Lidovky.cz

Ekonomika

Boj proti 'praní' peněz: 350 tisíc hotově zaplatíte jen jednou měsíčně

Peníze - ilustrační foto

Peníze - ilustrační foto foto: ČTK

PRAHA - Omezení plateb v hotovosti se v budoucnu možná nebude vztahovat pouze na jeden kalendářní den jako dosud, ale na období jakýchkoli 28 dnů za sebou. Vyplývá to z návrhu nového zákona o omezení plateb v hotovosti, který předložilo ministerstvo financí do připomínkového řízení.
  20:52

Současnou maximální částku 350.000 korun pro omezení hotovostních plateb, která je platná od loňského května, však zákon nemění. MF si od návrhu zveřejněného na webu vlády slibuje účinnější boj proti takzvané šedé ekonomice a praní špinavých peněz.

ČTĚTE TAKÉ:

"MF se snaží fakticky snížit strop pro legální peněžní platby v hotovosti a zabránit některým možnostem obcházení. Nový zákon do určité míry může zkomplikovat peněžní toky v rámci šedé ekonomiky," komentoval dnes návrh Miroslav Hájek z advokátní kanceláře VDNU legal. Hájek ale upozornil, že právní úprava v rámci EU není jednotná, což bude i nadále limitovat české orgány při získávání potřebných informací.

Norma také snižuje počet výjimek, na které se limit pro hotovostní platby nevztahuje, a rozšiřuje omezení i na platby mezi českými osobami v cizině.

Kontrola plateb i v zahraničí

Účinnost zákona MF navrhlo od dubna 2013. Období 28 dnů MF navrhuje jako časový test proto, že lze současné ustanovení ohledně jednoho kalendářního dne snadno obejít rozložením platby do více dní. "Toto období (28 dní) se zdá být dostatečně dlouhé na to, aby zabránilo evidentnímu obcházení zákona," uvedlo v materiálu MF. Platby mezi stejným plátcem a stejným příjemcem, které spolu věcně souvisejí, se tak budou považovat za platbu jedinou.

Nově zákon také zdůrazňuje, že nezáleží na tom, na základě jakého právního důvodu k převodu hotovosti dochází. Tím se podle MF odstraňuje jeden z hlavních nedostatků nynějšího zákona, který se omezuje pouze na případy, kdy plátce platbou plní svůj dluh. "To podle převažujícího názoru vylučuje aplikaci zákona v případě půjček, darování a dalších smluv reálné povahy, při nichž závazek vzniká teprve poskytnutím plnění," uvedlo MF.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Zákon by se měl podle návrhu MF nově vztahovat i na některé platby mezi českými osobami v cizině. Tím se má podle úřadu zabránit obcházení zákona účelovým prováděním plateb v hotovosti mimo území České republiky.

MF v návrhu také snížilo počet výjimek. Zůstat by ale mezi výjimkami měly platby, kde je jednou stranou hotovostní platby stát nebo oprávnění poskytovatelé platebních služeb, tedy například banky. Dále zůstanou výjimky týkající se například plateb v době krizového stavu.

Podezřelé transakce musí banky hlásit

Limit ve výši 350.000 Kč se podle MF v praxi osvědčuje, a proto jej úřad navrhuje neměnit. "Navrhuje se ponechat uvedený limit vyjádřený v české měně," uvádí materiál.Stejně jako v nynější právní úpravě se za platbu v hotovosti považuje i platba vysoce hodnotnými komoditami, jako je například zlato nebo drahé kameny.

V Česku dále platí i opatření v rámci zákona proti praní špinavých peněz. Jedná-li se o podezřelý obchod, musí jej banky oznámit ministerstvu financí bez ohledu na výši částky. U ostatních obchodů provádějí banky takzvanou identifikaci klienta pro obchody přesahující 1000 eur (zhruba 25.000 Kč) a takzvanou kontrolu klienta pro obchody přes 15.000 eur.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.