Lidovky.cz

Důchodci v Detroitu pomohou vyřešit městský bankrot

Ekonomika

  19:44
DETROIT - Výbor zástupců penzionovaných městských zaměstnanců Detroitu se v sobotu s krizovou správou města v zásadě dohodl na podpoře plánu, který má město vytáhnout z největšího komunálního bankrotu v americké historii. Správci města navrhli v únoru vyřešit jeho obří dluh výrazným omezením důchodů bývalých zaměstnanců a zkrácením věřitelů.

Americké město Detroit. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Oznámila to podle agentury Reuters právnická firma Dentons, kterou si výbor najal. Nekryté závazky penzí a zdravotní péče pro městské zaměstnance tvoří většinu z 18 miliard dolarů (357 miliard korun), které město dluží. Krizový správce Kevyn Orr navrhl snížení budoucích penzí pro městské zaměstnance o zhruba třetinu spolu s dalšími úspornými opatření.

Výbor, který vytvořil bankrotový soud, se se zástupci města v principu dohodl na plánu úspor na důchodech a zdravotních nákladech bývalých zaměstnanců, Dohoda obsahuje ochranné klauzule, možnost zvýšení důchodů za jistých okolností v budoucnu, limit na pokles penzí a zvýšení financí pro zdravotní příspěvky důchodcům, uvádí se ve sdělení.

ČTĚTE TAKÉ:

Dohoda s výborem zástupců penzistů přichází poté, co správce Orr tento měsíc dosáhl výrazného pokroku v jednáních s finančními věřiteli. Soud nedávno schválil dohodu mezi městem a dvěma investičními bankami o swapech na úrokové sazby a město se rovněž dohodlo s třemi pojišťovnami dluhopisů v otázce svých dluhopisů.

Detroit se v prosinci stal největším městem v amerických dějinách, které se v platební neschopnosti uchýlilo pod soudní ochranu před věřiteli. Podle krizových správců města byl vstup pod bankrotovou ochranu byl jediným způsoben, jak se s vysokým zadlužením vypořádat.

Detroit, který se v minulosti proslavil jako kolébka a centrum amerického automobilového průmyslu, se po svém postupném rozkladu stal nejchudším velkoměstem Spojených států. Více než třetina jeho obyvatel žije pod oficiální hranicí chudoby. Ve městě prakticky nefungují základní služby a míra zločinnosti je jedna z nejvyšších z amerických velkoměst. Počet obyvatel města se ztenčil z maxima 1,8 milionu v roce 1950 o více než polovinu na necelých 700 000.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.