Lidovky.cz

PŘEHLED: Jak se v EU škrtá a kde rostou daně

Ekonomika

  7:16
PRAHA - V Evropě se nenajde stát, který by nemusel šetřit. V různých zemích tak lidé zažívají nejhlubší škrty a "drakonická opatření", se kterými se nesetkaly celé generace.
Euro bankovky (ilustrační foto)

Euro bankovky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Zatímco například ve Velké Británii se mluví o největších rozpočtových škrtech od druhé světové války, v Řecku je jedním z opatření jednorázová daň z luxusu – bazénů či jachet.

Státy EU šetří - grafika 1
Nejde jen o škrty, ale celkově o snahy vlád dát do pořádku své finance, třeba zvyšováním daní, což vyvolává v lidech neklid. Problémem je, že na jednu stranu se lidé v nejohroženějších zemích bouří proti úsporám, na druhou stranu nelze neustále chtít po Německu, aby všechny zachraňovalo.

ČTĚTE TAKÉ:


Asi nejdiskutovanějším způsobem, jak na Německo přenést další náklady, jsou současné požadavky zavedení společných evropských dluhopisů.

Státy EU šetří - grafika 2
Přesto i Německo, které má poměrně malý schodek, se musí uskrovňovat. Například němečtí rodiče přijdou o část sociálních dávek či budou propuštěny tisíce státních zaměstnanců. "Německo jako největší ekonomika má povinnost jít dobrým příkladem," řekla k tomu dokonce Angela Merkelová, aby ukázala, že země jako Portugalsko či Řecko v tom nejsou samy.

Státy EU šetří - grafika 3
Ani makroekonomické ukazatele nemusí ukázat, co je v zemi špatně. Například Španělsko mělo loni vládní dluh asi 60 procent HDP, zatímco Velká Británie měla asi 80 procent. Stejně tak deficit Španělska byl o více než jedno procento nižší.

Problémové euro
Proč se tedy mluví o tom, že Španělsko by jednou mohlo potřebovat pomoc? "Jedno z vysvětlení může být: Španělsko má společné euro, Británie libru," říká Aleš Michl z Raiffeisenbank. V případě recese by mohla libra oslabit, což by pomohlo například exportu, a tím pádem i celé ekonomice. Španělsko kvůli euru takovou možnost ale nemá.

Státy EU šetří - grafika 4
Přesto nelze "dávat na jednu hromadu" úsporné kroky jednotlivých zemí. "Z pohledu čistého plnění fiskálních cílů také není úplně fér srovnávat PIGS, především Řecko, Portugalsko, Irsko a Španělsko, se zbytkem eurozóny. Jejich cíle jsou daleko ambicióznější," řekl Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny.

"Portugalci například chtějí v tomto roce na primárním deficitu seškrtat skoro pět procent HDP a je vysoká pravděpodobnost, že se jim to nepovede," dále dodal Bureš. Pro srovnání: v Česku či Německu se má deficit snížit jen o procento.

Státy EU šetří - grafika 5
"Ačkoli během posledních dvou let přišly periferní země se spoustou úsporných opatření, dostavily se jen omezené výsledky," řekl nedávno Patrick Legland, šéf globálního ekonomického výzkumu banky Société Générale.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.