Lidovky.cz

Co změní nový zákoník práce? I přes sliby na něj doplatí hlavně firmy

Ekonomika

  20:00
PRAHA - Návrh nového zákoníku práce dokazuje, že vláda ustupuje ze svých prohlášení. V průběhu minulého roku totiž mluvila o pružnějším pracovním právu, které místní trh rozpohybuje. Zveřejněný text podle oslovených advokátů tak jednoznačný není a nevyhnula se mu ani některá rozhodnutí takzvaně od stolu.

Novela zákoníku práce na firmy moc nemyslí. foto: Shutterstock

Podle právníků, které LN oslovily, autoři nového zákoníku nejvíce váhali nad pracovním poměrem na dobu určitou. Pokud bude novela přijata v současném znění, firmy budou moci opakovat pracovní poměr na dobu určitou jenom dvakrát. Přitom i nadále zůstává další omezení, které říká, že pracovník může být zaměstnán na dobu určitou nejdéle dva roky. Podle advokátů se jedná o významnou změnu právní úpravy.

"Pro společnosti, které uzavírají pracovní poměry na dobu určitou na kratší časové úseky, bude pochopitelně změna bolestná," říká Jaroslav Škubal, partner advokátní kanceláře PKR Partners.

Zákoník práce se od příšího roku změní, jaké novinky přinese zaměstnancům a firmám?

Pracovní poměr na dobu určitou
Nově by mělo platit, že je možné pracovní poměr opakovat maximálně dvakrát, přitom stále platí, že pracovník může být zaměstnán na dobu určitou maximálně dva roky.

Dohoda o provedení práce
Rozšiřuje se její rozsah ze 150 na 300 hodin.

Výpovědní důvody
Novinkou je výpověď za porušení podmínek pracovní neschopnosti. Ruší se povinnost projednávat výpověď s odbory.

Odstupné
Odstupné je závislé na délce trvání pracovního poměru. Do jednoho roku, jeden průměrný plat, jeden až dva roky dva platy, dva roky a více tři platy.

Zákoník se tímto omezením chtěl vypořádat s šikanováním zaměstnanců, kdy jim firma po dva roky prodlužovala například tříměsíční smlouvy. Změna by ale postihla i zaměstnavatele, kteří mají skutečné provozní důvody, proč zaměstnancům předkládat krátkodobé pracovní úvazky.

Problémy se záskoky
Pro firmy a zaměstnance bude mít dopad i další změna práce na dobu určitou. Záskok za pracovníky na rodičovské dovolené nebo s jinou překážkou ve vykonávání práce bude možno nově zaměstnat pouze na pět let.

Přitom dříve toto nahrazování nebylo nijak omezováno. Smysl změny lze chápat tak, že stát se bude snažit více přinutit firmy, aby původně zaskakující pracovníky následně zaměstnaly na dobu neurčitou. Ovšem tuto změnu nepovažují za přínosnou. "Nejsem si jistý, zda těmto zaměstnancům budou následně nabídnuty smlouvy na dobu neurčitou," říká Jaroslav Škubal.

"V praxi totiž nejsou zcela ojedinělé případy, kdy určitý zaměstnanec zastupuje opakovaně více žen, které postupně odcházejí na mateřskou a rodičovskou dovolenou. Další jsou případy, kdy zaměstnankyně opět otěhotní v rámci rodičovské dovolené, a její zástupce tak ve společnosti v rámci svého pracovního poměru na dobu určitou působí i během následné nové mateřské a rodičovské dovolené," dodává Škubal.

Novela je nedomyšlená
Nová úprava přijde odborníkům na pracovní právo nedomyšlená, protože pětileté omezení neplyne z žádné praxe.

"Obecně v tom vidím negativní změnu. Uvedené časové omezení postrádá smysl, protože vlastně povede ke zbytečným personálním změnám a k propouštěním zaměstnanců, se kterými je jinak zaměstnavatel spokojen," říká Ladislav Smejkal, vedoucí skupiny specialistů na pracovní právo v advokátní kanceláři White & Case.

Ministr práce a sociálních věcí s tím ale nesouhlasí a omezení mu připadá logické.

"Chtít po zaměstnanci, aby byl na zástup nekonečně dlouhou dobu s rizikem, že může každým dnem skončit z důvodu nástupu zastupovaného zaměstnance, není přijatelné. Omezení na pět let je podle mého názoru adekvátní a reaguje na připomínky k loňským předkládaným materiálům," říká Jaromír Drábek.

Zveřejněný návrh zákoníku práce se ale ještě může pozměnit. Už teď ale nabízí i několik pozitivních změn. Například se rozšiřuje dohoda o provedení práce ze 150 hodin na 300.

Podle Tomáše Prajzlera, řídícího partnera personální agentury Talentor Advanced Search, je zvýšení rozsahu dohody o provedení práce jen slabou náplastí za omezení u pracovních smluv na dobu určitou. Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí, zákoník hájí a za pružný ho považuje.

"Cílem je, aby zákoník práce byl transparentnější, přehlednější, jednoznačnější a srozumitelnější. To jsou kromě jednotlivých konkrétních navrhovaných změn základní předpoklady pro flexibilitu. Dnes vysoké procento zaměstnavatelů i zaměstnanců neví, co vlastně zákoník práce vymezuje, zároveň je však nezbytné zachování přiměřených práv na obou stranách pracovněprávního vztahu," říká Jaromír Drábek.

Půjčování zaměstnanců firmy chválí
Mezi novinky, které odborníci naopak chválí, patří znovuzavedení moderačního práva a možnost dočasně přidělovat zaměstnance do jiných firem bez speciálního povolení "Tristní ale je, že se v obou případech vlastně vracíme ke staré, dávno fungující úpravě, která platila dříve za starého zákoníku práce a do nového zákoníku se po letech opětovně vkládá," podotýká Ladislav Smejkal.

Odborníci vítají i nové pojetí odstupného. "Odstupné, které je odstupňované podle délky zaměstnání, hodnotím kladně. Alespoň v této oblasti se přiblížíme pracovnímu právu v zemích s flexibilnějším trhem práce. Věřím, že tato změna přispěje k větší ochotě zaměstnavatelů přijímat nové pracovníky," dodává Prajzler.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.