich," řekl mluvčí obrany Jan Pejšek. Podle mluvčího tedy nehrozí, že by ČR za poslední stroj musela doplácet.

Původní záměr bývalé vlády Mirka Topolánka byl nakoupit za 2,3 miliardy korun tři španělská letadla a čtvrté vyměnit za pět L-159. V memorandu o spolupráci s EADS, které letadla Casa vlastní, se píše o možnosti odběru ještě dalších pěti bitevníků.

Cena stále roste
Do dneška přitom cena za tři španělské letouny vzrostla už na 3,6 miliardy korun. Vedle toho byla uzavřena i smlouva s Omnipolem o servisní podpoře strojů. Jen v příštích čtyřech letech bude stát jednu miliardu korun, napsal deník E15.

L-159
Bitevníky L 159

Zakázku na pořízení transportních letadel Casa neprovázelo výběrové řízení. Ministerstvo obrany místo něj přímo oslovilo konsorcium EADS. Právě přímé oslovení EADS zastupované v Česku firmou Omnipol kritizovala italská společnost Alenia, která nabízela stroje Spartan, jež kvůli lepším technickým parametrům upřednostňoval i generální štáb.

Podvod i pokuta
Přes výhrady odborníků i některých členů sněmovního výboru pro obranu kontrakt loni posvětil překlenovací kabinet Jana Fischera. "Měly by se tím zaobírat orgány činné v trestním řízení. Je nutno prověřit, jak zní smlouva mezi ministerstvem a Omnipolem, zda je v ní zakomponována výměna bitevníků," řekl už dříve poslanec ČSSD Antonín Seďa.

"Celé to od začátku zavánělo podvodem. Bylo jasné, že španělská armáda L-159 nepotřebuje, protože má vlastní výcvikové stroje," řekl deníku E15 bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec.

Kvůli tomu, že ministerstvo uzavřelo smlouvy na nová transportní letadla bez výběrového řízení navíc Česku hrozí pokuta od Evropské unie za porušení pravidel EU pro veřejné zakázky. Armáda má strojů L-159 nadbytek, většinu jich nevyužívá a pouze platí za jejich skladování a údržbu. Ministerstvo obrany se proto dlouhodobě snaží
letouny nabízet do zahraničí. Počátkem týdne nabídl premiér Petr Nečas (ODS) až 14 strojů L-159 maďarské armádě pro výcvik pilotů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.