Lidovky.cz

Škrtání a úspory neplatí všude. Úřad si pořídí tisíce tiskáren

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Škrtání, ořezávání, úspory. Politici užívají podobná slova v poslední době velmi často. Česká správa sociálního zabezpečení, jeden z úřadů pod ministerstvem práce, však má jiné starosti. Právě kupuje 4571 tiskáren.
Tiskárna (ilustrační foto)

Tiskárna (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Úřad zakázku vypsal začátkem roku, v květnu ji vyhrála společnost Janus a v říjnu ji definitivně povolil antimonopolní úřad.

Správa chce přístroji vybavit 97 svých poboček. Za techniku hodlá úřad utratit téměř 200 milionů korun. To při přepočtu na jednu tiskárnu dělá 47 tisíc korun. V obchodech přitom běžná černobílá laserová tiskárna stojí kolem 10 tisíc korun.

Sociální správa má však náročnější požadavky. Kupuje celkem čtyři druhy tiskáren. Přesně 1934 kusů jsou běžné černobílé kancelářské tiskárny, které jsou podle slov úřadu určeny pro tisk nezbytných každodenních tiskovin. Dalších 2288 kusů mají být černobílá multifunkční zařízení, která kombinují tiskárnu, kopírku a skener a budou sloužit pro tisk a kopírování v klientských centrech. Dalších 246 tiskáren má fungovat jako sdílená zařízení a 103 kusů multifunkčních tiskáren je určeno pro pro barevný tisk.

"Úřad je potřebuje"

Na otázku, proč úřad nakupuje najednou takové množství techniky, mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová pouze sdělila, že „je úřad potřebuje“. Například regionální pobočka v Děčíně tak má brzy dostat 47 tiskáren, pobočka v Jablonci nad Nisou 39, Nymburk 34, Prostějov 47, Blansko 38 a Chrudim 44. A tak dále.

V přepočtu na zaměstnance, úřad podle posledního dostupného údaje zaměstnával v roce 2010 necelých devět tisíc pracovníků, tak vychází jedna tiskárna na dva úředníky. Ve světě soukromého byznysu jde o neuvěřitelná čísla. Například Česká spořitelna, která má 657 poboček, si vystačí s 2100 tiskárnami. Na každou pobočku tak vyjdou průměrně tři tiskárny. Pojišťovna Kooperativa pak má pro svých 327 poboček celkem 375 tiskáren, každá pobočka tak má průměrně jedno takové zařízení.

ČTĚTE DÁLE:

Podivností je ale v celé zakázce ještě víc. Sociálka například po případném dodavateli požadovala, aby tiskárny uměly tisknout z přenosné paměti, takzvaného USB. Dalším požadavkem bylo, aby stroje umožnily tisk na papír tlustý jako čtvrtka. Obě dvě funkce jsou ale podle odborníků z branže pro potřeby státního úřadu úplně zbytečné.

Tiskárny s možností tisku přímo z USB jsou totiž určeny převážně do velkých prostorů, kde tiskárnu využívají k tisku i lidé, kteří nejsou propojeni s počítači. Takové tiskárny se využívají k tisku externích dokumentů nebo třeba fotek. Podobně zbytečný je pak pro úředníky státní správy i tisk na tlustý papír.

Takové funkce se používají například k tisku reklamních fotografií. Samotný úřad ale tvrdí, že přesně takové tiskárny potřebuje. Tisk z USB musí tiskárna umět „pro případ, že by nastaly problémy s datovou sítí“, uvedla mluvčí Buraňová. Možnost tisknout na papír vyšší gramáže je podle ní zárukou nabídky robustních zařízení. „Robustnost je pak zárukou dlouhé životnosti,“ vysvětluje Buraňová.

Nižší ceny

Pokud by ale podle odborníků správa sociálního zabezpečení na svých požadavcích netrvala, mohla by vysoutěžit i jiný typ tiskárny za nižší cenu. „To se povedlo například České daňové správě. Ta v minulých dnech nakoupila 2100 kusů tiskáren pro úředníky finančních úřadů. Cena jedné tiskárny byla 1800 korun,“ tvrdí obchodní ředitel divize státní správy společnosti Konica Minolta Aleš Lauer.

ČTĚTE VÍCE:

Sociálka přitom za tu nejobyčejnější černobílou tiskárnu má zaplatit 7773 korun. Právě Konica Minolta, která se původně o zakázku také ucházela, si kvůli požadavkům na parametry tiskárny stěžovala u antimonopolního úřadu. Podle ní museli kvůli těmto přáním zadavatele výrobci nabídnout buď stroje vyšší kategorie, nebo tiskárny jediné firmy, což mohlo zvýhodnit nabídku vítěze zakázky, firmy Janus.

Antimonopolní úřad ale připomínky Koniky neuznal a tendr schválil. Společnost Janus, která má tisíce tiskáren úřadu dodat, se k obchodu nechtěla vyjadřovat. Jediný komentář z firmy, který Lidové noviny získaly, byl, že generální ředitel Martin Januš „nemluví“.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.