Lidovky.cz

Česká ekonomika bude stagnovat, eurozónu čeká propad, zní z Bruselu

Evropa

  13:30
BRUSEL - Česká ekonomika letos bude stagnovat. Uvádí to Evropská komise ve své prognóze, která tak potvrdila svůj únorový předběžný odhad. Podle komise se české hospodářství vrátí k růstu v příštím roce, kdy by mělo posílit o 1,5 procenta HDP.

Stabilní česká ekonomika foto: Shutterstock

Brusel je ve své prognóze pro letošek o něco pesimističtější než české ministerstvo financí. To podle dubnového výhledu počítá pro letošek s mírným růstem ekonomiky o 0,2 procenta. Naopak pro příští rok český úřad odhad vývoje hospodářství v dubnu zhoršil z lednových 1,6 na 1,3 procenta, zatímco Evropská komise odhad proti únoru zlepšila z 1,3 na 1,5 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

"Slabá domácí poptávka a pomalý růst exportního trhu budou pravděpodobně tvarovat ekonomické prostředí (v ČR) v roce 2012," píše v prognóze Evropské komise.

"Kvůli křehkosti poptávky a tlakům, jimž čelí některé nadnárodní společnosti v jejich domovských trzích, firmy budou i nadále opatrné na investice," dodala komise.

201120122013
HDP (v %)1,70,01,5
Nezaměstnanost (v %)6,77,27,2
Inflace (v %)2,13,32,2
Rozpočtový deficit (% HDP)-3,1-2,9-2,6

Zdroj: Evropská komise

Výkon české ekonomiky je do značné míry závislý na tom, jak se bude dařit zemím eurozóny, což je hlavní odbytiště české silně proexportně orientované ekonomiky. Pro unijní země platící eurem Evropská komise očekává hospodářský propad 0,3 procenta. V celé Unii by měla ekonomika stejně jako v Česku stagnovat.

Inflaci v Česku pro letošek komise odhaduje na 3,3 procenta proti 2,1 procenta v loňském roce. Míra nezaměstnanosti podle metodiky Evropské unie stoupne z loňských 6,7 procenta na letošních 7,2 procenta, což je úroveň, na které by měla zůstat i v roce 2013. Schodek veřejných rozpočtů by měl letos podle EK klesnout z loňských 3,1 procenta HDP na 2,9 procenta. V roce 2013 by mělo následovat další snížení na 2,6 procenta.

Rozpočtové odhady mají ale dvě hlavní rizika. Jeden je spojen se spolufinancováním projektů z evropských fondů, uvedla Evropská komise. Platby z fondů byly dočasně zmraženy kvůli problémům, takže nelze vyloučit, že některé už běžící projekty budou muset být financovány jen z národních zdrojů. Druhý rizikový faktor podle komise představují dopady případného majetkového vyrovnání s církvemi, o němž se nyní v Česku diskutuje.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.