Lidovky.cz

Rusnokovi ministři bilancují: Už žádné čistky. Pecina jen udržuje

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Kabinet Jiřího Rusnoka nezískal podporu voličů ani poslanců, přesto už od pátý měsíc vládne Česku. Ministři v demisi už za tu dobu provedli řadu personálních čistek a rozhodli o zakázkách za několik miliard korun. V anketě serveru Lidovky.cz se odstupující šéfové resortů shodují, že svých kroků v úřadě nelitují. Co považují za svůj největší úspěch?

Rusnokova vláda foto: Lidové noviny

Předčasné volby překreslily politickou mapu a přiblížil konec Rusnokova kabinetu. Server Lidovky.cz proto požádal ministry v demisi o shrnutí svého téměř půlročního působení v úřadě. Přinášíme vám první šestici oslovených: 

Anketa:

1) Připravujete vy či váš úřad před svým odchodem z funkce předložit nějaký zákon, normu či vyhlášku?
2) Chystáte ještě rozhodnout v nějaké státní zakázce?
3) Plánujete nějaké personální změny ve státních úřadech či podnicích?
4) Čeho litujete, že se nepodařilo za vaše funkční období stihnout?
5) Co považujete za Váš největší úspěch v ministerském křesle?
6) Jakou poslední věc plánujete v úřadě vyřešit?

(vyjádření Zdeňka Žáka, Miroslava Tomana, Jiřího Balvína, Jana Fischera a dalších ministrů přinese server Lidovky.cz ve středu)

Martin Holcát

Martin Holcát, ministr zdravotnictví

1) Rozhodně ano. Především musíme předložit úhradovou vyhlášku na příští rok, bez níž bychom neměli mechanismus pro proplácení péče nemocnicím i ambulantním lékařům. Původně jsme plánovali tento materiál předat pojišťovnám na konci října, aby podle něj připravily své pojistné plány. Vzhledem k verdiktu Ústavního soudu ale musíme některé principy ve vyhlášce narychlo upravit a tím se celý proces zhruba o deset dní posunul. K dalším věcem patří předložení návrhu na změnu v oblasti regulačních poplatků také podle nálezu Ústavního soudu, tedy jejich snížení na 60 Kč za den pobytu v nemocnici a dále oproštění od platby pro děti a mladistvé do 18 let. Zda bude s tímto návrhem souhlasit nově ustavená Poslanecká sněmovna je otázkou. Stejně tak jsme pro dolní komoru Parlamentu připravili transpozici Evropské směrnice o poskytování přeshraniční péče, kterou jsme povinni promítnout do národní legislativy. A nakonec - stále ještě neskončila jednání s ministerstvem financí o půjčce pro VZP. Současný návrh počítá se sedmi sty miliony korun, dohoda se šéfem státní kasy je ale taková, že v případě, kdy se najdou rezervy ve státní kase, tyto prostředky ještě navýšíme. K tomu by mohlo dojít na konci listopadu.

2) Na úřadu běží jen standardní výběrová řízení (např. na očkovací látky pro nepojištěné jedince), o nichž rozhodují příslušné komise, nejedná se o žádné specifické státní zakázky. 

ČTĚTE TAKÉ:

3) K dnešnímu dni (1. 11.) jsem do funkce nového ředitele Janských Lázní jmenoval Rudolfa Bublu, který vzešel z výběrového řízení (dosavadní ředitel byl jmenován dočasně, do konání řádného výběrového řízení). Další výběrové řízení probíhá také v nemocnici Na Bulovce, kde byla současná ředitelka také do funkce uvedena předchozím vedením resortu pouze dočasně poté, co předchozí ředitel na svoji funkci rezignoval. Vedle toho může jít o jmenování členů správních rad v případech, kdy stávajícím členům končí mandát.

4) Politická situace za absence poslanecké sněmovny není pro nějaké rozhodné legislativní kroky úplně optimální. Za této konstelace jsem přesvědčen, že se mi podařilo dosáhnout maximum možného.

5) Určitě se jedná o navýšení plateb za státní pojištěnce, které v Česku několik let neproběhlo. Našli jsme tak cestu, jak přivést do systému více peněz. Za jednoznačný úspěch mohu označit i to, že se nařízení týká již letošního roku. Osm set milionů korun, které se díky tomu ještě letos dostane do systému, určitě pomůže sanovat situaci v nemocnicích, které nejsou v dobré ekonomické kondici.

6) V situaci, kdy nevíte, kdy budete vystřídán, je těžké plánovat nějaké konkrétní kroky, určit si, který z nich bude ten poslední. Jak jsem ale již v první otázce odpověděl, práce na ministerstvu je stále dost a dokud nepřijde nový ministr, jsem připraven v ní pokračovat, abych mohl úřad předat s čistým svědomím.

Martin Pecina, ministr vnitra

Ministr vnitra v anketě odpovědět odmítl. „Pan ministr hodlá ministerstvo udržovat v chodu tak, aby plnilo všechny své zákonné funkce,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Pavel Novák.

František Lukl

František Lukl, ministr pro místní rozvoj

1) Poslední právní předpis - nařízení na kterém se pracuje a bude předložen v nejbližší době  do Vlády je prováděcí předpis k novému občanskému zákoníku. Jinak kontinuálně pracujeme na přípravě nového zákona o zadávání veřejných zakázek, který bude transpozicí evropské legislativy. Toto je však proces na minimálně rok a půl.

2) Nechystám.

3) Neplánuji.

4) Všechny úkoly, které jsem si předsevzal byly v naplánovaných datech splnění realizovány. Mrzí mě pouze, že nebudu u finální verze Dohody o partnerství, ve věci nastavení nového programového období čerpání EU fondů, jejíž podobě jsem věnoval se svým týmem velkou část svého ministerského času.

5) Rozhýbání smysluplného čerpání dotačních finančních prostředků EU a eliminaci velkého objemu jejich nedočerpání, a to z řádu desítek miliard korun k jednotkám. Také konstruktivní dialog se zainteresovanými subjekty na úrovni obcí, krajů, neziskovek, tripartity, resortů a dalších ve věci nastavení pravidel pro příští čerpání fondů EU.

6) Změnu vázací doby u bytů postavených se státní dotací, tak aby s nimi mohly obce nakládat. Doladit s MŽP podobu programu Nová zelená úsporám. Pokročit v debatě o konečné podobě Dohody o partnerství a výši alokací pro jednotlivé operační programy včetně formy integrovaných nástrojů.

Jan Kohout

Jan Kohout, ministr zahraničí

1) V současné době žádnou mimořádnou legislativní iniciativu za ministerstvo zahraničí neplánuji. 

2) O žádné mimořádně významné státní zakázce nemám v úmyslu v nadcházejícím období rozhodovat. Proto jsem také už na začátku svého funkčního období prosazoval zdrženlivost v zásadních majetkových otázkách, jako je například výstavba nové ambasády v USA či prodej Lobkovického paláce.

3) Ve zbývajícím čase budu přistupovat pouze k takovým personálním změnám, které budou nezbytně nutné pro chod ministerstva.

4) S ohledem na časově omezený mandát mého působení v úřadě jsem neměl žádné plány, které by nebylo možné realizovat v rámci daného časového období. Odpověď je tedy: Není čeho litovat.

ČTĚTE TAKÉ:

5) Jednoznačně jím je nastartování ekonomické diplomacie. Podařilo se nám nastavit velkou část procesů potřebných pro to, aby zahraniční služba mohla soustavně a cíleně pomáhat českým exportérům v jejich uplatňování na zahraničních trzích. Zároveň došlo ke zlepšení spolupráce s relevantními ekonomickými ministry na prosazování ekonomických zájmů ČR v zahraničí k podpoře českých podnikatelů.

6) Takto neuvažuji. Mým úkolem jako ministra zahraničí je udržet kontinuitu v české zahraniční politice a zaručit, aby Česká republika byla navenek vnímána jako spolehlivý spojenec a partner. Pro mě je důležité, aby domácí politické turbulence měly jen minimální vliv na chod české diplomacie. V nadcházejících týdnech nás například čekají dva důležité evropské summity – Summit Východnímu partnerství v listopadu a Evropská rada ke Společné bezpečnostní a obranné politice na začátku prosince. Česká republika musí být schopna prosazovat srozumitelně a odpovědně své zájmy na takto významných fórech.   

František Koníček

František Koníček, ministerstvo práce

1) Ministr Koníček zaslal 11 legislativních návrhů v různém stupni procesu schvalování. Týkají se například snížení administrativní zátěže zaměstnavatelů nebo podpory vytváření nových pracovních míst – pozn. red. 

2) V současné době pracuje můj úřad na materiálu do vlády, který se týká schválení strategie ICT (informační a komunikační technologie – pozn. red.) v celém resortu a následné zajištění systému výplaty nepojistných dávek po roce 2015 ve formě otevřeného zadávacího řízení. Konečné rozhodnutí o tomto materiálu však bude nejspíš závislé až nové politické reprezentaci. Dále je v závěrečné fázi několik evropských projektů spolufinancovaných z Evropského sociálního fondu (ESF).

3) Neplánuji žádné personální změny v resortu ministerstva ani u podřízených organizací.

4) Snažím se pracovat ze všech svých sil a na plno. V tak krátkém čase se však toho stihnout moc nedá, zvláště pokud nepracuje Poslanecká sněmovna PČR a není možnost projednávat nové předlohy zákonů.

5) Při svém nástupu do funkce ministra práce a sociálních věcí jsem si hned na začátku vytyčil několik priorit, které se nám podařilo splnit či se postupně plní. Jedná se především o postupné a hladké ukončení projektu sKaret s co nejmenšími dopady na klienty či prosazení zvýšení minimální mzdy od srpna letošního roku anebo personální a finanční stabilizace Úřadu práce ČR. Díky těmto organizačním změnám došlo k výraznému posílení autonomie samotné organizace. Dále jsem ve svém resortu zadal audit evropských projektů s cílem nastavit efektivnější a účelnější systém čerpání peněz z fondů EU.

6) Není žádná poslední věc, kterou bych chtěl v resortu vyřešit. Úřad je nutné řídit stejně intenzivně bez ohledu na to, kdy přijde můj nástupce.

Marie Benešová

Marie Benešová, ministryně spravedlnosti

odpovědi zaslal tiskový mluvčí Robert Schuster

1) Legislativní proces stále pokračuje; paní ministryně je navíc předsedkyní Legislativní rady vlády a z toho titulu plní své úkoly na vládě. Například v současné době se nachází v připomínkovém řízení 7-8 návrhů zákonů, včetně zákona o opatrovnictví.

2) Nikoli. Vláda je v demisi a paní ministryně tuto skutečnost ctí.

3) Nikoli. Paní ministryně Benešová nečinila žádné personální změny ani po nástupu do úřadu. Jedinou výjimkou bylo přijetí některých opatření, která reagovala na provozní situace, jež na ministerstvu nastaly. Ty se ovšem týkaly výhradně fungování Ministerstva spravedlnosti ČR.

ČTĚTE TAKÉ:

4) Paní ministryně žádnou lítost nepociťuje. Vláda, jejíž je členkou, má charakter udržovací vlády, čemuž také paní ministryně přizpůsobila rozsah svých aktivit a iniciativ.

5) Za největší úspěchy považuje paní ministryně nominaci Ireny Pelikánové za členku Tribunálu Evropské unie v Lucemburku a přijetí zákona o polidštění vazby a výkonu trestu.

6) Otázka je hodně spekulativní, neboť dnes nikdo neví, jak dlouho bude současná vláda ještě působit. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.