Lidovky.cz

Jak zlepšit práci cifršpionů? Více lidí a zlepšení analýz, míní šéf útvaru

Ekonomika

  20:42
PRAHA - V práci Finančního analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí je podle jeho šéfa Libora Kazdy potřebné zefektivnit některé analytické procesy a popřípadě personálně posílit kontrolní oddělení. Celkově ale v práci FAÚ, jehož úkolem je odhalovat praní špinavých peněz, není v současnosti nutné nic výrazně měnit. Útvar má kvalitní pracovníky.

Libor Kazda, šéf Finančního analytického úřadu foto: ČTK

"U kontrolního oddělení není tak kvalitní výstup, protože není tak silné personální obsazení. Mohli bychom více kontrolovat osoby, které nám dodávají informace," uvedl Kazda v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

ČTĚTE TAKÉ:

Oddělení má na starost kontrolu institucí, které dodávají FAÚ informace o podezřelých transakcích. Patří mezi ně banky, směnárny a další finanční instituce. "Ale banky fungují velmi dobře a spolupráce s Českou bankovní asociací je na vysoké úrovni. FAÚ by měl být více zainteresován v těch dalších institucích," uvedl Kazda.

Podle něj totiž například směnárny nebo záložny nemají příliš velké povědomí o zákonu proti praní špinavých peněz.

Podle Kazdy úřad nyní nemá přesnou statistiku, jak úspěšná jsou trestní oznámení podaná útvarem, ale u daňových trestných činů podle něj není odezva od policie tak dobrá, jak by si FAÚ představoval. Podle Kazdy je problém spíše než v práci FAÚ a podaných trestních oznámeních v odbornosti policie.

Kazda se stal ředitelem FAÚ 10. února. Předtím od roku 2008 vedl plzeňskou expozituru protikorupční policie.

FAÚ loni zajistil přes tři miliardy korun. O rok dříve to byla jedna miliarda. Útvar zároveň loni podal 547 trestních oznámení, o rok dříve to bylo 429 trestních oznámení. Jednou z největších kauz loni bylo pro FAÚ prošetřování transakcí Metropolitního spořitelního družstva.

O útvaru:

Finanční analytický útvar je finanční zpravodajskou jednotkou zaměřenou zejména na oblast boje proti praní špinavých peněz, financování terorismu a odhalování toků finančních prostředků spojených s korupčním jednáním.

Činnost FAÚ spočívá především v příjmu, analýze a následném šetření podezřelých bankovních operací, které nahlásí povinné subjekty dané zákonem. To jsou například banky, finanční a pojišťovací instituce, úvěrové společnosti nebo směnárny.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.