Lidovky.cz

Velký bruselský rozvod: rozštěpená Evropa je realitou

Ekonomika

  11:54aktualizováno  15:28
BERLÍN/ŘÍM/LONDÝN - Dvourychlostní Evropa a britská izolace: to jsou dvě nejčastější témata, kolem nichž se točí dnešní komentáře, které hodnotí rozpačitý průběh klíčového unijního summitu. Co se vlastně v Bruselu dohodlo?

Summit EU (Petr Nečas, Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy) foto: ČTK

Nová reformní smlouva, na jejímž vzniku se velká část Evropské unie dohodla v rámci snahy o záchranu eura, by se nakonec mohla vztahovat jen na 17 zemí používajících euro jako platidlo. Další možností je naopak to, že by se nakonec mohli připojit všichni až na Brity, kteří jsou jediní striktně proti nové smlouvě.

Nová reformní smlouva. Co v ní bude?

státní rozpočty musí být vyrovnané, strukturální deficit (injekce, které mají podpořit ekonomiku) bude moci být maximálně 0,5 % HDP

„automatické důsledky“ pro země, jejichž deficit veřejných financí překročí 3 % HDP

restriktivní rozpočtová pravidla budou zakotvena v jednotlivých ústavách

vznik Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) bude urychlen, tak aby mohl začít fungovat v červenci 2012

dohodnutý objem ESM ve výši 500 miliard euro bude ještě zvážen

země eurozóny a ostatní členové EU poskytnou 200 miliard euro MMF na pomoc zadluženým členům eurozóny

Zbývajících devět nečlenských států eurozóny včetně České republiky bude podle informací od diplomatů i nejnovějšího návrhu závěrů dnešního summitu připojení ke nové smlouvě ještě zvažovat. Ještě v noci přitom šest z nich avizovalo vůli se zapojit.

Evropské deníky si všímají hlavně toho, že dohoda o reformní smlouvě, k níž se odmítly připojit Británie a Maďarsko, je de fakto rozdělením EU na dvě skupiny, které kráčejí různými směry.

"Vítejte ve dvourychlostní Evropě", shrnul výsledek summitu ve svém titulku britský deník The Times. Další britský list The Daily Telegraph zase píše o bruselském jednání jako o největším rozkolu v dějinách Evropské unie.

The Economist v titulku neváhá schůzku unijních lídrů nazvat "velkým evropským rozvodem". "Po dlouhém, tvrdém a vášnivém jednání je jasná jedna věc, dnes kolem páté hodiny ráno se Evropa zásadním způsobem rozdělila," píše komentátor vystupující pod pseudonymem Charlemagne.

Mnichovanství?

V souvislosti s debatou o budoucnosti Evropské unie o mnohém vypovídá i atmosféra, která panuje mezi britskými konzervativci. Jeden z poslanců při Cameronově odjezdu do Bruselu přišel s paralelou k premiérovi Nevillu Chamberlainovi, který se vrátil z Mnichova s bezcennými ujištěními od Hitlera. Britský premiér možná vzhledem k dlouhodobým zájmům své země udělal vážnou chybu; nikdo ho ale nemůže obvinit, že se z Bruselu vrátil jen s prázdným cárem papíru v ruce.

Podle německého deníku Die Welt vznikne z větší části sedmadvacítky, v níž budou země platící eurem a další státy, které je ve snaze o přísnější
rozpočtovou disciplínu podpoří, fiskální unie. Státy, které se ke smlouvě o reformě rozpočtových pravidel nepřipojí, zůstanou stát mimo.

Euro, nebo Evropa?

"Dramatický bruselský summit to ukázal jasně: K záchraně Evropy bude možná nezbytné nechat euro plavat - nebo naopak. Volíme tedy následovně: euro nebo Evropa?," formuloval dilema nekompromisně komentátor italského deníku Corriere della Sera.

Některá média zdůrazňují také fakt, že ani dohoda, jež sdruží 23 států EU
ochotných k další integraci ve fiskální oblasti, možná nebude na ukončení krize stačit. "Problém spočívá v tom, že návrhy kancléřky Angely Merkelové a prezidenta Nicolase Sarkozyho přicházejí příliš pozdě. Navíc vznikají nové rozpory. V plánu jde totiž o dlouhodobé změny, kterými se akutní problémy eura nevyřeší," podotýká švédský list Dagens Nyheter.

Belgický De Standaard z jiné strany upozorňuje ještě na další riziko dohody jedné skupiny unijních států. "Každý, včetně Německa, ví, že pokud nezachráníme euro, ztratíme hodně, ne-li všechno. Kroky, které Evropská unie v tomto roky trvajícím boji o moc zatím podnikla, čím dál víc podkopávají její demokratičnost."

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.