Lidovky.cz

Pět způsobů, jak chce vláda naplnit děravou státní kasu

Ekonomika

  18:58
PRAHA - Ve státní pokladně chybí 21 miliard a vláda už vymýšlí, kde potřebnou částku získat, aniž by prohloubila zadlužení. A výhled není optimistický - Česko čeká podle ministerstva financí v lepším případě pouze stagnace.

Státní pokladna foto: Reprofoto

Navržené kroky, na nichž se sladili premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), by se nejcitelněji dotkly důchodců, mladých rodin a živnostníků.

ČTĚTE VÍCE:

Politická opozice a odbory navržené změny ostře kritizují, opatření jako celek odmítla i nejmenší vládní strana Věci veřejné.

1. Zvýšení sazeb DPH

O změně systému daně z přidané hodnoty mluví vláda už od svého vzniku. Prozatím se jí podařilo prosadit zvýšení dolní sazby z 10 na 14 %. Od letoška tak zdražily potraviny, knihy či léky. Příští rok se měla daň sjednotit na 17,5 procentech, nicméně premiér Petr Nečas naznačil, že ve hře je i sjednocení obou sazeb na 20 procentech. Čtrnáctiprocentní zdanění by zůstalo ponecháno jen u léků, knih a tisku. Další možností je pak zvýšení obou sazeb daně o jedno procento.

Podle analytika Patria Finance Davida Marka je DPH nejdůležitější daní českého daňového systému a každé procento se projeví velmi výrazně. Například sjednocení DPH na 19 procentech by rozpočtu pomohlo 26 miliardami, sjednocení na 20 procentech 43 miliardami korun ročně.

2. Zmrazení důchodů na dva roky

Podle premiéra by se důchodcům zmrazily penze na dva roky. Neznamená to však, že by důchody zůstaly zcela nezměněné – vláda musí totiž podle zákona valorizovat důchody každoročně minimálně o výši inflace. Ke zmrazení by však podle Nečase došlo pouze pokud by se v rámci mezigenerační solidarity zároveň přistoupilo k vyššímu zdanění bohatých.

3. Vyšší zdanění bohatých

Oblíbený nástroj levicové politiky zatím koaliční vláda (navzdory tlakům nejmenší vládní strany VV) vehementně odmítala. Vyšší sazba pro vysokopříjmové skupiny obyvatelstva totiž neznamená nic jiného než trestání za úspěch. Podle kritiků progresivního zdanění bude navíc vybraná částka pouze v řádu miliard a státní rozpočet z problémů nedostane. Fakticky by více než 30procentní sazbě daně podléhali lidé s příjmy nad strop sociálního pojistného, tedy s platem nad 100 měsíčně.

4. Úplné zrušení porodného

Po předchozích zásazích vlády se porodné v současnosti vyplácí pouze za první narozené dítě a navíc jen rodičům, jejichž příjmy nedosahují 2,4 násobek životního minima. Výše porodného je 13 tisíc korun, pokud se narodí vícerčata tak 19 500 Kč. Jelikož nárůst porodnosti z minulých let už má Česko za sebou, stát zrušením této dávky příliš neušetří.

5. Nové daně, nižší paušály

Dalším z návrhů ministerstva financí je zvýšení daně z příjmu fyzických osob z 15 na 16 procent. Zrušen by měl být i zaměstnanecký paušál. Ministerstvo rovněž navrhuje snížení výdajových paušálů pro živnostníky na hodnoty platné do roku 2004, zavedení uhlíkové daně, zdvojnásobení sazeb daně z elektřiny či spotřební daň na víno ve výši 10 korun na litr a zrušení takzvané zelené nafty. Nečas dále zmínil například zvýšení daně z převodu nemovitostí, zdanění baleného tabáku, či snahu omezit daňové úniky.

Vláda chce dále stáhnout peníze ze státních podniků a z evropských strukturálních fondů a přesunout je tam, kde mohou pomoci hospodářskému růstu. Růst chce kabinet podpořit také povzbuzením exportu mimo EU prostřednictvím České exportní banky či agentury EGA.

Podle Nečase nemá smysl v době hospodářského útlumu sahat na přímé korporátní (firemní) daně. Místo toho chce vláda získat peníze z daní nepřímých, jako je právě DPH či spotřební daň.

Analytici: Jde o politická rozhodnutí, rozproudí diskusi

"Nastíněný výčet opatření je směsí dobrých i horších nápadů, jak udržet vývoj veřejných financí pod kontrolou. Krok vlády chápu jako zahájení nevyhnutelné diskuze s tím, že ne všechna opatření se nutně realizují," řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Z opatření pro další roky jistě vyvolá největší kontroverzi navrhované zmrazení důchodů.

Analytik Patria Finance David Marek míní, že některé kroky jsou relativně jednoduché. Mezi ně patří návrat paušálů pro živnostníky na úroveň roku 2004. Jiné jsou složité a představují především politické rozhodnutí. Mezi takové zařadil zmrazení důchodů. "Nicméně právě v této oblasti začaly vznikat hluboké deficity, které se navíc budou dále rychle zvyšovat v souvislosti se stárnutím obyvatel," podotkl.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.