Lidovky.cz

Radši fronty na banány, než na úřadu práce, burcují odbory

Ekonomika

  14:54
PRAHA - Odbory a občanská sdružení spojení v platformě Stop vládě chystají na 17. listopad demonstraci a průvod proti vládě. Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila vláda po krajských a senátních volbách ztratila mandát a je symbolem arogance a reforem, které nemají oporu a rozdělují společnost.

"Říká se, že nás komunisti vedli 40 let do prčic. Tato vláda našla zkratku!" hřímal z pódia předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. foto: ČTK

„Radši budu stát frontu na banány než na úřadu práce,“ oznámil Zavadil na tiskové konferenci s tím, že lidem chybí sociální jistoty. „Co se odehrálo za těch 23 let? Jsme v situaci, kdy podle našeho názoru je tu nejhorší vláda za to období,“ pokračoval odborářský předák.

ČTĚTE TAKÉ:

„Vláda, která mi spíš připadá jako panoptikum, kde neustálé hádky, rozepře a neustálé rozpory nepřispívají ke klidu ve společnosti a nepřispívají ani k tomu, aby společnost se cítila spokojená,“ dodal Zavadil.

Protestní akce, jejíž motto bude Demokracie vypadá jinak, je v plánu v den připomínky takzvané sametové revoluce. Odbory podle něj požadují fungující stát, vzdělanou a prosperující společnost. „Chceme sociální jistoty, to není nic nenormálního,“ podotkl Zavadil. Podle něj se v Česku nachází 620 000 lidí na hranici chudoby.

„Je to standardní postup odborových bossů pokusit se vyhrotit a zaktivovat situaci. Vláda má mandát, vzniká z parlamentních voleb, nevzniká žádnými regionálními volbami. Vůdci odborářů to používají jako politický nátlak,“ reagoval na to ministr průmyslu Martin Kuba (ODS). Problémy v hospodářství podle něj vláda řeší také na tripartitě, kde jsou i odboráři.

Odborářský zájezd se konat nebude

Program protestu začne v 11:00 na Václavském náměstí, kde budou mít své stánky a prezentace různé iniciativy. Demonstrace samotná se tam bude konat od 13:00 a asi o hodinu později by měl vyjít průvod na Můstek a ulicí 28. října pak na Národní třídu, která je symbolem počátku polistopadových změn v roce 1989.

Organizátoři akce nebudou na demonstraci zajišťovat přepravu lidí, jako tomu bylo u poslední rozsáhlé akce 21. dubna. Tehdy proti vládním reformám protestovalo zhruba 100 000 lidí. Tentokrát půjde o občanskou výzvu, kdo bude chtít, může přijít, uvedli odboráři.

K akci se přihlásili například aktivisté z iniciativ ProAlt, Za svobodné vysoké školy, Národní rada tělesně postižených, Svaz pacientů a další.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.