Lidovky.cz

Evropa

V pořadí ministrů financí EU Kalousek poklesl, bodoval v kredibilitě

Koruna vs. euro.

Koruna vs. euro. foto: Shutterstock

Aktualizováno
LONDÝN - Nejlepším ministrem financí 19 největších zemí Evropské unie je letos podle žebříčku britského listu Financial Times Němec Wolfgang Schäuble. Český ministr Miroslav Kalousek klesl o tři příčky na 11. místo, o něž se dělí s nizozemským ministrem, před ním jsou jeho kolegové z Polska a Slovenska.
  11:53aktualizováno  14:25

Porota hodnotila ministry podle tří kritérií - ekonomických výsledků, hodnověrnosti v očích finančních trhů a politických schopností. Kalouska zařadila na dělené první místo v kredibilitě, v ekonomice skončil osmý a v politických schopnostech 15. Jako nejlepší z ekonomického hlediska vyšel porotcům slovenský ministr, jeho schopnost získat důvěru trhů ale ocenili předposledním 18. místem.

"Kredibilita znamená důvěru. Důvěra ve finanční politiku vlády je nesmírně důležitá. Vážím si všech svých kolegů, s kterými jsem v anketě uveden, lehké to nemá nikdo z nás," řekl Kalousek.

ČTĚTE TAKÉ:

Schäubleho vyhodnotila sedmičlenná porota předních evropských ekonomů nejlepším ministrem již za rok 2010 a loni jej na špici vystřídal Švéd Anders Borg, který byl letos druhý. Na třetím místě skončil Polák Jacek Rostowski, slovenský ministr Peter Kažimír byl sedmý.

List konstatoval, že politici a centrální bankéři začali letos pod tlakem finančních trhů konečně sestavovat do smysluplného celku struktury a reformy, které by měly zajistit přežití měnové unie. "Schäuble více než kdo jiný formuloval svou vizi integrovanější Evropy," řekl člen poroty a hlavní ekonom italské banky UniCredit Erik Nielsen.

Schäubleho umístili ekonomové na první místo v politice, na třetí v ekonomice a na 12. místo v hodnověrnosti. "Spojil teutonskou oddanost rozpočtové disciplíně s evropským závazkem k solidaritě a tvrdě bojoval, aby přesvědčil skeptické voliče o nutnosti stát za eurem," napsal list.

Nejvíce si polepšila Itálie

Porota ocenila výkon irského ministra Michalena Noonana pátým místem za to, že zemi, která se před dvěma roky propadla do dluhové krize, dostal zpět na finanční trhy, a přispěl k obnoveni jejího růstu. Nejvíce z evropských zemí si v žebříčku polepšila Itálie - o deset míst na 8. příčku - zásluhou Vittoria Grilliho, díky němuž se země nestala další obětí dluhové krize.

Ekonomický výkon ministrů hodnotili ekonomové podle růstu ekonomiky, rozpočtové bilance a státního dluhu za tento rok a dále z hlediska oživení ekonomiky, trhu práce a vývoje dluhu od krize v roce 2009. V politice porota hodnotila kvalitu jejich návrhů, jak se jim dařilo je prosazovat, a jejich globální vliv. Důvěra trhů vůči ministrům se v žebříčku měří podle změny výnosů klíčových vládních dluhopisů za poslední rok, jejichž výše ukazuje, jak trhy hodnotí schopnost země splácet dluhy.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.