Lidovky.cz

Špinavé tendry spolknou ročně 300 miliard. Chystá se jejich očista

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Právnické kanceláře zakládají komoru, která má pomoci zprůhlednit tendry. Novelu zákona chystá i vláda.

Veřejné zakázky by měly být průhlednější, ministerstvo chce projednat novelu zákona. foto: Shutterstock

Černá díra na peníze, kterou ročně proteče 600 miliard korun a více než polovina propadne "bůhvíkam". Tak bývá v Česku charakterizován systém veřejných zakázek. Více světla by do něj mohlo začít pronikat již ode dneška.

Na ministerstvu pro místní rozvoj se dnes uskuteční pracovní schůzka, jejímž cílem je projednání přípravy novely zákona o veřejných zakázkách. Ve stejný den také začne několik advokátních firem, které tyto zakázky často zprostředkovávají nebo připravují, pracovat na založení Komory administrátorů veřejných zakázek.

Ta by v budoucnosti měla sdružovat klíčové subjekty podílející se na veřejných zakázkách, a zároveň garantovat, že tyto firmy budou dodržovat etický kodex.

"Neexistují jednotná pravidla, která by stanovovala, kdo a za jakých podmínek může veřejné soutěže organizovat. A řada subjektů ani nemá o taková pravidla zájem. V kalném rybníku se jim loví lépe," řekl Robert Pergl, partner advokátní kanceláře Dáňa, Pergl a partneři, která se na projektu podílí.

Dalšími iniciátory jsou právní kanceláře Weinhold legal a také Pokorný, Wagner a spol. Na projektu, do kterého se v dohledné době mají zapojit také další právní firmy, spolupracuje i firma Gordion.

Kolem zadávání veřejných zakázek se pohybuje velké množství firem, od renomovaných společností až po firmy, které zprostředkují určitou zakázku a pak zmizí, upozornil Daniel Weinhold, partner kanceláře Weinhold legal.

"Roční hodnota veřejných zakázek je kolem 600 miliard korun. Více než polovina zakázek není zveřejněna buď vůbec, nebo jejich zveřejnění neprobíhá přes centrální zveřejňovací systém. Takže o 300 miliardách se rozhoduje možná dobře, možná špatně, rozhodně ale neviditelně," doplnil Weinhold.

600 miliard grafika

Komora by měla mít vlastní etický kodex, jehož základem by byly požadavky na nezávislost, mlčenlivost a absence konfliktu zájmů firem podílejících se na veřejných výběrových řízeních.

Založení komory administrátorů veřejných zakázek uvítal ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, jehož ministerstvo tradičně patří k nejpilnějším rozdělovačům veřejných zakázek. Zdůraznil ale, že samotné členství v komoře firmám zakázku "nepřihraje".

"Poradce stejně musí soutěžit. Nedovedu si představit, že kvalifikačním předpokladem by mělo být, aby byl někdo členem nějakého sdružení," řekl Jankovský. Jeho ministerstvo navíc samo začíná v těchto dnech připravovat novelu zákona o veřejných zakázkách.

Zprůhlednit zadávání zakázek by měl především internetový systém nákupů, který by měl být testován od září příštího roku a jeho ostrý provoz má být spuštěn od roku 2012. "Orgány veřejné správy budou zveřejňovat, co chtějí koupit, a na portál budou chodit nabídky. Používání portálu bude povinné nejprve pro státní správu, poté i pro veřejnou správu," řekl Jankovský.

K dalšímu zprůhlednění tendrů by mělo podle Jankovského přispět i zavedení internetového průvodce veřejnými zakázkami, který by měl zájemcům umožnit obejít se při přípravě nabídky bez zprostředkovatelů.

Zvýšit by se mělo i množství povinně zveřejňovaných zakázek. V současnosti musí orgány ve veřejné správě vypisovat veřejné tendry u zakázek, jejichž hodnota přesahuje 2 miliony korun či šest milionů korun u stavebních prací.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.