Lidovky.cz

Tohle rovný chlap nedělá, obula se do Nečase Radičová

Ekonomika

  10:36
BRATISLAVA - Slovenská premiérka Iveta Radičová poměrně ostře kritizovala odmítavý postoj České republiky k paktu rozpočtové kázně, který dnes v Bruselu na summitu podepsali lídři 25 zemí Evropské unie.

Slovenská premiérka Iveta Radičová a český ministr zdravotnictví Leoš Heger (vlevo zády). foto: ČTK

Jediní dva, kteří podpis nepřipojili, byli premiér Petr Nečas a jeho britský protějšek David Cameron.

Radičová k postoji Praha podotkla, že v minulosti se země předbíhaly, aby co nejdříve vstoupily do EU. Je tak podle ní teď, když vzniknou problémy, zase nefér křičet, že tam nepatří.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tohle nedělá čestný a rovný chlap a ženy už vůbec ne," podotkla Radičová. Na paktu se většina EU shodla v reakci na dluhovou krizi a snaze předcházet jejímu opakování v budoucnosti. Smlouva má mimo jiné vést k tomu, že státy do svého práva zavedou pravidlo vyrovnaných či přebytkových rozpočtů v dobrých hospodářských časech nebo důslednější trestání rozpočtových hříšníků.

Česku ale na paktu vadilo, že nezajišťuje nečlenům eurozóny dostatečnou účast na summitech eurozóny. Nedostatečně je v něm zakotveno pravidlo, že by dluh zemí neměl přesahovat 60 procent hrubého domácího produktu země.

Nečas také opakovaně upozorňoval na nejasný způsob ratifikace dokumentu v České republice. "Věcně tam důvod není," podotkla k českým výtkám Radičová s tím, že jde čistě o politické důvody.

Co je a co obsahuje Pakt rozpočtové kázně?

NEJDE O SMLOUVU EU, ALE O MEZIVLÁDNÍ DOHODU:

  • Původní cíl byl dohodnout se na smlouvě, která by platila pro celou EU. Británie ale v prosinci tuto možnost zablokovala, takže se lídři vydali cestou mezivládní dohody.
  • Smlouva bude platit pro země eurozóny. Přistoupit k nim mohou i další
    země EU. Pro ně by ale začala platit až s přijetím jednotné evropské měny.

"ZLATÉ" ROZPOČTOVÉ PRAVIDLO:

  • Státy by na základě smlouvy měly dodržovat přísná rozpočtová pravidla. Do svého právního řádu, nejlépe přímo do ústav, by měly zakotvit pravidlo, že by jejich strukturální rozpočet měl být v podstatě vyrovnaný nebo v přebytku.
  • Povolený bude u strukturálního rozpočtu deficit do výše 0,5 HDP země a u zemí, jejichž zadlužení je výrazně pod 60 procenty HDP, by mohlo být tolerována až jedno procento.
  • Některé země nechtěly toto pravidlo ukotvit do ústav, protože by to mohlo vyvolat nutnost referenda, které by s sebou přinášelo velké riziko odmítnutí. Referendum o novém paktu už ohlásilo Irsko, tam by se mělo hlasování konat v červnu.

ROLE SOUDNÍHO DVORA EU:

  • Na to, zda země "zlaté" pravidlo ukotvily v domácím právu či ne, bude dohlížet Soudní dvůr EU. Na ten se bude moci obrátit jeden či více států, aby zasáhl. Evropská komise však právo stěžovat si u soudu mít nebude.
  • Provinilé zemi by soud mohl udělit pokutu do výše 0,1 procenta HDP.
  • Pokuta by v případě zemí platících eurem plynula do záchranného fondu eurozóny (ESM), v ostatních případech do rozpočtu EU.

EUROSUMMITY:

  • Summity eurozóny by se měly konat nejméně dvakrát ročně. Nejméně jednou by měly být pozvány i ty země, které pakt podepsaly, ale eurem neplatí.

PLATNOST SMLOUVY:

  • Smlouvu podepsalo 25 zemí eurozóny, Česko a Británie se nepřipojily, mají
    však možnost přidat se v budoucnu.
  • Smlouva by měla vstoupit v platnost 1. ledna 2013, pokud ji do té doby ratifikuje nejméně 12 ze 17 států eurozóny.
  • Finanční pomoc ze záchranného fondu ESM budou moci čerpat jen ty státy, které už dohodu ratifikovaly.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.