Lidovky.cz

Obří ekotendr končí. Proti je i Kalousek

Ekonomika

  15:24aktualizováno  17:30
PRAHA - Vláda vítěze ekotendru nevybere, tento projekt končí, řekl premiér Nečas. Ministr financí Miroslav Kalousek nedoporučí vládě přijmout nejlevnější nabídku v tendru na odstranění starých ekologických škod. Informovalo o tom ministerstvo financí.
Ostravské ropné laguny - ilustrační foto

Ostravské ropné laguny - ilustrační foto foto: ČTK

"O ekologické zakázce jsem měl vždy pochybnosti. Zveřejněné ceny tyto
pochybnosti nejenom nerozptýlily, ale posílily. Ministr financí Kalousek
ekonomicky realisticky vyhodnotil nabídnutou cenu zakázky, politicky
realisticky vyhodnotil hlasovací poměry ve vládě a nabídku nedoporučí vládě ke schválení. Tímto krokem ministra financí nejsem překvapen a očekával jsem ho," uvedl Nečas.

Nejlevnější nabídku v tendru podala firma Marius Pedersen Engineering, a to 56,8 miliardy korun.

"Cenová výše, byť i té nejlevnější nabídky, není podle mého názoru natolik přesvědčivá, abych mohl vládě doporučit tuto nabídku přijmout. Vláda může samozřejmě zaujmout jiný názor," uvedl Kalousek, který v souladu s doporučením výběrové komise schválil nabídku Marius Pedersen Engineering jako nejvhodnější.

Další zájemce Geosan Group nabídl ekologické škody odstranit za 57,8 miliardy Kč a třetí účastník soutěže Environmental Services ze skupiny J&T za 65,5 miliardy korun. Rozhodujícím kritériem pro úspěch v tendru je právě cena.

ČTĚTE VÍCE:

Premiér Nečas již dříve uvedl, že nabízené ceny prohloubily jeho pochybnosti o tendru. Předseda VV Radek John pak řekl, že jeho strana tendr v nynější podobě nepodpoří. Stát by prý měl zakázku rozdělit na více částí, tak aby se soutěže mohly zúčastnit i menší firmy. Tendr kritizovali i další politici i opoziční ČSSD.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Podle ministerstva životního prostření je ale reálná suma zakázky kolem 40 miliard, podle nevládních organizací jen 25 miliard korun. I kvůli této kritice nyní ministerstvo financí nechává hodnotu zakázky prověřit.

KDO USILOVAL O EKOTENDR?

Environmental services a.s.
Firma se zabývá pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Jediným akcionářem je skupina J&T Finance Group se sídlem v Bratislavě. J&T je jednou z nejaktivnějších investorských skupin v ČR a na Slovensku v oblasti korporátních investic (energetika, strojírenství), privátního bankovnictví, finančních služeb a obchodu s realitami.

Geosan Group a.s.
Geosan byl založen jako ryze česká stavební společnost, ovládá ji generální ředitel Luděk Kostka. Zabývá se širokým spektrem činností zahrnujících bytovou a průmyslovou výstavbu, sanace starých ekologických zátěží, rekultivaci a vodohospodářské a dopravní stavby. Geosan má dceřiné společnosti na Slovensku a v Bulharsku, působí ve společných podnicích v Rusku a Kataru. Firma se podílí na sanaci hnědouhelného dolu Ležáky u Mostu nebo na čištění ropných lagun v Ostravě.

Marius Pedersen Engineering a.s.
Společnost se zabývá sanací starých ekologických zátěží a nakládáním s chemickými látkami. Je součástí skupiny Marius Pedersen Group, která v ČR poskytuje služby spojené s odpadovým hospodářstvím. Většinovým vlastníkem dánské mateřské společnosti Marius Pedersen A/S je od roku 2001 francouzská skupina Veolia. V Česku Marius Pedersen Group provozuje 16 skládek s ročním objemem uložených odpadů téměř 700.000 tun.

Proti dnešnímu rozhodnutí ministerstva o výběru nejvhodnější nabídky mohou uchazeči podat námitky do 15 dnů. Po uplynutí této lhůty předloží ministr financí příslušný materiál do vlády, a to včetně oponentních znaleckých posudků a návrhu usnesení. V návrhu usnesení ovšem vládě nedoporučí nabídku přijmout.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.