Lidovky.cz

Zadlužených obcí opět přibylo. Napůjčovaly si 85 miliard

Ekonomika

  20:13
PRAHA - Dluhy českých měst a obcí rostou. Ministerstvo financí proto chce pomocí "cukru a biče" zamezit dalšímu zhoršování jejich hospodaření. Celkový dluh obcí by měl do konce letošního roku stoupnout na 85 miliard korun. To je o dvě miliardy více než na konci loňského roku.

Obecní úřad Prameny - nejzuoboženější obec v Česku. foto: ČTK

"Očekáváme, že zadlužení obcí by se letos mělo pohybovat kolem 84 až 85 miliard korun," potvrdil Lidovým novinám Jan Zikl, šéf odboru financování územních rozpočtů na ministerstvu financí.

Během několika dnů se ministerstvo chystá zveřejnit seznam obcí s rizikovým hospodařením, aby vyvinulo tlak na efektivnější ekonomická rozhodnutí místních zastupitelů. Zároveň ale chce vůbec poprvé nabídnout zadluženým městům pomoc.

PROČ VZNIKAJÍ DLUHY?

Mezi hlavními důvody, proč se obce dostávají do dluhů, jsou chybně spočítané projekty, kdy města chybně odhadnou provozní náklady. Chyby se dějí i při čerpání dotací, když obec poruší v průběhu projektu dotační podmínky, dotaci nakonec nezíská v plné výši a musí se zadlužit.

"Všem obcím, jejichž hospodaření jsme vyhodnotili jako potenciálně problematické, rozešleme dopis s nabídkou, že když se dostanou do vážnějších problémů, jsme připraveni pomoci. Rozhodně jim nebudeme posílat peníze. Naši experti jim ale pomohou provést podrobný rozbor jejich úvěrového zatížení a následně navrhnou manažerská řešení, jak mají zastupitelé postupovat," řekl Zikl.

Hříšníků je 66

Ministerstvo financí vyhodnotilo jako problematické hospodaření celkem 66 obcí. To je téměř o třetinu víc než v loňském roce, kdy kritéria rizikového hospodaření stanovená ministerstvem naplňovalo "pouze" 45 obcí.

Zadlužení českých měst a obcí

2009 - 80,6 miliardy Kč
2010 - 83 miliard Kč
2011 - 85 miliard Kč

(odhad ministerstva financí)

Rizikovost hospodaření obcí ministerstvo vyhodnocuje na základě tří kritérií. Kromě samotné výše dluhů posuzuje také celkové množství peněz, kterými obec disponuje, a také to, kolik z těchto peněz tvoří cizí zdroje a výpůjčky.

Podle ministerstva financí může za rostoucí dluhy obcí i pochybné investiční rozhodování starostů a zastupitelů. "Například se nepodařil podnikatelský záměr obce nebo lukrativní pozemky byly prodány známým a namísto obce na nich vydělala nějaká lobbistická skupina," upozornil Zikl.

Ministerstvo financí proto chce umožnit veřejnou kontrolu hospodaření obcí. Ministr Miroslav Kalousek rozhodl, že letos jeho úřad vůbec poprvé zveřejní seznam obcí, které si ve svém hospodaření počínaly chybně.

Počet obcí, jejichž hospodaření je rizikové

2009 - 45 obcí
2010 - 66 obcí

"Když se lidé dozvědí, že obec je v problémech, jejich starostové či zastupitelé jim tento stav budou muset vysvětlit," vysvětlil Zikl. V minulosti se prý stávalo, že starostové dopis z ministerstva financí zatajovali i ostatním zastupitelům a ministerstvu na něj neodpovídali. Ročně tak podle Zikla zůstávalo bez odpovědi pět až osm dopisů. Letos již odpověděli všichni starostové.

Pět skutečných průšvihářů

Po projednání stavu zadlužených měst a obcí ve vládě zveřejní ministerstvo jména těch obcí, jejichž zastupitelstva nedokázala stav hospodaření obhájit. "Skutečně problémových je pět obcí," řekl Zikl. Upřesnit jejich jména ale odmítl, zveřejnění musí posvětit kabinet. Ostatních 61 obcí dokázalo své hospodaření obhájit.

Mezi pěticí "problémových" obcí bude podle informací LN i obec Prameny u Mariánských Lázní, pravděpodobně nejzuboženější obec v Česku. V obci s dluhy přesahujícími 80 milionů korun již několik let nesvítí veřejné osvětlení a nemá ani starostu – nikdo ho dělat nechce.

Mezi hlavními důvody, proč se obce dostávají do dluhů, jsou chybně spočítané projekty, kdy města chybně odhadnou provozní náklady. Chyby se dějí i při čerpání dotací, když obec poruší v průběhu projektu dotační podmínky, dotaci nakonec nezíská v plné výši a musí se zadlužit.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.