Lidovky.cz

Půjčit díla Rakousku? To si příště rozmyslíme

Ekonomika

  20:15
ČESKÉ BUDĚJOVICE / BRNO - Českorakouský spor o obrazy je zřejmě světovým unikátem. Aby soud v jedné zemi zabavil část kulturního dědictví jiného státu ve prospěch třetí osoby, to znalci nepamatují.

Emil Filla, Dvě ženy, 1913 foto: Moravská galerie v Brně

A právě takový postup zvolil Okresní soud ve Vídni – vnitřní město, když vyhověl požadavku firmy Diag Human a nařídil exekuci dvou obrazů a jedné plastiky, které na výstavu do Vídně zapůjčily Moravská galerie v Brně a Národní galerie v Praze.

Česko bude žádat náhradu škody

Rozhodnutí provést na návrh firmy Diag Human exekuci tří uměleckých děl zapůjčených do Rakouska na výstavu považuje Česko za neoprávněné a u rakouského soudu se odvolá.
Pokud uspěje, bude požadovat náhradu exekucí způsobené škody.

Soud v rakouské metropoli rozhodl, že obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastika Otty Gutfreunda budou po skončení vídeňské výstavy 29. května zabaveny.

"Pokud vím, jedná se o naprostý precedent a světový unikát," řekla LN Magda Němcová, kurátorka výstav pražské Národní galerie. Už několikrát se podle ní vyskytl případ uměleckého díla, které bylo z jedné země zapůjčeno do zahraničí a tam na něj vznesl nárok jiný údajný vlastník. "Jenže to se jednalo o spory týkající se samotného vlastnictví," uvedla Němcová.

Železného obrazy zabavili v Salcburku
Na české obrazy už jednou rakouské soudy exekuci uvalily. V roce 2001 zadržely umělecké skvosty na výstavě českého kubismu v Salcburku. Učinili tak na návrh společnosti CME amerického miliardáře Ronalda Laudera.

Tehdy se ale jednalo nikoliv o majetek státu, ale soukromé galerie Zlatá husa s podezřením, že vlastníkem je bývalý ředitel Novy Vladimír Železný, který s Lauderem vedl spor. "I když na výstavě byla i díla z Národní galerie, ta se v pořádku vrátila do Česka a soudní zabavení se jich vůbec netýkalo," potvrdila LN Němcová.

Tentokrát však rakouský soud neposuzoval, komu díla patří. Soudkyně rozhodla, že si je firma Diag Human může vzít jako část náhrady škody v celkové výši 8,9 miliard korun, kterou údajně firmě podle výsledků arbitráže z roku 2008 způsobit český stát. Ten se ale proti závěrům rozhodčího řízení odvolal.

"Pokud by bylo rozhodnutí rakouského soudu o exekuci dovedeno do konce, může ovlivnit systém zápůjček uměleckých předmětů po celém světě," uvedla Němcová. Dosud totiž státy na základě mezinárodních úmluv uznávaly své kulturní dědictví jako něco, co nemůže být zahrnuto do obchodních sporů. "Kdyby to tak bylo, každá galerie si rozmyslí, zda něco ze svých sbírek půjčí do zahraničí," uvedla Němcová.

Čtěte také:


Institut proti zabavování
V mnoha zemích světa existuje v právním řádu institut proti zabavení zapůjčených uměleckých děl. To znamená, že se stát na žádost majitele zaručí za návrat kulturního dědictví zpět do země původu.

Institut byl ale dosud využíván jen v případech, kdy mohlo dojít ke sporům o vlastnictví díla, nikoliv o jejich zahrnutí do exekuce. "Nás žádají o imunitu jen ruské galerie. V Rusku, kde byla prakticky všechna umělecká díla znárodněna, totiž teoreticky může dojít k tomu, že na ně někdo v zahraničí vznese nárok," uvedla Němcová.

Podobně se institut imunity využívá při podezření, že by se o vlastnictví mohli přihlásit potomci obětí holokaustu. "Nikdo ale nežádá o imunitu kvůli možnému nebezpečí, že dílo by mohlo být zabaveno jako úhrada dluhu států vůči firmě," řekla Němcová.

Rakušanům jsme věřili
Proto také ani Moravská galerie nepožádala při zápůjčce do Vídně o speciální ochranu uměleckých děl proti jejich možnému zabavení. "Na světě se ještě nikdy nestalo, že by spor soukromé firmy a státu eskaloval tímto způsobem. Na kulturní dědictví, pokud jde o státní majetek, nenechá slušný soud uvalit exekuci," řekl LN ředitel Moravské galerie Marek Pokorný.

LN ve středu kontaktovaly soudkyni Winklerovou, která u městského soudu zabavení děl nařídila. Komentář k rozsudku ale odmítla. Mluvčí soudu Marcus Riedl pouze potvrdil, že Česká republika může proti rozhodnutí podat do čtyř týdnů námitku. Nevyloučil, že podobný osud může potkat i další umělecká díla z Česka na rakouském území. A to pokud Diag Human znovu požádá o exekuci.

"Teoreticky takovou možnost vyloučit nemohu," řekl LN Riedl.
Po zkušenosti s rakouským soudnictvím bude Národní galerie nyní pečlivě zvažovat případnou žádost o zápůjčky do Rakouska. "A pravděpodobně budeme automaticky žádat o imunitu, i když to dosud z takových důvodů nebylo nikde na světě potřeba," řekla Němcová.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.