Lidovky.cz

Praha – město opředené neprůhlednou sítí spojenců kmotrů

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Praha je stát ve státě. Má nejdražší byty v zemi, drahý benzin i pivo, vlastní dopravní podnik, vlastní dodavatele energie, vlastní popeláře. Má vlastní firmy, do jejichž vedení může dosazovat vlastní lidi. Tito lidé pak rozhodují, zda firma bude vydělávat pro všechny, nebo jen pro některé Pražany.
Praha stověžatá - ilustrační foto.

Praha stověžatá - ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Město si potřebuje udržet kontrolu nad svými podniky, proto do představenstev a hlavně do dozorčích rad vysílá svoje lidi.  Odborníků je málo, do dozorčích rad tedy nastupují politici.

Na vyjádření dozorčí rady závisí, zda firma provede nějakou investici, zda zakázku zadá právě té konkrétní společnosti, zda schválí rozdělení zisku. Proto se složení dozorčích rad snaží ovlivňovat všichni pražští „hráči“, od Romana Janouška a Iva Rittiga přes Tomáše Hrdličku či bývalého radního Tomáše Langmajera po bývalé úředníky Útvaru městského investora Jiřího Tomana a Petera Ďuricu.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Ve výsledku se v dozorčích radách střídají osvědčení flexibilní borci. V posledních dvou letech jich byly zhruba čtyři desítky.

Jedním z nejznámějších je Petr Hulinský (ČSSD). Od roku 2003 působil v představenstvech a dozorčích radách Pražské teplárenské, dopravního podniku, Pražské energetiky i její dceřiné společnosti PRE distribuce. Podle Hospodářských novin Hulinský za tyto posty v letech 2007 až 2009 získal 12,3 milionu korun.

Jeho „řídícím“ přítelem je Roman Janoušek. „Sedím tady s finančním magnátem panem Hulinským a on hrozně prcá za všechno, že špatně pracuju...“ říkal Janoušek v hovoru Peteru Ďuricovi podle přepisu policejních odposlechů.

„Hvězdou“ je Miroslav Poche (ČSSD), který v rozhovoru s redaktory Hospodářských novin přiznal, že v roce 2010 za činnost v Pražské energetice inkasoval po zdanění zhruba 1,1 milionu korun, další peníze měl za členství v dozorčí radě Pražských služeb.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Část těchto peněz údajně daroval své straně. Nikoli jako dar, který by se podle něho musel zdanit, ale peníze rozepsal jako členské příspěvky deseti členů. Dopustil se tak daňového podvodu. Přitom zbytečného, protože dary pro politické strany nepodléhají zdanění.

Nekompetentní politici pak schvalují rozhodnutí odtržená od reality, jako například nákup tramvají za 17 miliard korun pro podnik, který nemá peníze. Jediné, v čem si jsou jisti, je rozhodování o svých odměnách. Jsou štědří.

Například ve firmě Kolektory Praha, která v roce 2011 hospodařila se ziskem necelých čtyř milionů korun, dozorčí rada schválila mimořádnou odměnu odstupujícímu členovi představenstva ve výši jednoho milionu korun.

Revoluce na radnici a čistky

Květnový převrat na pražské radnici, v němž TOP 09 ve spolupráci s ČSSD odstranila primátora Bohuslava Svobodu, odstartoval čistky i v orgánech městských firem.

Městská rada pod vedením budoucího primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) ale neodvolávala členy dozorčích rad podle toho, zda jsou schopní, nebo neschopní. Odvolala pouze některé členy ODS.

Tomáš Hudeček z TOP 09 (vlevo) přebírá primátorský řetěz, poté co ho 20. června zastupitelé zvolili do čela Prahy. Nosit ho však odmítl.

Z dozorčí rady dopravního podniku tak odešli David Vodrážka a Josef Nosek, dozorčí radu společnosti Obecní dům Praha městská rada zredukovala z šesti lidí na tři, odešli odtud Petr Štefánek, Jaroslav Matyáš a Petr Zeman. Z dozorčí rady firmy Kolektory Praha byl odvolán Radim Brouček.

Z dozorčí rady Pražských služeb se poroučel její předseda Pavel Caldr a zatím zůstává bez předsedy. Dále musel odejít David Zelený. Změny v energetických společnostech Pražská energetika, Pražská plynárenská a Pražská teplárenská chce TOP 09 prosadit na červnových valných hromadách těchto společností.

Uvolněná místa plánuje obsadit svými lidmi TOP 09, část přenechá ČSSD. Na návrat do byznysu se tak těší jak Karel Březina či Miroslav Poche, tak i Petr Hulinský, kterého loni začátkem roku bývalý primátor Bohuslav Svoboda ze všech funkcí odvolal.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Zda se těmito změnami posílí odbornost představenstev a dozorčích rad a zda se tyto orgány oprostí od vlivu neprůhledných firem a utajovaných osob z ekonomického podsvětí Prahy, je sporné.

Například v dozorčí radě Pražských služeb zůstal Jiří Vávra (TOP 09), který působí ve třech svých firmách. Jeho vydavatelství a nakladatelství Boremi Invest s desetimilionovým obratem skončilo dva roky za sebou ve třímilionové ztrátě a podle výpisů z obchodního rejstříku je zatíženo dluhy po lhůtě splatnosti ve výši 7,3 milionu korun. Vávra je podle některých zdrojů známým pražského kmotra Tomáše Hrdličky.

Úkoly nové pražské radnice

Vedle běžících projektů, jako je dostavba tunelu Blanka či dodávky tramvají, bude muset nové vedení města řešit i nové problémy.

Hlavním je odkoupení podílu v Pražské plynárenské od firmy E. ON, která chce z Česka odejít. Navrhovaná cena 5,4 miliardy korun ale nevychází ze znaleckého auditu, který by v případných sporech obstál. ODS na pražské radnici trvá na zákonném stanovení ceny, TOP 09 chce odkoupení urychlit a na znaleckou cenu nečekat.

Změny chystá nové vedení města i v Pražských službách. Ty by měly odprodat ze svého majetku spalovnu Malešice. Za stovky milionů korun se ze spalovny stal Závod na energetické využití odpadu. Spalovna vyrábí elektřinu a teplo a dodává je do pražských sítí. Podle neoficiálních zdrojů mají o spalovnu zájem jak odpadové firmy, tak i společnost PPF.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.