Lidovky.cz

Nečas: plány Francie a Německa jsou politický yetti. Atom je nutnost

Ekonomika

  10:23
BRUSEL - Český premiér Petr Nečas označil plán pro dlouhodobější řešení dluhových krizí eurozóny, o němž by dnes mělo Německo a Francie informovat partnery v EU, za yettiho. Každý o něm hovoří, ale nikdo ho neviděl. Nečas také prohlásil, že přišel čas na renesanci jaderné energie v Evropské unii, protože současný odpor vůči ní není racionální.

Sledovaný Petr Nečas foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Řekl bych, že je to určitý druh politického yettiho. Každý o něm hovoří, ale nikdo ho neviděl," řekl premiér. Praha podle něj chce nejprve počkat na konkrétní návrhy. Ty pak hodlá analyzovat před tím, než se k nim blíž vyjádří.

Podle médií Německo a Francie dohodly plán, který by měl směřovat k fiskální unii v rámci eurozóny. Jde prý třeba o harmonizaci firemních daní či větší prohloubení dalších politik.

Na summitu se bude jednat mimo jiné i o posílení záchranného fondu na pomoc zemích eurozóny v potížích. Toto posílení ale Německo dává do souvislosti s nutností širšího řešení.

Předsudky a racionalita
Nečas také dnes prohlásil, že přišel čas na renesanci jaderné energie v Evropské unii. Ministerský předseda to dnes
řekl při příjezdu na summit EU v Bruselu. Jednání unijních lídrů bude právě energetice z velké části věnováno.

"Jsme přesvědčeni, že přišel čas na renesanci jaderné energie," prohlásil Nečas. "Odpor vůči ní má spíše charakter předsudků, než nějakého racionálně podloženého názoru," dodal.

Evropská unie se nyní snaží stát v čele boje proti globálnímu oteplování. Kvůli tomu si dala za cíl citelně snížit emise skleníkových plynů a naopak navýšit podíl obnovitelných zdrojů.

"My jsme přesvědčeni, že (jaderná energie) navíc má tu výhodu, že je to v podstatě bezemisní zdroj. Ignorovat jadernou energetiku a současně se snažit razantně snížit emise skleníkových plynů, je podle mého názoru protimluv," dodal premiér.

V České republice se jaderné elektrárny v loňském roce podílely na celkové výrobě elektřiny necelou třetinou. Výroba jaderných zdrojů Temelín a Dukovany každoročně narůstá, loni se produkce v těchto elektrárnách meziročně zvýšila o zhruba 3,5 procenta.

Jaderný klub se nerozrůstá

Jaderné elektrárny provozuje v současnosti asi 30 zemí a tento počet zůstává již několik let bez výraznějších změn. Příčinou je mimo jiné velmi rozšířená výroba elektřiny v uhelných elektrárnách rozvojových zemí. V Česku by se výroba energie z jaderných elektráren měla výrazně zvýšit po rozšíření Temelína kolem roku 2020. Největší ambice má v souvislosti s mírovým jaderným programem Čína, která chce mít do roku 2030 v provozu přes 50 reaktorů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.